Белоярская АЕС
Белоярская AC - єдина АС з енергоблоками різних типів на яких відпрацьовувалися принципові технічні рішення для великої ядерної енергетики. На станції споруджені три енергоблоки: два з реакторами на теплових нейтронах і один з реактором на швидких нейтронах. Енергоблок 1 з водографітовим канальним реактором АМБ-100 потужністю 100 МВт зупинений в 1981 р, енергоблок 2 з реактором АМБ-200 потужністю 200 МВт зупинений в 1989 р В даний час експлуатується третій енергоблок з реактором БН-600 електричною потужністю 600 МВт, пущений в експлуатацію в квітні 1980 р - перший в світі енергоблок промислового масштабу з реактором на швидких нейтронах. Він також є найбільший в світі енергоблоком з реактором на швидких нейтронах ( Коротка характеристика енергоблоку БН-600 ). За час свого існування AC справила 102818 млн квт / год електроенергії. (На кінець 1999р)
Досвід створення і освоєння енергоблоку 3, що проводяться на його обладнанні науково-дослідні роботи, досвід вдосконалення його систем широко використовуються для подальшого розвитку енергетики з реакторами на швидких нейтронах. Блок 3 є прототипом більш потужних енергоблоків майбутнього з реакторами БН-800. За 12 місяців 1999 року Белоярской АЕС вироблено 4017 млн.кВтг електроенергії, при плані 3969 млн.кВтг. Теплоенергії вироблено третім енергоблоком 394,8 тис.Гкал, при плані 305 тис.Гкал. Таким чином, вироблення електроенергії склала 101,2%, вироблення тепла - 129,5% до плану. У 1999 році після ряду років розробки і виготовлення почав працювати навчальний тренажер енергоблока БН-600 . Це новий засіб підготовки і підтримки кваліфікації персоналу істотно доповнило діючу систему підготовки і має збільшити надійність і безпеку енергоблоку.
Показники роботи АС в 1999 році.
Вироблена електрична енергія - 4017 млн кВт-год
Витрата електроенергії на власні потреби - 8,5%
Відпуск теплоенергії з колекторів - 394,8 тис. Гкал
Історія створення.
Белоярская АС ім. І.В. Курчатова - первісток великий ядерної енергетики СРСР. Станція розташована на Уралі, в 3-х кілометровій зоні від станції побудований місто енергетиків - Зарічний. Будівництво першої черги було розпочато в 1958 році, а в квітні 1964 року набрав лад енергоблок з водографітовим канальним реактором потужністю 100 МВт. Другий енергоблок потужністю 200 МВт був введений в експлуатацію в 1967 р
В даний час ці енергоблоки виведені з промислової експлуатації як виробили свій ресурс. Паливо з реакторів вивантажено і знаходиться на тривалому зберіганні в спеціальних басейнах витримки, розташованих в одній будівлі з реакторами. Всі технологічні системи, робота яких не вимагається за умовами безпеки, зупинені. У роботі знаходяться лише вентиляційні системи для підтримки температурного режиму в приміщеннях і система радіаційного контролю, робота яких забезпечується цілодобово кваліфікованим персоналом У 1980 р пущений третій енергоблок потужністю 600 МВт з реактором на швидких нейтронах. Белоярская АС з унікальною реакторною установкою БН-600 поряд з виробленням електроенергії виконує функцію відтворення ядерного палива.
Це найбільший в світі енергоблок з реактором на швидких нейтронах, який успішно експлуатується 17 років. Досвід експлуатації реактора БН-600 дозволив розвинути новий напрям в реакторобудуванні - створення реакторів-відтворювачів з жідкометалліческім теплоносіями. Спостереження за радіаційними характеристиками зовнішнього середовища, гамма-фоном на місцевості, атмосферними випаданнями, радіоактивністю флори і фауни показує, що перераховані характеристики обумовлені природними радіоактивними джерелами та знаходяться на рівні фонових значень. Наприклад: експозиційна потужність дози гамма-випромінювання в місті енергетиків Зарічний, що знаходиться в 3-х км від промислового майданчика, становить 6-9 мкР / год, при природному тлі на території Росії 4-20 мкР / год. Вихідні в атмосферу через вентиляційну трубу АЕС гази містять інертні радіоактивні гази (аргон, ксенон, криптон), при цьому відсутній такий радіаційнонебезпечних нуклід, легко засвоюваний щитовидною залозою людини, як йод, що стало наслідком високої ефективності утримання натрієм цього радіонукліда. Таким чином, енергоблок з реактором БН-600 практично не змінює радіаційний стан навколишнього середовища.