Альбоми для монет і кілька порад по зберіганню

  1. Альбоми-монетнікі
  2. Тематичні альбоми-планшетники
  3. Тематичні альбоми капсульного типу

Якщо поглянути на старовинні фотографії, на яких відображені сходки нумізматів середини ХХ століття, можна побачити багато цікавинок, покликаних замінити альбоми для монет, часто які були дефіцитом в багатьох населених пунктів Радянського Союзу. Тут і листи мутного целофану, зигзагом прострочені на швейній машинці, і саморобні планшети з товстої фанери, монети в яких прикриті прозорою пластмасою. З тих часів прийшли альбоми, сторінки яких зроблені з ПВХ. Зараз доведено, що перебування монет в подібних альбомах може зашкодити їхній роботі, так як при непомітному хімічному руйнуванні ПВХ-листа виділяється газ вступає в реакцію і з монетами, надаючи їм зеленуваті тони.

Альбоми в асортименті
Альбоми в асортименті

На щастя, зараз нумізматичні альбоми дефіцитом не є. Ринок заполонён якісною продукцією вітчизняного і зарубіжного виробництва. Тому придбання альбому - обов'язковий еволюційний крок, який перетворює купку монет в експозицію, придатну до огляду.

Альбоми-монетнікі

Якщо колекція починається з різнорідних примірників, привезених з ближніх і далеких країн, то для її розміщення найкраще підійде альбом-монетнік . Його листи мають осередки стандартного розміру. До придбання монетніка варто турбуватися питанням, монети якого діаметру і товщини ви збираєтеся в ньому зберігати. Наприклад, сталеві десятки серії «ГВП» прекрасно входять в осередку 25х25 міліметрів. Найбільш популярний розмір 32х38 міліметрів, орієнтований на більшість сучасних ювілейних монет. Якщо монети вашої колекції мають великий розкид по діаметру, то варто купити комбінований варіант монетніка, де листи складаються з осередків різного діаметру.

Компактний альбом для зберігання монет
Компактний альбом для зберігання монет

Недолік монетніков в тому, що число листів в ньому зазвичай невелика. Крім того, листи жорстко прикріплені до обкладинки, тому вилучити аркуші або збільшити їх кількість неможливо. Від цього недоліку позбавлені окремі листи, які легко збираються в корпусі спеціальної папки. При такому варіанті складу альбому буде обмежувати хіба що його товщина. Гідність збірних альбомів ще й в тому, що між розділами колекцій можна помістити паперові листи або вкладиші з пояснювальним текстом.

Альбом з перемінним кількістю аркушів
Альбом з перемінним кількістю аркушів

Розглянуті альбоми запобігають контакти монети з брудними пальцями, оберігають від механічних впливів і знижують вплив на монету навколишнього середовища. Найцінніші екземпляри рекомендується поміщати в холдери, а холдери вже вставляти в кишеньки альбому, розрахованого на стандартний розмір холдера.

Альбом для зберігання монет в холдери
Альбом для зберігання монет в холдери

Тематичні альбоми-планшетники

Так як багато колекціонерів зовсім не горять бажанням збирати все підряд, а вишукують монети з певним сюжетом, виробники альбомів завзято взялися підгортати дане середовище. Так з'явилися тематичні альбоми, кожне гніздо яких призначене для конкретної монети. Виходить міні-енциклопедія обраної теми. Для ілюстрації тут цілком підійде альбом, випущений у вигляді карти США, на якій кожна монета номіналом 25 центів представляє певний штат.

Колекція американських квотерів Штати США
Колекція американських квотерів "Штати США"

Успіхи перших альбомів змусили виробників помітно розширити асортимент. Часом для однієї серії випускається більше десятка альбому з різним оформленням. Не залишилися без уваги і поодинокі монети. Красиво оформлені мініатюрні альбоми для графічного символу рубля або п'ятірки в честь ювілею Російського географічного товариства здатні вразити уяву практично будь-якого колекціонера. Дуже часто людина спочатку купує альбом і лише потім починає набувати для нього монети. Шляхи в суспільство колекціонерів звивисті і непередбачувані.

