Експедиція загону "Подорожній" 21.08.15- 23.08.15: Інальцево і околиці.

21 серпня почалася третя експедиція загону «Подорожній» в сезоні 2015 року.

21 серпня почалася третя експедиція загону «Подорожній» в сезоні 2015 року

Цього разу нашим маршрутом була територія біля села Інальцево і прилеглі до неї села.

Ми вибрали для бази містечко «Борок» поблизу села Інальцево.

Ми вибрали для бази містечко «Борок» поблизу села Інальцево

На базі залишилася працювати група мандрівників з керівником Холоділова М.М.

Як і раніше загін працював за трьома основними напрямками: археологічного, географічної та соціологічного.

У перший день керівником групи археологів був Коробков Юрій Михайлович, який вперше брав участь в роботі нашого проекту. Разом з хлопцями з нашого загону вони вирушили на Архангельський цвинтар.

Наступні два дні група археологів (керівник О.М. Зубанов) оглянули території, прилеглі до села Інальцево і вирушили до Рябовим болотах (д.Рябово). За допомогою нашого провідника з д. Рябово, Скворцова О.В. нам вдалося вийти до дивовижного каменю (розмір 2.5 м х 1 м), на його поверхні ми виявили отвір діаметром 10 см і глибиною 12 см.

5 м х 1 м), на його поверхні ми виявили отвір діаметром 10 см і глибиною 12 см

Група географів, керівник - Маришева Н.А, так само почали роботу у Архангельського цвинтаря.

А, так само почали роботу у Архангельського цвинтаря

Вони досліджували Архангельський струмок. Розчистили шурф, виходу глин юрського періоду на поверхню.

Розчистили шурф, виходу глин юрського періоду на поверхню

Виміряли висоту знаходження шурфу від рівня річки Жабне. Розчистили русло струмка.

Як завжди працювало дві групи соціологів.

У селі Савинське група з керівником варів О.Ю. познайомилася з Шипін Людмилою Олексіївною. Вона з трепетом згадувала вчителів Інальцевской школи: Венедіктову Олександру Олексіївну, Сєдову Ганну Миколаївну з чоловіком Олександром Павловичем, Смирнова Кузьму Федоровича і Тихомирова Олексія Івановича з дружиною Галиною Іванівною. У селі раніше було 20 будинків, зараз 17 будинків. У Савінської була Грибоварня, на якій працював Тарасов Василь Павлович.

У селі Липівка група познайомилися з родиною Лебедєвих: Валентиною Михайлівною та Миколою Миколайовичем. Валентина Михайлівна народилася в селі Фомино. Вона розповіла, що в селі було 8 будинків і цегельний завод. Завод закрили в 20-ті роки двадцятого століття. Але і сьогодні за селом збереглися ями, де брали глину. Її чоловік Лебедєв Микола Миколайович народився в селі Миколо-Собакиной, де і навчався в початковій школі, а потім був переведений і закінчив Інальцевскую школу. Він згадував вчителів Ніколо- Собакінской початкової школи: Олександра Петровича і Олександру Афанасіївну Петрових, евакуйованих з Старицького району, Кудінова Олександра Олексійовича і Параску Михайлівну. Микола Миколайович, закінчивши вищий навчальний заклад, довгий час працював головним енергетиком заводу РСК «МіГ».

За його спогадами село Липівка називалося Нікольське - Собакиной, потім Ніколо- Собакиной, а з 1961 року - Липівка. До революції в села було 20 будинків і 2 посада, а зараз село розрослася і налічує близько 40 будинків. У ній зберігся старий парк від панського будинку. Раніше в цьому селі був маєток, де, зі слів місцевих жителів, жила жорстока бариня, на яку працювали австрійці. Одного разу вона зібралася в місто і там, де зараз знаходиться звалище, кибитка перекинулася, і бариня виявилася на землі. Прізвище візника була Тутанін. Його пороли до смерті. Це місце і тепер називається «Тутаніна» калюжа. А австрійці потім спалили будинок барині. Зараз в селі можна визначити, де раніше були липові алеї, ставок, і зустрічаються кущі старої акації. Біля будинку була церква, цвинтар, будинок священика.

З матеріалів Калязинського музею про церкви в Ніколо-Собакиной ми дізналися: "Церква Воскресенська, споруди 1784 р кам'яна, престолів два: холодний - Воскресіння Христового; теплий - Святителя Миколая ". У 1901 році в ній служили: священик Петро Дмитрович Троїцький, дяк Микола Іванович Нікольський. Церковний староста Спадковий Дворянин Статський Радник Василь Олександрович Дмитрієвський, нагороджений орденом Святої Анни 3-го ступеня.

Місцеві жителі розповіли, що церква почали розбирати в 1937 році, а цегла возили на будівництво фабрики Червоний Жовтень. Будинок священика зберігся до сих пір, в ньому один час була пошта, клуб, сільська рада. У 50-ті роки біля будинку священика була пасіка на 200 сімей бджіл. На березі ставка була «казенка». Територією села Липівки проходила стара брукова дорога з Калязина до Заозер'я.

Жителі села Новомикільське розповіли про те, що в селі був один посад. Вчитися ходили в школу в село Червоне, потім в Інальцево за вісім кілометрів. У 1950-х роках село горіла. Сім будинків було перевезено з Ярославської області.

Сім будинків було перевезено з Ярославської області

У селі Щелково ми познайомилися зі найстарішою мешканкою села Олександрою Іванівною Новожилова, 1924 року народження. Вона згадувала важкі воєнні роки. Діти і підлітки працювали на полях. Їх відправляли рубати ліс, рити окопи.

