Діловий етикет в країнах Європи
- Великобританія
- Німеччина
- Франція
- Італія
- Ірландія
- Фінляндія, Норвегія, Швеція
- Іспанія
- When in Rome do as the romans do
- Читайте також
«Тому, хто не вміє посміхатися, не слід займатися торгівлею» - говорить китайське прислів'я. Кожна країна має своєю національною ідентичністю. У будь-якої нації власний менталітет, традиції і звичаї, правила поведінки і навіть власний діловий етикет. Щоб не потрапити в халепу при роботі з іноземними колегами і партнерами, потрібно звернути увагу на безліч дрібниць і нюансів. Те, що прийнято у нас може бути неприйнятно в іншій державі.
Культура іншої країни - це не тільки бар'єр, який доводиться долати всім приїжджим, але ще і щит, який захищає унікальність кожного народу. Ми зібрали найцікавіші і обов'язкові правила ділового етикету в європейських країнах.
Великобританія
Сполучене Королівство - один зі світових економічних і фінансових центрів. Британські фінансисти і бізнесмени - справжні перфекціоністи, вони приділяють увагу кожній деталі в своїй роботі і потребують того ж від своїх колег, в тому числі і іноземних. Навіть при написанні листів треба бути гранично акуратним і уважним до всіх формальностей.
Пунктуальність - чи не головна якість, якою повинен володіти людина, яка веде свої справи в Великобританії. Запізнення абсолютно неприйнятно, а сама ділова зустріч зазвичай призначається завчасно, за кілька днів.
Британський гумор - один з національних символів, він присутній навіть у діловому середовищі. Якщо ви не зрозуміли жарт або іронічне зауваження співрозмовника, то не варто акцентувати на цьому увагу, потрібно посміхнутися і продовжити розмову.
Не варто також забувати, що Великобританія - багатонаціональна країна, і називати шотландця або ірландця англійцем - небезпечний крок. Представників Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії іноді навіть слово «британці» зачіпає, тому треба виражатися гранично коректно і не торкатися теми націй у складі Сполученого королівства.
Після закінчення робочого дня не прийнято обговорювати робочі справи, навіть перебуваючи з колегою за вечерею в ресторані або на сімейному обіді у нього вдома. Розмова про роботу після роботи - поганий тон.
Крім професіоналізму в усіх сферах, британці славляться своєю консервативністю, що відбивається також і на правилах дрес-коду: на зустріч з партнерами в офісі не варто приходити в джинсах і футболці, а на звану вечерю - в спортивному костюмі.
Жителі Великобританії - люди стримані й урівноважені. При розмові слід уникати прояву зайвих емоцій і експресивних висловлювань. Навіть нейтральне вираз «I'm quite pleased» ( «я цілком задоволений») може сприйматися як вкрай захоплена реакція.
Німеччина
Розважливі і ощадливі німці відомі як самі педантичні і працьовиті фахівці. Бізнесмени з Німеччини дуже стримані і завжди тримаються офіційно, навіть якщо між партнерами склалися давні дружні стосунки: прийнято звертатися на прізвище і на «ви». Якщо ж спілкування відбувається англійською мовою, то звернутися можна і по імені.
Не тільки робоча, але навіть особисте життя розписана у них не по годинах, а по хвилинах, тому будь-яке запізнення сприймається як образа. Якщо обставини склалися так, що затримка неминуча, краще якомога швидше зателефонувати німецькому колезі і все пояснити, вибачившись.
По темі: Робота в Німеччині .
Справи в Німеччині вважають за краще проводити і планувати заздалегідь і неквапливо. Поспіх у кожного німця викликає підозру. Тому при спільному проекті або угоді не варто поспішати, а повільно і вдумливо опрацювати всі деталі.
Обід в Німеччині - важлива необхідність. Багато працівників, студенти і навіть школярі відправляються додому або в кафе в середині дня, щоб пообідати. Тому більшість ділових зустрічей часто проводять за обідом, а вечеряти, в свою чергу, прийнято в колі сім'ї. Приватне життя і робота чітко розділені: в Німеччині рідко ділових партнерів запрошують на сімейний обід, як це часто відбувається в Великобританії чи Франції. Однак якщо ж запрошення надійшло, обов'язково потрібно принести невеликий подарунок у будинок: пляшку дорогого вина або коробку цукерок.
Не варто ображатися, якщо німецький колега не пригощає нікого своїм сніданком, принесеним з дому, або закриває свій офіс прямо перед носом: порушувати особистий простір і ділитися речами в Німеччині не прийнято.
При зверненні до людини важливо згадати його наукові ступені, звання і так далі. Особисті досягнення тут мають велику вагу і те, що партнер по роботі знає про це, покаже його з найкращої сторони.
Ну і звичайно, в розмовах, які не стосуються роботи, слід уникати теми Другої світової війни. Для німців це питання вкрай болюче.
Франція
Французи знамениті своїм почуттям такту і стилю, вони справжні акуратисти у всьому, в тому числі і в роботі, і в бізнесі. Навіть саме слово «етикет» родом з французької мови. Недотримання простих правил поведінки за столом або при спілкуванні викликає негативну реакцію. А зовнішній вигляд ділового партнера і колег повинен бути бездоганним, тому перед діловою зустріччю варто ретельно підібрати гардероб.
До пунктуальності у Франції ставляться уважно, проте не так строго, як в Німеччині або в Великобританії. Допускається запізнення на 10-15 хвилин, але не більше.