У Росії розквіт тематичних альбомів припав на період випуску монет номіналом двадцять п'ять рублів з олімпійською символікою «Сочі - 2014». Розпочавшись з простеньких крихіток, всередині яких знаходилося лише чотири гнізда, олімпійська «бібліотека» значно розширилася, коли з'явився додатковий тираж. До семігнездовим альбомами додалися екземпляри для зберігання монет в спеціальному виконанні. Причому, виробники подбали і про те, щоб не витягувати їх з фірмового холдера з голограмою. І нарешті з'явилися альбоми з листом, куди комплектувалася пам'ятна банкнота.

Альбом Сочі - 2014
Альбом "Сочі - 2014"

Перевагою тематичних альбомів є барвистість їх оформлення. Вони є твором мистецтва навіть в незаповненому стані. Найцікавіші тут екземпляри альбомів, коли монета, вставлена ​​в гніздо, стає фрагментом загальної композиції. Такий вид альбомів називається «планшет» (рідше використовується слово «буклет»).

Монети, як частина сюжету художнього оформлення
Монети, як частина сюжету художнього оформлення

Але є у них і недоліки. Більшість альбомів мають в собі лише гнізда для вставки монети. Сторона з малюнком, виставлена ​​на загальний огляд, вже не захищена від дотиків пальцями і інших механічних впливів. Монета активно окислюється і з часом відчутно темніє. Колекціонери з тугою дивляться, як екземпляри збереження «UNC», придбані за чималі гроші, втрачають лиск і блиск. Особливо страждають латунні зовнішні кільця біметалу або десятки ГВС з гальванопокриттям.

Альбом для біметалевих і сталевих десяток
Альбом для біметалевих і сталевих десяток

Істотним недоліком такої колекції є те, що інший бік монети без вилучення її з комірки побачити неможливо. Цим часом користуються недобросовісні продавці, комплектуючі планшетні альбоми монетами з відмінним реверсом, які представляють сюжет теми, але збитковим аверсом.

Тематичні альбоми капсульного типу

Втім, і тут є істотні зрушення. з'явилися альбоми капсульного типу , Що представляють обидві сторони монети. Крім того, монета знаходиться в захисній капсулі, що має забезпечити її максимальний захист від несприятливих впливів. У реальному житті, звичайно ж, нерідкі випадки, коли навіть укладена в капсулу монета може змінити колір або покритися плямами. Найпростіше уявити альбоми такого типу, згадавши жорсткі набори Державного банку СРСР або художньо оформлені річні набори Банку Росії.

Альбом капсульного типу
Альбом капсульного типу

Солідні альбоми капсульно-планшетного виду позбавлені нарочито недоладного офомленія. Їх сторінок надається строгий бордовий або темно-синій колір. Пояснюючі написи зазвичай виконані золотом. У такому вигляді нам може постати погодовку СРСР різних періодів. Кількість листів подібного альбому може варіюватися. Наприклад, виробники випускають окремий лист для рідкісних екземплярів періоду 1921-1957 років або для монетного ряду 1958 року народження, яким можна доповнити вже куплений альбом. Зарубіжні фірми часто додають до альбому захисний футляр ( «Шубер»), а куточки постачають обробкою з металу. В альбомах капсульно-планшетного типу рекомендується для зберігання монет якості «PROOF», адже капсули забезпечать максимальний рівень захисту.

Альбом із захисним футляром
Альбом із захисним футляром

Який же альбом вибрати для своєї колекції? Для тимчасового зберігання дублікатів, які постійно вештаються на обмін, ідеальний монетнік з осередками різного розміру. Для розміщення серії цілком підійде простенький, але барвисто ілюстрований планшетник. Якщо ж мета зібрати в колекції монети гідного підлягаючих зберіганню, випущені в певний період, тоді варто задуматися про солідний альбомі з капсулами. Але, можливо, ви придумаєте власний варіант розміщення своєї колекції. Або навіть на основі побаченого винайде альбом нового типу, який, об'єднавши переваги продукції минулих років, зуміє представити вашу експозицію в найбільш вигідному ракурсі.

Альбом для монет 1 і 5 копійок сучасної Росії
Альбом для монет 1 і 5 копійок сучасної Росії