Байдаркові походи в Підмосков'ї і Мещері
Найпрекрасніше, що є на планеті, що незмінно зачаровує наш погляд - це гори і води. І, якщо з горами в середній смузі, на жаль, не густо, то цих самих вод - річок і озер - навалом, всіх сортів і розмірів. Від загадкових, ідеально круглих карстових озер в лісовій гущавині, про кожного з яких складена своя жахлива легенда (потонула разом з скривдженої дівою церква - це ще квіточки) - до волзьких і окських розливів з островами і справжніми хвилями, де не здивуєшся, побачивши вранці червоногруді човни Стеньки Разіна
& Nbsp;
І найдоступніший для нас влітку вид туризму - це байдаркові походи. У них можна піти на вихідні, можна взяти тиждень відпустки. Можна завантажити в байдарку все сімейство - від улюбленої бабусі до грудного немовляти, а можна зібрати чисто чоловічу компанію і жити ловом риби. Можна навіть чисто жіночий екіпаж зібрати і співати пісні на три голоси над Роздольне річкою на заході
Загалом, мова піде на цей раз не про категорійних походах з понтами і пальцями, а про демократичні сплавах по нескладним річках. Знайте і любите свій край, братіє!
Жителям великих міст, все-таки, добре б знати, куди їхати - щоб вибрати собі річку під силу і по любові. Бо завдання байдарочного походу бувають різними. Від спортивного тренування і легкої, вибачте, дупи, до відпочинковий-розслабленій прогулянки з коньячком).
Втім, як правило, поєднується і те, і друге, і третє
ЯК ВИБРАТИ МАРШРУТ ПОХОДУ вихідного дня?
Якщо ми відповімо самі собі на кілька питань, проблема вибору буде набагато простіше, бо ми будемо знати, що шукати.
- Скільки днів ми хочемо йти і з якою інтенсивністю гребли?
- Хочемо ми розслабленого відпочинку або технічний, цікавий маршрут первинні?
- Наскільки складна закидання і викидання?
- Яка стоїть погода? Чи не висохла бажана нам річка до стану «горобця по коліно»?
- Гарні чи берега? Тече річка в полях або в лісах?
- Чи багато місць для стоянки на берегах?
- Чи можна купатися, пити воду з річки і ловити в ній рибу?
Давайте я поділюся деякими маршрутами центрального регіону для походів вихідного дня і більш тривалих виїздів. Вам знадобиться. Звичайно, почну з рідної моєї Мещери, заповідних лісів, ісхоженних і ісплаванних з дитинства.
Закидання буду розраховувати а) з Москви. б) з найближчого великого міста.
Отже,
Байдаркові походи вихідного дня
Середня течія Клязьми.Д.Усад - д. Омутіщі - г.Петушкі.
Вище посадив Клязьма досить густо заселена і маловодна. Нижче Півників - брудна (на жаль, Петушинському промисловість безжально зливає всі відходи в воду) і малоцікава для сплаву, берега мулисті і вербові, сильна течія і ГИМС гуляє (хто не в курсі, байдарки з недавніх пір офіційно треба реєструвати, платити податки і т. п. Природно, ніхто цього не робить, бо нафіг треба.)
Так що оптимальний саме цей відрізок - без населених пунктів, досить широка річка в будь-який час року, багато купалок, хороших стоянок, чиста вода і красиві берега.
Строго кажучи, маршрут можна продовжити до Костерево, це ще кілометрів 10 по річці, дуже красиві діброви біля мосту поблизу військової частини, де потрібно буде висадитися. Але врахуйте, що з Костерево в Москву йдуть всього 4 електрички в день, тоді як з Півників - штук двадцять.
Складність: дуже простий маршрут, обносів немає, корчів трохи, порогів теж немає. Зустрічаються мілині, але піщані. Зручна закидання-викидання з Москви, Володимира, Орехово-Зуєво.
