Боротьба проти російської блокади Азовського моря - пора розривати договір! (24.09.18 9:10) «Події
Це буде серйозне посилення загону прикордонних катерів Держприкордонслужби. Як це вплине на обстановку в Азовському морі і яким може бути сценарій бойових зіткнень?
прибуття в Азовське море бронекатерів і суден забезпечення на даний момент має скоріше політичне значення, як демонстрація здатності України здійснити маневр сил на Чорному морі.
Однак посилення на Азовському морі ситуацію негайно не змінить. Росія може і далі здійснювати морську блокаду і затримувати судна, які йдуть в порти Маріуполя і Бердянська. Україна повинна протиставити цьому комплекс політичних і військових зусиль.
політичні рішення
Справа в тому, що перебування РФ в Азовському морі законно, також законно, як було законно перебування ВС РФ в Криму. З правової точки зору Крим і Азовське море зараз ідентичні. Діє договір між РФ і Україною про Азовське море, і, згідно з договором, воно знаходиться в загальному користуванні - а значить, РФ може творити там все, що заманеться. Море не поділено на зони відповідальності.
МЗС України проти розірвання договору про Азовське море, оскільки, по-перше, Україні не вигідно зіткнення в Азовському морі і перетворення його в зону бойових дій, це призведе до блокади Маріуполя і Бердянська і завдасть величезних економічних збитків. А цей договір також є підставою для ряду позовів проти РФ.
Однак зараз очевидно, що блокада стала фактичної, і договір не діє. Пора приймати рішучі заходи. Раз ми не можемо забезпечити безпеку судноплавства - значить нам треба відкрити можливість залучення наших союзників з країн НАТО в конвоювання суден. Для цього треба скасувати внутрішній статус Азовського моря. Розірвання договору обгрунтований численними порушеннями РФ, і розрив договору в даному випадку не послабить українські зусилля по стягненню компенсації - а навпаки, посилить українські вимоги.
Розірвання договору не знімає з РФ обов'язки щодо забезпечення безпечного мореплавання в Азовському морі і Керченській протоці. Так що оскаржити будь-які з порушення у нас є всі підстави.
Подальша перестраховка і дотримання старого договору, який не виконується, завдає зараз величезний збиток, розмір якого набагато перевершує будь-яку вигоду від якихось прийдешніх судових процесів.
військові рішення
Україна посилила свої сили двома бронекатерами проекту "Гюрза-М" "Лубни" і "Кременчук". Це хороше рішення. Ці катери має сенс застосовувати перш за все в Азовському морі, оскільки вони спроектовані не для дій на Чорному морі, а для дій на річках Середньої Азії.
Росіяни зловтішаються з цього приводу, вказуючи на слабке озброєння і на повну перевагу в чисельності і військової потужності російського флоту. Але це зловтіха насправді необгрунтовано.
Бронекатери мають низькі ударні можливості, але на маленькій акваторії Азовського моря катера не повинні застосовуватися у відриві від авіації і вертольотів підтримки. У разі необхідності атакувати російські судна, удари наносити будуть, звичайно, не бронекатера, а вертольоти і літаки. Зрозуміло, такі операції слід відпрацьовувати, і нарощувати треба також авіаційне угрупування.
Проект "Гюрза-М" створювався як річковий патрульний катер, для дрібних річок Амудар'я і Сирдар'я, мореплавство у них дуже обмежена, озброєння теж. Назва бронекатера не повинно створювати перебільшене розуміння про цей проект. Основне озброєння - одна 30-мм гармата. Вона підходить для боротьби з катерами такого ж тоннажу, для боротьби з дрібними порушниками кордону, але вогнева міць цієї гармати, звичайно, не достатня ні для боротьби з бойовими кораблями, ні для наземної підтримки військ. Згідно з проектом, головною ударною міццю катера є протитанковий ракетний комплекс "Бар'єр", але фактично цей ПТРК в катерній установці поки не відпрацьований і катери виконують завдання без керованих ракет. Втім, бронекатера можуть ефективно діяти в складі різнорідного угруповання сил і засобів. Наприклад, для конвоювання суден, які заходять в Азовське море, для огляду суден, що прямують до російських портів.
Вірогідним сценарієм бойового зіткнення в Азовському морі на даний момент може бути зіткнення з російськими катерами при огляді або конвоювання торговельних суден. Росіяни, очевидно, провокують такі зіткнення, щоб отримати привід до повної блокади судноплавства в Маріуполь і Бердянськ. Провокації у же почалися. Цілком ймовірно, що росіяни спровокують стрілянину із застосуванням як мінімум стрілецької зброї та кулеметів. Або навіть піднімуть на одному з катерів прапор "ДНР", щоб зробити вигляд, що вони безпосередньо не залучені в зіткнення. У разі обстрілу нашим катерам доведеться відповідати. Такий сценарій найбільш вірогідний. Прикрити наші катери в Азовському морі можливо тільки при грамотному взаємодії з нашою авіацією. Ракети "Бар'єр" є на озброєнні наших бойових вертольотів. Вони можуть ефективно вражати високошвидкісні і маневрують катера РФ. Для атаки великих бойових кораблів і суден у разі великомасштабного зіткнення, Україна може застосувати на даний момент тільки авіацію. Однак для цього льотчиків треба готувати до поразки морських цілей. Протикорабельних ракет у нас на озброєнні немає, тому поразка російських кораблів слід планувати звичайними некерованими бомбами з бриючого польоту - топ-щоглове бомбометання. Такий метод вимагає серйозної підготовки.
Що робити?
Росія має повне панування на Азовському морі за рахунок контролю Керченської протоки. Україна невигідні бойові зіткнення, але Україна зобов'язана показати, що вона не допускає безкарних затримань суден, які йдуть в наші порти. Заходять в Азовське море суду повинні конвоювати, щоб не дозволити росіянам блокувати торгівлю.
Зрозуміло, для такого конвоювання слід зосередити всі шість катерів типу "Гюрза" в Маріуполі.
Необхідно розглянути ситуацію і розірвати договір про Азовське море з РФ, підстави є. Азовське море має стати міжнародними водами, і там має діяти міжнародне морське право, не можна і далі терпіти, що РФ відноситься до моря як своїй зоні впливу.
На даний момент Україна обмежується не діє. а демонстраціями. Маневри на узбережжі, прольоти літаків, прохід кораблів в Маріуполь - ці заходи поки не спрямовані на обмеження російських провокацій в Азовському морі. Ця ситуація нетерпима. Демонстраціями РФ не зупинити. Крім того, наші західні союзники в даній ситуації ніяк не зможуть втрутитися.
Як ми бачимо в ході всієї війни, у всіх сферах, де Україна залучала до рішення наших проблем країни НАТО, РФ завжди відступала. Росія розширила зону тиску на Україну, створила новий фронт. Ми також повинні залучити країни НАТО у врегулювання цієї проблеми. Для цього треба змінити міжнародно-правовий статус моря. Захід завжди підтримає наші дії, нехай і не відразу, хай не швидко, але підтримає. Але Захід протягом всієї війни жодного разу не підтримав демонстрації і декларації - допомагають тільки тим, хто чинить опір.
Юрій Бутусов, "Цензор.НЕТ"
Джерело: https://censor.net.ua/r3087682 Як це вплине на обстановку в Азовському морі і яким може бути сценарій бойових зіткнень?Що робити?