Як запускали експрес Київ - Бориспіль, який обійшовся Україні в 10 млрд гривень ($ 360 млн)
Любомира Ремажевська
30 листопада до Бориспільського аеропорту почав курсувати перший Аероекспрес. Вони давно популярні в Європі, але свій потяг в аеропорт Україна змогла побудувати за 7 років і 10 млрд гривень ($ 360 млн).
До 30 листопада потрапити на літак, що летить з аеропорту «Бориспіль», можна було кількома способами. Перший - регулярне сполучення аеропорту зі столицею забезпечує перевізник BusFor, який працює під торговою маркою SkyBus. Другий - таксі, третій - власна машина (або знайомих).
З 2011 року уряд намагався побудувати швидкісне залізничне сполучення з аеропортом, але реалізували проект тільки зараз.
У Києві запустили перший швидкісний «Авіаекспресс» - рейковий автобус, який буде цілодобово курсуватимуть між залізничним вокзалом Києва та аеропортом «Бориспіль». Проїзд в Kyiv Boryspil Express коштує 80 гривень, а тривалість поїздки - 35-40 хвилин. Всього на маршруті будуть їздити 4 рейкових автобуси. На сайті Укрзалізниці вже розмістили розклад їх руху. Відправляється експрес з 14 колії вокзалу, робить зупинку на Дарниці і прибуває до терміналу D.
За тиждень роботи рейковий автобус уже встиг вийти з ладу двічі - перший раз на другий день роботи .
Швидкісний експрес від київського залізничного вокзалу до аеропорту «Бориспіль», 30 листопада 2018 року. Провідник перевіряє квитки у пасажирів. Фото: ВОЛОДИМИР ГОНТАР / УНІАН
Однак за запуском Kyiv Boryspil Express - семирічна історія створення. Ще в 2011-му будувати експрес з Києва до головних повітряних воріт країни хотіли «з нуля». Його довжина повинна була скласти близько 37 км. Втім, на шляху виникло дуже багато перешкод, так що від проекту відмовилися.
Але вже в 2018 році ідея з'єднати залізницею «Бориспіль» і Київ отримала другий шанс - в полегшеному варіанті рейкового автобуса. Почати будова збиралися в червні, а закінчити - взимку. Втім, стартував проект раніше, з ним виникало чимало проблем - наприклад, в УЗ розповідають, що проект отримав землевідведення вже після старту будівництва, тому що затягнулася бюрократична процедура.
Обійшовся експрес трохи дешевше - на нього планували витратити 800 млн грн ($ 29 млн), але обійшовся він в 480 млн грн ($ 17 млн). Заощадити вдалося на полотні - при нинішньому проекті побудували всього 4 кілометри гілки до самого аеропорту.
Скільки пасажирів скористалися послугами експреса за тиждень, залізничники не розповідають. Кажуть тільки, що в перші години його роботи було придбано понад 140 квитків. Про конкретні плани пасажиропотоку мова поки не йде.
Ще в березні говорили про те, що у автобуса буде більше зупинок, зокрема, що він буде зупинятися на Видубичах. Нещодавно про це в коментарях в мережі Facebook писав і сам глава УЗ Євген Кравцов. Він зазначив, що планується також з'єднати вихід до експресу безпосередньо з метро. Коли це станеться - Укрзалізниця не уточнює.
Поки замість того, щоб відправляти експрес частіше, в УЗ їх кількість тільки скоротили через малого пасажиропотоку. Однак в прес-центрі відомства кажуть - розклад і надалі буде коригуватися, адже компанія намагається якнайкраще підлаштувати графік руху під завантаженість лінії.
Оскільки Kyiv Boryspil Express - це новий конкурент для існуючих перевізників, Громадське поцікавилося у операторів таксі та автобуси SkyBus, чи бачать вони конкурента в новому транспорті. І в Busfor, і в Uklon кажуть, що різниці поки не помітили. «Ми не відзначили зниження пасажиропотоку, рейси користуються попитом», - сказав Громадський в Busfor.
Глава комунікацій Uklon Данило Ваховський зазначив, що новий сервіс УЗ «не вплине на бізнес Uklon і таксі в цілому, оскільки це різні аудиторії і різні категорії пасажирів».
Але хоча новий проект, який запустила залізниця, обійшовся державі в 480 млн ($ 17 млн) замість планованих 800 ($ 29 млн), сумарна вартість цього експреса - 10 млрд гривень ($ 360 млн). І ми до сих пір повинні виплачувати борги по ньому. Вийшло так через старого проекту уряду - «Повітряного експреса».
Як Україна витратила 10 млрд на неіснуючий проект
Будівництво «Повітряного експреса»:
- 2011 - угода з Китаєм: Україна домовилася з Китаєм про залучення $ 372 млн на будівництво залізничного сполучення між аеропортом і Києвом в рамках національного проекту «Повітряний експрес». Гроші планували отримати під держгарантії, а роботи почати вже в липні.
- Гру 2011 - офіційна церемонія початку будівництва: Держінвестпроект провів урочисту церемонію, але Експортно-імпортний банк Китаю грошей не виділив, тому будівництво тоді так і не почалося.
- 2012-2014 - проект на «утриманні»: озвучені нові терміни будівництва «Повітряного експреса». Але гроші знову не прийшли.
- Навесні 2013 - призначення проектувальника: У Держінвестпроекту повідомили, що будувати і проектувати «Повітряний експрес» буде китайська компанія СМСЕС.
- Червень 2013 - перший транш: Банк Китаю виділив перший транш в $ 52,1 млн, який повинні були витратити на проектування, викуп земельних ділянок і підготовчі роботи.
- Август 2013 - початок робіт: Південно-Західна залізниця, яка відповідала за цю ділянку, почала підготовчі будівельно-монтажні роботи; в «Віснику держзакупівель» опублікована інформація, що вони обійдуться в $ 1,18 млн.
