Активіст РЕП: Ми свою боротьбу за права трудящих продовжимо
Рішення суду ніяк не вплине на роботу незалежної профспілки.
За 24 роки, які Лукашенко править в Білорусі, майже нанівець зведена робота не тільки політичної опозиції і незалежних ЗМІ, а й профспілкових організацій, пише сайт телеканалу «Белсат» .
У країні, де половина всіх робочих зайнята в державному секторі, зробити це було нескладно. Тепер же влада взялася і за те, що залишилося. Білоруський суд засудив двох лідерів незалежної профспілки радіолектронной промисловості РЕП до чотирьох років домашньої «хімії» кожного.
«Цим вироком вони хочуть зробити з мене Псевдолідери. На 5 років заборону на виїзди з країни, на 4 роки життя, як у в'язниці, неможливо так продовжувати роботу. Я не збираюся виконувати це рішення. Нехай влади що хочуть, те й роблять », - коментує Геннадій Фединіч.
На лаві підсудних крім Фединіча виявився і головний бухгалтер організації Ігор Комлик. Розправилися з ними по обкатаній схемою. У 2011 році за схожим звинуваченням на 4,5 року в колонію посиленого режиму відправили одного з лідерів правозахисного руху Білорусі, віце-президента Міжнародної федерації прав людини Олеся Беляцького. Його організація «Весна» так само, як і профспілка РЕП отримувала іноземну фінансову допомогу. Як і Беляцького, лідерів РЕП звинуватили в приховуванні доходів і несплаті податків і крім «хімії», заборонили займати будь-які адміністративні посади протягом 5 років.
«Я вважаю, що вимога, щоб Фединіч і Комлик не могли займати керівні пости було головною метою цього процесу. Ці люди мали величезний авторитет і організаційний досвід. Могли і вміли організовувати людей », - каже філософ і методист Володимир Мацкевич.
У минулому році за Білорусі прокотилася хвиля протестів. Причина - новий закон про податковий збір з усіх непрацюючих громадян. Логіка влади наступна - країна у нас соціальна, не працюєш, значить державні блага оплати окремо. Але звідки взяти гроші на податок, якщо в країні другий рік поспіль звільняють частіше, ніж беруть на роботу? Профспілка РЕП активно брав участь в організації протестів, за що, можливо, і поплатився.
«Цей вирок показав, що влада, суди продовжують чинити розправу над незалежними профспілками, вони сподіваються, що незабаром не залишиться нікого, хто б міг захищати білоруський народ і робітників», - вважає представник профспілки РЕП по Могильовської області Олексій Євгенов.
Інша представниця профспілки, Зінаїда Михнюк зазначає:
«Ми не згодні з вироком, він надуманий і політично мотивований. Нашому профспілці просто хочуть закрити рот ».
Дратував влади і той факт, що, на відміну від кишенькових, провладних профспілок, незалежні організації, як у випадку з РЕП-му, дійсно захищали права своїх членів в судах, та й усіх, хто до них звертався за допомогою. Відсоток виграних у нечесних роботодавців справ був дуже високим. Все це впливало на зростання авторитету організації і її лідерів.
«Вирок не вплине на діяльність профспілки, будемо далі працювати в тому ж дусі, просто Геннадій Федорович і Ігор Комлик не зможуть займати посади, а ми свою боротьбу за права трудящих продовжимо», - йдеться у заяві члена профспілки РЕП з Бобруйська Денис Худовец.
Але звідки взяти гроші на податок, якщо в країні другий рік поспіль звільняють частіше, ніж беруть на роботу?