Ділові зустрічі практично завжди призначаються за сніданком, обідом або вечерею: недарма Франція вважається країною гурманів. Важлива деталь: робочі питання обговорюються тільки після подачі напоїв.
При першій зустрічі з французьким колегою потрібно обов'язково вручити йому свою візитну картку. На ній по можливості потрібно вказати всі особисті досягнення: французи з повагою ставляться до людини з чинами і званнями.
Французи безмірно пишаються своєю культурою і своєю мовою, тому розмови навіть з іноземцями вони вважають за краще вести по-французьки. Якщо співрозмовник не знає мови, йому слід вивчити хоча б пару фраз, звернутися до колеги на французькому і попросити дозволу перейти на англійську. Така формальність має велике значення.
Французькі бізнесмени дуже педантичні. Тому при зустрічі або угоді потрібно підготуватися до того, що партнер задасть безліч питань і стане з'ясовувати навіть найнезначніші деталі.
Великим плюсом для іноземця буде знання французької культури. Якщо партнер в розмові на абстрактну тему може міркувати про Матісса, Гюго або Дебюссі, то французький колега буде задоволений, адже мистецтво Франції - предмет національної гордості.
Італія
Італійські бізнесмени, всупереч розхожій думці про націю, надзвичайно манірних і офіційні.
При зустрічі все звертаються один до одного на прізвище і тиснуть руки. Рукостисканнями обмінюються навіть з жінками.
Як і французи, італійці дуже трепетно ставляться до своєї мови, тому навіть перший офіційний лист з пропозицією про партнерство краще написати по-італійськи.
Італія - батьківщина моди. Тому хороший фірмовий костюм або плаття, годинник, прикраси і навіть дорога пір'яна ручка можуть розташувати італійського колегу до іноземця. При цьому в дрес-коді немає строгих обмежень в кольоровій гамі, як в тій же Великобританії: костюм для зустрічі з італійськими партнерами може бути в світлих тонах, а плаття - яскравого відтінку.
Ділова зустріч, яка зазвичай проводиться за вечерею, починається зі світської бесіди. Теми, які люблять обговорювати італійці: мистецтво, архітектура, футбол, сім'я і подорожі. Пунктуальність не має великого значення, тому зустріч може бути призначена навіть за кілька годин, а тривати може до пізнього вечора. Італійці неквапливі і часто запізнюються.
Ірландія
Незважаючи на близькість до Великобританії, Ірландія має свій, протилежний сусідам, діловий етикет.
Занадто офіційна одяг тут не вітається, тому на зустріч можна одягнутися більш неформально: темні джинси, сорочка або поло, але обов'язково повинен бути піджак.
Ділові зустрічі і переговори часто призначаються в барах, тому не варто дивуватися, якщо ірландський партнер по бізнесу буде чекати свого іноземного колегу з кухлем пива за барною стійкою.
Ірландці не дуже обов'язкові: часто запізнюються і скасовують призначені зустрічі. Але висловлювати незадоволення з цього приводу - поганий тон.
Фінляндія, Норвегія, Швеція
Правила ділового етикету в північних країнах Європи майже нічим не відрізняються.
Фіни, норвежці та шведи стримані і не дуже емоційні. Вони ніколи не говорять про сім'ю і особисте життя. Але при цьому в спілкуванні часто звертаються по імені і на «ти». Мешканці півночі люблять простоту і цінують прямолінійність. Вони надійні, їх слова ніколи не розходяться з діями. Скандинави не терплять хвастощів і лестощів.
Більшість ділових зустрічей призначаються в сауні. Це національна скандинавська традиція. Після сауни зустріч переміщається в ресторан або кафе.
Якщо ж партнер запрошує іноземного колегу на сімейну вечерю, потрібно обов'язково піднести пляшку вина і букет квітів для дружини господаря будинку.
Іспанія
Іспанці енергійні, працелюбні, ініціативні і рішучі. Бізнес в Іспанії ведеться впевнено і швидко. Ці ж якості іспанські бізнесмени цінують і у своїх закордонних партнерів.
Іспанські колеги виявляють інтерес не тільки до роботи і положенню, але і до особистості своїх партнерів. Тому при діловій зустрічі потрібно бути готовим до особистих розпитувань.
Іспанці зовсім пунктуальні, часто запізнюються і не завжди стримують обіцянки. При укладанні угод і договорів потрібно бути максимально наполегливим і обговорювати всі деталі і зобов'язання сторін.
Не варто забувати про традиційної іспанської сієсти, особливо по відношенню до невеликих містах: з 14 до 16 годин зустрічі зазвичай не призначаються, цей час призначений для відпочинку. З партнерами іспанці зустрічаються тільки під час вечері, який починається досить пізно, близько 21.00.
В одязі іспанці демократичні й не висувають суворих вимог до іноземних колег.
When in Rome do as the romans do
Кожна країна і її культура унікальні. При спілкуванні з іноземцями потрібно як мінімум усвідомлювати культурні і мовні бар'єри і відмінності і ставитися з повагою до будь-якої нації і країні. Дотримання навіть елементарних правил етикету дозволить зберегти міжнародні партнерські відносини та працювати по всьому світу без обмежень.
Читайте також
Стартапи в Великобританії
Стартапи в Швеції
Стартапи в Італії
Стартапи в Ірландії
Стартапи в Нідерландах
Ксенія Смирнова