Як позбутися від депресії: слушні поради психолога
Сьогодні кожна четверта людина хоча б один раз в житті переживає депресію. І не дивно: в сучасному світі люди щодня стикаються з величезною кількістю стресових ситуацій. Будь-яка з них може стати останньою краплею.
Приблизно 80-90% хворих на депресію можуть вилікуватися. Але, на жаль, тільки один з трьох намагається дати собі раду. Чому ми не сприймаємо депресію всерйоз, чим вона небезпечна і як її лікувати - розповідає психотерапевт Річард О'Коннор в своїй книзі «Депресія скасовується».
Перш за все зрозумійте, що таке депресія
Перш за все, депресія - це хвороба, а не слабкість характеру, як вважає багато хто. На підтвердження - невеликий список людей, які пережили це болісний стан: Авраам Лінкольн, Уінстон Черчілль, Елеонора Рузвельт, Зигмунд Фрейд , Джоан Роулінг , Чарльз Діккенс, Ернест Хемінгуей, Марк Твен. На жаль, більшість людей соромляться депресії і займаються самобичуванням замість того, щоб взятися за лікування. Але визнати проблему - значить зробити перший крок до її вирішення.
Депресія - це не просто туга або печаль. Порожнеча, втома, напруженість, неуважність, втрата сенсу життя, відчуття безнадійності, відсутність зв'язку з реальністю, занижена самооцінка - далеко не всі симптоми депресії. Адже вона впливає і на думки, і на почуття, і на поведінку, і навіть на тіло. Мабуть, саме неприємне, що депресія фізично вражає наш мозок. Гіпокамп значно скорочується, через що виникають проблеми з пам'яттю і концентрацією. Але є і хороша новина: цей процес звернемо.
Як же виникає депресивний стан? Психотерапевт Річард О'Коннор пише: «Депресія - результат впливу поточного стресу на вразливу особистість. Стресу досить, щоб людина порушила невидиму межу і потрапив в порочне коло з пригнічених думок, саморуйнується поведінки, провини і сорому, нейрохимических змін. Ці елементи і викликають, і підсилюють один одного ».
При депресії у людини змінюється спосіб мислення. Він спирається на забобони і постійно здійснює логічні помилки, через які не може прийти до правильного рішення
Киньте виклик пасток мислення
При депресії у людини змінюється спосіб мислення. Він спирається на забобони і постійно здійснює логічні помилки, через які не може прийти до правильного рішення. Ці схеми мислення входять в звичку. Єдиний спосіб позбутися від них - кинути їм виклик. Ось три найпоширеніші помилки, які роблять депресивні люди:
- Низька самооцінка. У стані депресії людина вважає себе неповноцінним, збитковим, начисто позбавленим достоїнств і незаслужівающім щастя
- Неправильна оцінка навколишнього світу. Депресивного людині здається, що до нього погано ставляться і пред'являють дуже високі вимоги. А ось успіх і визнання він не помічає.
- Погані очікування від майбутнього. Люди, хворі на депресію, чекають тільки провалів і поразок. Вони не готові сподіватися на краще.
І головне: такі міркування майже завжди стають ефект едипу.
Не соромтеся своїх емоцій
Не соромтеся своїх емоцій
Боязнь відчувати емоції зустрічається практично у всіх депресивних людей. Однак правда в тому, що саме цей страх заподіює нам страждання, а не самі почуття.
Борючись з «поганими» емоціями (наприклад, гнівом), ми заганяємо їх в підсвідомість, але при цьому продовжуємо відчувати всепоглинаюче почуття провини. Замість емоцій приходять несподівані перепади настрою, коли однієї краплі достатньо, щоб зануритися у відчай.
Необхідно усвідомити раз і назавжди: будь-які емоції - це нормальна реакція на зовнішній світ. Намагаючись придушити в собі смуток або ненависть, ми в той же час позбавляємося здатності радіти. Це не означає, що потрібно проявляти все емоції, але ми не повинні забороняти собі їх відчувати.
Часом ми боїмося не тільки «поганих», а й «хороших» емоцій. Одна з причин такої «бездушності» - перфекціонізм. Саме він не дає нам пишатися собою і своїми успіхами. Ще одна причина - очікування, що після чогось хорошого неодмінно трапиться щось погане. Часто в цьому винні болючі спогади: отримавши одного разу негативний досвід, ми вважаємо за краще стати емоційними інвалідами.
Як же виникає депресивний стан?