Будинковий сич - птах року як зникаюча натура

Будинковий сич, фото: Arturo Nikolai, CC BY-SA 2 Будинковий сич, фото: Arturo Nikolai, CC BY-SA 2.0 Хоча довжина тіла пугача - всього 23-25 ​​см, розмах крил досягає півметра, і коли цей птах з круглими яскраво-жовтими очима несподівано виникає вночі перед лобовим склом вашого автомобіля, то справляє сильне враження. Однак чому ж орнітологи зупинили свій вибір саме на ній?

«Будинковий сич був обраний, перш за все, щоб звернути увагу на проблеми сільській місцевості країни, на катастрофічне зниження популяції багатьох з мешкають там тварин. Будинковий сич - якраз один з таких типових видів, який ще на початку минулого століття зустрічався повсюдно - це була найпоширеніша тут сова, проте за останні 60 років чисельність цих птахів скоротилася, і зараз вони опинилися на межі вимирання », - пояснює член Чеського орнітологічного товариства Мартін Шалек.

Чеські вчені періодично проводять «перепис пернатих», що мешкають на території країни. Так скільки ж будинкових сичів залишилося сьогодні в Чехії?

«На початку ХХ століття тут мешкало кілька десятків тисяч цих птахів. Однак уже в 1970-х рр. число сичів почала стрімко знижуватися, впавши приблизно до 2000 пар. В даний час їх популяція дуже мала - ми знаємо про 100-130 гніздяться парах, що представляє собою лише малу частку тієї популяції, яка була тут ще 30 років тому. Крім того, тоді цей птах зустрічалася повсюдно, на всій території республіки, - будинкового сича добре знали наші дідусі і бабусі, це була абсолютно звичайна птах, а сьогодні сич живе тільки в Устецькому і Центрально-Чеському краях і в Південній Моравії ».

Будинковий сич, фото: Artur Mikołajewski, CC BY 3 Будинковий сич, фото: Artur Mikołajewski, CC BY 3.0 Орнітологи впевнені, що головною і, можливо, єдиною причиною такого катастрофічного зниження популяції цього виду сов стала діяльність людини. Свою роль тут зіграло інтенсивне сільське господарство, котре змінило ландшафт. Змінилися і звички самого будинкового сича при виборі місць гніздування - поруч з людиною вони знаходять затишні місця і будівлі, які їм здаються зручними, однак частіше це стає шляхом до загибелі.

«За останні 30-40 років будинкові сичі перемістилися з сільської місцевості в райони, що примикають до міст і селищ. Там їх підстерігають численні небезпеки. Ми з'ясовували, де сичі найчастіше вмирають, і виявили, що величезна кількість - 40% з них гине в різних «технічних пастках», якими стають звичайні цистерни або просто ємності для води, вертикально стоять труби. Сови за своєю природою - дуже цікаві і досліджують всі подібні об'єкти, а коли потрапляють в стоячу трубу, то вже не можуть вибратися назовні ».

Що ж слід робити людям, щоб уберегти цікавих птахів від загибелі? «Якщо у вас є сад, в якому стоїть бочка з водою, туди слід помістити поплавок - пластиковий або дерев'яний, щоб не тільки сичі, а й інші представники тваринного світу - бджоли, метелики, жаби змогли з цієї бочки вибратись. Будь-, у кого біля будинку є газон, може зробити ще одне - коли при стрижці завжди залишати одну ділянку недоторканим, оскільки англійські газони абсолютно не підходять ні совам, ні іншим тваринам. Так що слід залишати приблизно 20% неподстріженний площі - вона дуже важлива для комах, які там знаходять їжу, наприклад, метелики, і цим ми можемо допомогти і вимираючим сичам. Тут є і ще безліч можливостей. Наприклад, не чіпати старі дерева, в яких є дупла, де безліч птахів знаходить собі притулок ».

Мартін Шалек, фото: Архів Академії наук ЧР   Кожна тварина - ймовірно, ще з давніх тотемний часів, по-різному реагують людиною: вовк - злий і небезпечний, лисиця - хитра, заєць - боягузливий Мартін Шалек, фото: Архів Академії наук ЧР Кожна тварина - ймовірно, ще з давніх тотемний часів, по-різному реагують людиною: вовк - злий і небезпечний, лисиця - хитра, заєць - боягузливий. А як чехи ставляться до совам? «Сови дуже харизматичні і завжди привертають увагу людей. Ми часто з цим стикаємося, оскільки об'їжджаємо фермерів і розмовляємо з ними про сичах та інших видах сов. Найчастіше вони не усвідомлюють, що сичів стає все менше, - адже він як і раніше гупає у них на сіннику, в той час як це - один з найбільш швидко вимираючих видів в Чеській Республіці. Однак, коли ми їм пояснюємо, що у них живе один з останніх сичів в цілому регіоні, вони починають їм дуже пишатися і серйозно допомагають у його збереженні. Так що не тільки у фермерів, а й у всього народу сич викликає інтерес, і ми раді, що наша Птах року так популярна », - підсумовує Мартін Шалек.

Однак чому ж орнітологи зупинили свій вибір саме на ній?
Так скільки ж будинкових сичів залишилося сьогодні в Чехії?
Що ж слід робити людям, щоб уберегти цікавих птахів від загибелі?
А як чехи ставляться до совам?