Краси: знамениті Клязьминского діброви зі столітніми деревами в два обхвату, безліч пляжів з пісочком, соснові бори, березові гаї. Болотисті ділянки берегів майже відсутні. Стоянок, як я вже говорила, повно, трапляються обладнані - з навісом, столиком.
Ось одне з місць наших стоянок
Купалка і риба: купатися чудово, в гарну погоду річка прогріта, купа піщаних пляжів і мілин, можна сміливо випускати дітей подризгаться. Невелика риба на вуха є, хоча основні рибні місця нижче, якраз в верболозах і заводях.
Хлопці за годину наловили десяток окунішек - і ось, вуха, "з димком" і стопкою горілки, все як годиться!
Закидання: в п'ятницю ввечері або суботу рано вранці електричкою з Москви (Курський вокзал, Горьковское напрямок) або з Володимира до ст. Посадивши, звідти 500 метрів до Клязьми, збиратися можна прямо у ЖД моста. Або на машині по М7, поворот на посадив. Розумно буде вивантажитися і виїхати на порожній машині в Петушки, там її залишити, домовившись з одним з жителів приречной вулиці, а водієві повернутися на електричці Петушки-Москва в посадила. Якраз встигне до старту.
Як варіант, якщо веслярі зовсім ніякі, або ви стартуєте запізно - можна почати з Омутіщ, це станція по тій же лінії, але ближче до півника. Від станції до річки метрів 400.
Відмінний, простий і красивий варіант для початківців байдарочників або походу з дітьми. Ніякої особливої лоції там немає, одна річка, без стариць і обносів, головне - не прогуляти Петушки, а то доведеться плисти до Собинки.
Межиріччя.
П.Тасіно - р.Бужа - оз. Святе - оз. Імлес - оз. Шагора- оз. Іванівське - оз. Мартинівське - р. Пра - м Спас-Клепики.
Складність: особливої технічної складності маршрут не представляє, проте, багато корчів і завалів. Загальна довжина маршруту - 80 км. Тобто якщо йти на расслабоне - то три дні. Два дня - хорошої роботи веслами. І ще - це той байдарковий похід, куди треба взяти карту і компас, в озерах легко втратити орієнтування, вони криві якоюсь особливою Мещерської кривизною, зрозуміти їхню логіку складно
Краси: це саме серце Мещери. Дубові гаї на старті, медитативні болотисті озера першої половини маршруту, сірі чаплі, видри і безліч іншої звірини. Вночі - водяні, лісовики і русалки. І розкішні соснові бори другій частині - нагріта сонцем хвоя, високі, сухі берега. Загалом, мегакрасіво.
Сіра чапля і біла латаття занесені в Червону Книгу. Але в Мещерском заповіднику їх можна зустріти легко. Будь ласка, не знищуйте!
Мінуси: Маршрут любимо фірмами, що роблять комерційні сплави, в гарну погоду на озерах і Пре багатолюдно, проблема зі стоянками. На Іванівському і Мартинівському є турбази, на своїй території вони вимагають за стоянку грошей.
Купалка і риба: купатися можна скрізь, вода торф'яна, темна, але боятися цього не варто, торф нешкідливий в такій концентрації, сміливо купайтеся і кип'ятіть озерну воду. Однак, берега, починаючи зі входу в оз. Святе і до Шагори - суцільне болото, пристати радикально нікуди. Їх проходять без зупинки. Щодо риби - не знаю. Рибалки по берегах сидять, але за всіма відгуками - риба тільки дрібна.
Закидання і викидання: поїздом з Казанського вокзалу до роз'їзду Тасін. Прямий електрички немає, можна доїхати до Черусти і там пересісти на електричку до Тасін в сторону Вековкі, а можна - на будь-якому поїзді до ст. Вековка і далі на електричці в бік Черусти.
Від станції до р. Бужа 2 кілометри. На машині від Москви кілометрів близько 300, від Володимира 80. Перегнати машину заздалегідь в кінцеву точку можна, але потрібен окремий водій - від Спас-Клепіков до Тасін транспорту немає. Можна найняти машину для закидання в Черусти, Гуса-Кришталевому, Володимирі.
