Церква Святих Апостолів Петра і Павла Великого Петергофского палацу.

Дата публікації або оновлення 21.08.2017

  • До змісту - храми Санкт-Петербурга і Ленінградської області.

  • Будівництво та оздоблення перкві Великого Петергофского палацу
  • Ікони церкви Великого Петергофского палацу
  • Мальовниче оздоблення церкви Великого Петергофского палацу
  • Урочистості в церкві Великого Петергофського палацу
  • Заручини і одруження великої княжни Ольги Миколаївни
  • Продовження традицій в церкві Великого Петергофського палацу
  • Прикінцеві сторінки в історії церкви Великого Петергофского палацу

  • З використанням матеріалів з книги «Церква Святих Апостолів Петра і Павла Великого Петергофского палацу», Державний музей-заповідник «Петергоф», Буланов Н.Б., IP Верхов С.І., фотозйомка Кульгун А.А., Корольов В.С. , 2011 р


    Придворна церква Святих апостолів Петра і Павла відігравала особливу роль в історії російського імператорського двору. У літні місяці, коли Петергоф перетворювався на своєрідну «заміську столицю» Російської імперії, цей храм ставав осередком релігійного життя країни.

    У літні місяці, коли Петергоф перетворювався на своєрідну «заміську столицю» Російської імперії, цей храм ставав осередком релігійного життя країни

    Протягом півтора століть тут проводилися богослужіння з приводу офіційних державних свят - таких, наприклад, як дні тезоіменитства, сходження на престол і коронаций російських монархів.

    Тут же відбувалися обряди хрещень і вінчань молодших представників імператорського прізвища, служились панахиди за покійними Романовим і, зрозуміло, відзначалися всі традиційні російські православні свята, які припадали на літні місяці. На честь великих подій у зовнішній політиці, сприятливих для Вітчизни, а також ювілеїв військових перемог в Петропавлівській церкві влаштовувалися урочисті богослужіння. Нерідко тут вінчали молодих пар і хрестили новонароджених із сімей придворних і вищої аристократії. Як «посаджені батьки» або «хрещених батьків від купелі» часто виступала августійша подружжя.

    Історія цього храму почалася навесні 1747 року, коли імператриця Єлизавета Петрівна віддає розпорядження перебудувати і розширити Петергофский палац. Вона доручає здійснення проекту Франческо Растреллі, який ще в 1730 році був призначений придворним архітектором і керував будівництвом в Санкт-Петербурзі , Москві та інших містах.

    Старий петровський палац на той час вже став своєрідним меморіалом, що нагадував про творця приморській резиденції - імператорі Петра I , І за бажанням його дочки мав зберігатися в недоторканності. Зодчий задумав звести над петровскими «палатами» третій поверх, добудувавши по сторонам два містких флігеля з примикали до них одноповерховими галереями, завершеними витонченими триповерховими корпусами-павільйонами. У східному корпусі і планувалося влаштувати придворну церкву.


    іконостас

    церкви Святих Апостолів Петра і Павла Великого Петергофского палацу.

    Саме з храму вирішено було починати реконструкцію палацу. У 1747 році 7 квітня Растреллі повідомляв: «Ея Імператорська Величність ... повеліла підготувати фундамент, по-перше, для флігеля, при якому призначена бути церква, але ... фундаменту не закладати, так як при закладці государиня зволить бути сама ».

    Дійсно, перший камінь у фундамент будівлі було закладено в присутності імператриці 30 травня 1747 року.

    У відповідності з початковим задумом архітектора палацовий храм повинен був мати одноглавого завершення, але за наполяганням Єлизавети Петрівни , Яка уважно стежила за ходом робіт, церковний купол був увінчаний п'ятьма главками, традиційними для давньоруського зодчества.

    далі: Будівництво та оздоблення перкві Великого Петергофского палацу На початок