Їх відправляли рубати ліс, рити окопи

Хрустальов Василь Іванович із села Скорятьево, 1930 року народження, розповів про те, що, закінчивши перший клас школи в селі Червоному. У 1941 році батька взяли на фронт. Він загинув на Ленінградському фронті. А мамі довелося однієї піднімати п'ятьох дітей. В Рябова болоті вони збирали мох, який сушили, потім товкли і пекли коржі. У селі було 35 будинків. У наш час залишаються зимувати тільки п'ять будинків. У селі займалися виробництвом валянок, була фабрика братів Романових.

Друга група соціологів, керівник Мокрова С.В., відвідали село Парашин. Жителі села розповіли, що існує дві версії назви цього села. Перша версія від слова Порошина, а друга версія, що там жило багато дівчат на ім'я Параша. Ми познайомилися з Бардіним Михайлом Миколайовичем, спогади якого про життя в селі Парашин записали на відеоплівку.

У селі Інальцево група познайомилася з колишніми головою колгоспу Хорошаєва Анатолієм Івановичем, 1933 року народження. Анатолій Іванович народився в селі Парашин, навчався в Інальцевской школі, після якої пропрацював 14 років в кузні, а потім 12 років головою колгоспу «Червоний орач».

Ми дізналися, що перша школа в Інальцеве була побудована в 1926 році. Директором школи була Ольга Олексіївна Звєрєва. З 1930 року стала діяти ще й семирічна школа. Першим директором була Розонова Надія Іванівна. Вчилися у дві зміни, учнів було близько чотирьохсот чоловік. Під час війни з розповідей Анатолія Івановича, коли він навчався в школі, писали на газетах без світла. У Інальцево протікає річка Червона Тумовка.

У Інальцево протікає річка Червона Тумовка

У цій же селі ми познайомилися з кущових Миколою Івановичем, 1941 року народження. Микола Іванович народився в селі Мишачо, він розповів, що то Мишачо, яке сьогодні стоїть на березі річки Жабне, було перенесено на це місце в 40-ті роки двадцятого століття зі старого місця. Старе Мишачо входило в прихід села Константиново. Микола Іванович пам'ятає і розповів нам про старому Констаніново, в якому і після затоплення прибережних територій ще залишалися школа, магазин, цвинтар і церква. Будинки були розібрані. І сьогодні зберігається у нього старовинна кована решітка з Костянтинівській церкви, яку він обіцяв привезти в наш музей. Нове Мишачо було чітко сплановано і забудовано по генеральному плану. Проживаючи в новому Мишачо, Микола Іванович закінчив Зарічного школу в Калязін, відслужив армію і поїхав працювати на Кавказ. Вивчився в інституті і повернувся в Інальцево. Тут став головою, яким пропрацював 20 років.

Тут став головою, яким пропрацював 20 років

В останній день роботи експедиції соціологи працювали спільно, двома групами. Вони побували в селі Соснівка.

Вони побували в селі Соснівка

На початку села ми побачили останки церкви і хрест.

Місцеві жителі розповіли, що в старі часи церква хотіли поставити в Інальцево, а на місце, яке вибрали під будівництво храму, поклали ікону Казанської Божої матері. Вранці ікона виявилася біля села Соснівка. Так і стали будувати церкву в Соснівці. Біля церкви було три будинки, цвинтарі, будинок священика, дерев'яна церковно-парафіяльна школа, яку розібрали в 30-х роках двадцятого століття. Церква була розібрана в 1938 році. Коли руйнували дзвіницю вона не відразу впала, її підпалювали. Цегла потім возили на будівництво доріг. Від кладовище не відсталість нічого, тільки самотні липи нагадують про це місце.

Місцеві жителі розповіли, що до затоплення, річку Жабне в цих місцях, можна було пройти по камінцях, на інший берег. Дорога проходила з Миколаївки до Рилова, зараз ширина річки близько 20 метрів. Збереглися вири там, де була Миколаївська млин. На місці, де зараз дачі був бір, а перед ним заливні луки.

На місці, де зараз дачі був бір, а перед ним заливні луки

Про цвинтарі Миколаївському, що в спів відомо, що: «Церква Микільська, кам'яна, побудована в 1781 році». Остання письмова запис про цвинтарі Миколаївському, що в спів: «Дві церкви: перша - холодна, побудована 1858 р, кам'яна, престол один: Святителя Миколая; друга - тепла, кам'яна, побудована 1894 р престолів два: Казанської Божої Матері і Вознесіння Господнього ».

У парафії церкви перебували 2 каплиці:

1) в селі Інальцево, кам'яна, побудована 1854 р в ім'я святих благовірних князів Бориса і Гліба;

2) в 250 сажнів від церкви на річці Жабне, дерев'яна, побудована 1858 році у ім'я святителя Миколая. У парафії 291 двір, в них проживали 850 чоловіків і 952 жінки. Всього 1802 чоловік. Число парафіян 975 - 1085.

Село Соснівка, розташована на півострів. Її оточує річка Жабне, за селом протікає струмок Ворниш, і по самій села тече маленький струмок, який назвався серед жителів Паніним струмком. Через те, що тут було дуже багато сосен і була названа село. Це територія була дана братам Колосовим, з села Миколаївка, які тягнули жереб, кому дістанеться низина, середина, і верхня частина. Жителі цього села досі носять прізвище колосових. У селі валяли валянки, а колеса робили Василь Павлович і Микола Васильович Колосов.

Непомітно пролетіли всі три дні експедиції. Закінчився літній сезон. Але наша робота ще не завершена. Загін планує ще одну практичну експедицію в жовтні цього року.

Подорожній III ступеня А. Большакова

Керівник групи соціологів О.Ю. варів