Викидання - від Спас-Клепіков в Москву і Володимир йдуть автобуси, їхати 3,5 години. Наскільки мені відомо, до Москви три автобуси на день, до Володимира тільки проходять, з Рязані і Касимова, теж три в день. Можна зловити машину до Рязані, звідки ходять електрички і купа поїздів на Казанський вокзал.
Лоція: Річка Бужа неширока, зустрічаються завали, але ще в травні місцеві байдарочники намагаються прорубувати в них проходи. У гирлі річка роздвоюється і впадає в Святе озеро.
річка Бужа
З кінця Бужи і до Південно-Східного берега оз. Святе більше придатних для стоянки берегів не буде, довгий ділянку з повільною течією і болотистими берегами, йти потрібно, тримаючись середини. Взагалі, озера до кінця літа сильно заростають, якщо не видно входу в таке озеро - шукайте дірку в верболозі, він десь там!
озеро Святе
Східний берег оз. Святе придатний для стоянки. Далі ви йдете по кілометровій протоці в озеро Імлес, на вході в протоку завал. І взагалі, Імлес багато завалами, в процесі боротьби з ними складно помітити момент переходу в озеро Дубове))
Ні на оз. Імлес, ні на Дубовому стоянок немає, одні чаплі. Зате далі підуть озера ширші і видовищні. Озеро Дубове, потім широка протока - і вже починається оз. Шагора. З нього можна потрапити в оз. Велике - але це вже Радіалка, з Великого вихідний протоки немає.
Типовий вид з байдарки в верхніх озерах :)
А в сторону річки Пра йде озеро Іванівське. В общем-то, вважається, що Пра починається прямо з Іванівського, але фактично це її одна протока, потім йде Мартинівське, і вже тільки потім річка стає нормальною рікою, з пристойним течією, по якій можна сміливо сплавлятися, не побоюючись більш заблукати в озерах .
Мартинівське озеро дуже мальовниче, але дрібне, протягом малопомітно, щоб знайти вихід - потрібно орієнтуватися на північний берег, орієнтир - велика, окремо зростаюче дерево.
Нижні озера населені, по їх берегах розкидані села і турбази. Але місця для стоянок на високих берегах є в достатку, знайти завжди щось можна.
Річка Пра в районі Спас-Клепіков
Приблизно через 15 км після виходу в річку Пра по правому її березі буде розташований райцентр Спас-Клепики. Можна йти і далі, в Оку, але це додатковий день, а то і два.
Маршрути по річці Ушна. д Ніколо-Ушна - п.Красная Ушна. І д.Юромка - п. Новлянка.
У заповідних і дрімучих,
Темних муромских лісах
Всяка нечисть бродить хмарою,
На проїжджих сіє страх:
Виють виттям, що твої упокойнікі ...
Якщо є там солов'ї - то розбійники ...
(В. Висоцький)
Одна з улюблених моїх річок, восени по її берегах одне задоволення їхати на велосипеді, а влітку - по ній на байдарці. Майже безлюдна, таємнича в нижній течії і весела в верхньому. Всю дорогу спостерігаєш життя рибок, тритонів і видр - вода проглядається до дна на будь-якій глибині.
Складність: в цілому річка досить проста, але ненудна - багато дрібних перешкод. Шивери, корчі, завали, перекати і інші радощі байдарочника зустрічаються там в достатку. До середини червня і після дощів цікавий ділянку від Ніколо-Ушни до Червоної Ушни або Юромкі, якщо стартувати пізніше або в спеку - краще йти від Юромкі або від Червоної Ушни до Новлянкі, у верхній течії Таймень не пройде, тільки надувна байда. В районі д. Святці обладнана «бочка», де тренуються муромские водники. Там же веселий перекат, жолоб і інші радощі каякера
Відмінний водний парк побудували Муромця, гордість бере :)
Два дня займає перехід Ніколо-Ушна - Червона Ушна. Два дня: Юромка (або Червона Ушна) - Новлянка.
