Чому багато білорусів відмовляються від лікування раку?
При доступності і безкоштовності онкологічної допомоги в Білорусі майже 900 осіб на рік відмовляються від неї, причому більшість на ранніх стадіях. Чому?
У Білорусі від лікування онкологічних захворювань в 2013 році відмовилося 897 чоловік, у більшості з яких (594) була виявлена I-II стадія захворювання. Про це повідомив головний позаштатний онколог МОЗ, директор Республіканського науково-практичного центраонкологіі та медичної радіології ім. Александрова Олег сукнини на республіканській нараді за підсумками роботи онкологічної служби в 2013 році 20 лютого.
«Це досить велика кількість для нашої країни», - сказав фахівець. За його словами, найбільша частка відмовилися від лікування по відношенню до хворим - в Гродненській області (3,7% або 144 людини). За кількістю відмовилися від лікування лідирує Мінська область (160 осіб).
Пацієнти, які відмовляються від лікування - це резерв зниження смертності від онкологічних захворювань, сказав Олег сукнини.
На думку фахівця, в початковій стадії захворювання люди відмовляються від лікування, швидше за все, тому що їм нічого не болить. Разом з тим Олег сукнини впевнений, що в такій ситуації лікарі не повинні йти на поводу у пацієнтів.
«Ви не маєте права без психологів виписувати відмовляються від лікування, - звернувся Олег сукнини до онкологів, присутнім на заході. - З кожним необхідно проводити бесіду за участю завідувача відділенням, керівника відділу. Коли цією роботою ми почали займатися в Мінській області, кількість відмовилися від лікування пацієнтів знизилося в два рази ».
У Білорусі число нововиявлених випадків злоякісних новоутворень в період з 2003 по 2013 роки збільшилася на 18,3% - з 35 091 до 41 530.
У чоловіків найчастіше виявляли рак простати (16,3%) і легкого (15,8%). Далі по частоті слід рак шкіри, колоректальний рак, рак шлунка, нирки, порожнини рота і глотки.
У жінок найчастіше виявляли рак шкіри (20,6%), молочної залози (17,4%), колоректальний рак (10,7%), рак тіла матки, шлунка, яєчників, щитовидної залози та шийки матки.
«У міру збільшення тривалості життя населення кількість нових випадків раку буде неухильно зростати. І до цього онкологічна служба повинна готуватися вже сьогодні, - підкреслив Олег сукнини. - Так, в Білорусі онкологічні захворювання стали причиною смерті 14,1% померлих, а в країнах ЄС, де тривалість життя більше - 20%. У Канаді онкологічні захворювання знаходяться на першому місці серед причин смерті ».
Разом з тим часто хворі на рак чи пізно звертаються до лікарів, або відмовляються від лікування. Директор РНПЦ зазначив, що частка нововиявлених випадків раку в III стадії збільшилася в 2013 році в порівнянні з 2008 роком з 59,6% до 63,9%, в III стадії - зменшилася з 20% до 19,8%, в IV стадії - з 16,1% до 11,8%.
Смертність, відповідно, зменшилася на 7,9% з 192,7 до 178,9 випадку на 100 тисяч населення. У 2013 році 56,6% всіх смертей від раку сталася від шести локалізацій: раку бронхів і легенів, колоректального раку, шлунка, молочної, підшлункової, передміхурової залоз.
Сучасна медицина навчилася ефективно боротися з раком, чому ж люди, яким поставлений такий діагноз, відмовляються від лікування?
Багато знаходяться в полоні забобонів і вважають, що лікування раку безглуздо, зазначив в коментарі для Naviny.by лікар-онколог однієї зі столичних клінік:
«Їх не переконують наші слова про сприятливий прогноз і навіть статистика. Зараз на обліку в онкологічній службі перебуває понад 252 тисяч чоловік, а в 2001 році було 157 118 чоловік. Ці люди живуть! І будуть жити, тому що пролікувалися вчасно ».
Багато, сказав лікар, бояться лікування, особливо хірургічного: «Легенди ходять про« хімію »і опромінення».
Нерідко зустрічаються і чисто побутові причини: жителі глибинки не готові надовго залишити дітей, старих батьків або господарство і поїхати в місто на лікування.
«Необхідно розуміти, що небажаючих лікуватися завжди знайде аргумент. Таким людям дійсно необхідна допомога психолога, а краще - курс психотерапії », - вважає співрозмовник Naviny.by .
До слова, Олег сукнини зазначив, що «величезний резерв в онкології є в скороченні ліжкового фонду» з перекладом хіміотерапевтичного і радіологічного лікування на амбулаторний рівень. Разом з тим фахівець зазначив, що «штатний розпис прив'язане до ліжкового фонду, а кількість лікарів скорочувати не можна ні в якому разі».
«Ліжко не лікує, - сказав директор РНПЦ. - Переклад на амбулаторне лікування - це завдання найближчих років. Країна не може нести величезні витрати, коли пацієнт п'ять хвилин лікується, а решту часу просто так перебуває в клініці. Це нераціонально ».
В даний час при РНПЦ онкології проектується готель для тих пацієнтів, яких варіант госпіталізації з яких-небудь причин не влаштовує. Такі пацієнти будуть приїжджати в РНПЦ на амбулаторне лікування і на цей час заселятися в готель.
Сучасна медицина навчилася ефективно боротися з раком, чому ж люди, яким поставлений такий діагноз, відмовляються від лікування?