На початку листопада 2013 року голова Держінвестпроекту Владислав Каськів повідомив, що будівництво почалося. Тоді ж заговорили і про концесії (передача в тимчасову оренду приватному інвестору) цього напрямку, але питання самоокупності такого грандіозного проекту залишалося невирішеним. На той момент пасажиропотік Бориспільського аеропорту склав майже 8 млн пасажирів, а попередні експертні розрахунки доводили, що користуватися «експресом» будуть лише 20-30% пасажирів.
З початком Революції гідності будівництво призупинили. Правда, в січні 2014 року Верховна Рада передбачила в держбюджеті на 2014 рік 35 млн гривень ($ 1,26 млн) для реалізації проекту. Втім, на які конкретно роботи виділили ці гроші і на що їх врешті-решт витратили - загадка і понині.
Перон швидкісного експреса в міжнародному аеропорту «Бориспіль», 30 листопада 2018. Фото: ВОЛОДИМИР ГОНТАР / УНІАН
Зі зміною керівництва в Держінвестпроекту почали думати, як зробити проект дешевше на 20%. Тоді ж новий глава структури Сергій Євтушенко констатував завершення земельних питань. Водночас з'ясувалося, що перший транш китайського кредиту зник в невідомому напрямку. Виправдання знайшли досить швидко.
«Зараз гроші знаходяться на рахунку Ексімбанку Китаю. За винятком суми в розмірі $ 14 млн, яка була переведена на рахунок самого ДП «Повітряний експрес» - їх витратили на оплату робіт українського проектного інституту Київдіпротранс », - розповів тоді заступник голови Державного агентства з інвестицій Кирило Бондар. Він повідомив, що «Укрзалізниця» затягувала процес передачі землі, «хоча і отримала вже частину оплати як субпідрядник від держпідприємства".
Паралельно виявили проблеми в технічній документації проекту - електропоїзд, який курсує до міжнародного терміналу D аеропорту, буде створювати перешкоди для аеронавігаційного обладнання.
Від проекту відмовилися тільки в 2015-му, адже перевірка Госфінслужби показала, що десятки мільйонів гривень китайського кредиту фактично згоріли або пропали на рахунках сумнівних фінансових установ.
З 2016-му детективи Національного антикорупційного бюро України порушили справу за фактом розкрадання 81 млн грн ($ 2,91 млн). Уже через рік злочин було розкрито: прокуратура Києва через суд домоглася стягнення на користь Мінінфраструктури та Державного підприємства «Повітряний експрес» понад 94 млн грн ($ 3,38 млн) кредитних коштів, в тому числі і відсотків за користування ними. Назва структури, з якої було стягнуто ці гроші, не розкривають.
З тих пір проект поховали остаточно - повернутих грошей не вистачило на повне погашення китайського кредиту, і його відсотки Україна продовжує виплачувати.
Пасажири, які приїхали швидкісним експресом з аеропорту «Бориспіль», виходять на перон Центрального залізничного вокзалу в Києві, 30 листопада 2018. Фото: ВОЛОДИМИР ГОНТАР / УНІАН
Неокупні проект?
Джерела Громадського в Мінінфраструктури кажуть, що проект «відбувся». Главі «Укрзалізниці» Євгену Кравцову все-таки вдалося переконати уряд відновити проект з заявленими термінами закінчення будівництва до кінця року.
Реалізували залізничники його за власні кошти. За розрахунками УЗ, з запуском сполучення між Києвом і аеропортом «Бориспіль» зменшаться завантаження дороги на аеропорт приблизно на 1000 автомобільних і на 30 автобусних поїздок в день. Декларується, що проект окупиться трохи більше ніж за 10 років, за умови, що експрес візьме на себе більше 2,5 млн пасажирів на рік. Насправді такого потоку можна досягти, якщо експрес курсуватиме три рази на годину цілодобово з повним навантаженням.
За 2018 рік «Бориспіль» звітує про 12-13 млн пасажирів, до 2022 року пасажиропотік там планують збільшити до 22 млн. У Мінінфраструктури впевнені, що цього більш ніж достатньо для запуску залізничного сполучення:
«Запуск швидкісного сполучення має сенс, коли щорічно аеропорт обслуговує понад 10 млн пасажирів. Аеропорт «Бориспіль» перетнув цю межу в 2017 році, тому це цілком логічне рішення. Крім того, це транзитний хаб, фактично, вся Україна літає через нього, і часто пасажир приїжджає на Центральний вокзал і добирається до "Борисполя" », - розповідає заступник міністра інфраструктури з питань європейської інтеграції Віктор Довгань.
Втім, опитані Mind.ua експерти вважають, що до 2022 року аеропорт не вийде навіть на потік в 15 млн пасажирів, мовляв, економічна ситуація не сприяє. Тому експрес буде не настільки рентабельним. Серед недоліків називають також незручність добиратися до вокзалу з деяких районів Києва і нездатність УЗ в пікові години зістикувати розклад руху рейкових автобусів і інших поїздів.
Незважаючи на це, залізничне сполучення з головним аеродромом - поширена практика в країнах з великим пасажиропотоком. Наприклад, в Польщі в аеропорту ім. Шопена поблизу Варшави працюють відразу два оператора залізничних перевезень. Безліч поїздів курсує між аеропортами і вокзалами в інших європейських столицях - Вільнюсі, Парижі, Лондоні. В останньому до кожного з шести аеропортів в околицях ходить свій поїзд-експрес, разова поїздка на якому обійдеться в 15-20 фунтів стерлінгів ($ 19-25). Український же поїзд коштує всього $ 3 США.
Цей матеріал також доступний українською мовою .