Краси: річка надзвичайно мальовнича, тінистий, з високими берегами. Прозора вода. Стоянки практично скрізь, в нижній течії є обладнані.
Купання і риба: у верхній течії, на неглибокій воді, є «ванни», де вода тепла. У нижній течії вода холодна завжди, харчування річки - ключове. Тобто дорослим-то вереск і задоволення, з ранку протвережує на раз, а ось маленьким дітям побризкатися ніде, в селах для дрібноти риють ставки. Риба є, вода дуже чиста, в самій річці окуні, лящ, щука, в заплавах - соми і мині. Підводні рибалки люблять Ушну, в прозорій воді добре полювати.
Закидання: до Ніколо-Ушни дістатися просто: сідайте на автобус Москва-Муром або Володимир-Муром, Муром-Володимир і просите висадити вас у села Ніколо-Ушна (250 км від Москви, 90 км від Володимира, 40 км від Мурома). До моста через Ушну від траси метрів 500, потрібно пройти все село.
До Червоної Ушни або Юромкі дістатися можна, висадившись на трасі Володимир-Муром в сел. Малишева (20 км від Мурома) і піймавши машину до потрібної села. Ходить автобус з Мурома, але нечасто. У Юромку автобус ходить тільки з Червоної Горбатки, а Червона Ушна велике селище, туди повідомлення більш-менш налагоджено. Можна доїхати на поїзді до Мурома і звідти на автобусі рушити до Червоної Ушну.
Викидання: з Червоної Ушни або на машині, або на автобусі. З Новлянкі ходить електричка до Мурома або Коврова (місто на Горьківської залізниці). З Коврова і Мурома досить часто ходять поїзди до Москви.
Лоція: Детальну лоцію по ділянці Ніколо-Ушна - Юромка писати треба на три сторінки дрібним шрифтом і то, половина її через місяць буде брехнею - річка рясніє різними дрібними перешкодами: два рукотворних перекату з бетонних блоків, кілька природних, шивери, добре видні в суху погоду і майже непомітні в розлив, низькі мости, завали, щороку різні.
Ось так от виглядає "проходження" шивер в липні))
Тому просто сказав: Не розслабляйтеся і дивіться в обидва. Надувна байдарка в травні-червні більшість шивер і завалів проходить легко, із каркасною доведеться повозитися.
Юромка - Червона Ушна. Ділянка має один величезний завал у старого моста, прохідний, але вода на початок липня там тухла і сильно квітуча. Є ще маленький міст, прохідний.
Червона-Ушна - Новлянка. Ділянка має один стовідсотковий обнесення, під селом Святці (саме село високо над річкою), але там є сенс встати на днювання або нічліг, це як раз і є згадуваний раніше рукотворний каякерскій парк.
Біля мосту в Червоній Ушні
Від Червоної Ушни до Святців 16 кілометрів по річці, до Новлянкі - 35 км. Річка на цій ділянці дуже красива і досить повноводна в будь-який час сезону. Перешкод мало, ми, траплялося, проходили її без єдиного обнесення. Нижче Святців тенденція зберігається. Можна закінчити сплав у ЖД моста і дійти 2 км до станції пішки. А можна плисти до Новлянкі, але це 7 км гака, річка робить велику петлю.
Якщо цікаво, я буду далі писати, у мене в запасі ще є кришталева Судогда, дикий і прекрасний Лух з древніми ідолами і Фроліщенской пусткою, рибальське Суворощь, краєзнавча домонгольської Нерлі, сільська пасторальна Колокша і багато інших мокрі скарби Русі-матінки
ПРОДОВЖЕННЯ ТУТ >>
Хочемо ми розслабленого відпочинку або технічний, цікавий маршрут первинні?
Наскільки складна закидання і викидання?
Яка стоїть погода?
Чи не висохла бажана нам річка до стану «горобця по коліно»?
Гарні чи берега?
Тече річка в полях або в лісах?
Чи багато місць для стоянки на берегах?
Чи можна купатися, пити воду з річки і ловити в ній рибу?