Генплан Мінська: будівництво нових мікрорайонів і знесення садибних будівель
Білоруська столиця упорядковується і розвивається. Відповідно до генерального плану на мапі Мінська виникають нові об'єкти: будинки, квартали й цілі райони, зникають приватні споруди. Хоча деякі зміни так і залишаються лише в макетах архітекторів і на паперових носіях узгоджувальних інстанцій: позначається фінансова криза. Не всі гучні проекти знаходять своє втілення, деякі інвестори згортають свою діяльність в Мінську, і міській владі доводиться шукати інших.
Оглядач interfax.by уважно вивчила карту білоруської столиці, щоб зрозуміти, що нового з'явиться в Мінську найближчим часом і від чого місто позбудеться в першу чергу.
нові райони
Уже в цьому році планується активне будівництво нових районів Північний і Щемисліца, а в 2011 році роботи розгорнуться в районі Дігтярівка. Проект поки що проходить експертизу, але в Мінміськвиконкомі запевнили, що нові житлові райони матимуть всю необхідну транспортну та соціальну інфраструктуру, жити тут буде зручно і комфортно.
Заступник голови Мінського міськвиконкому Андрій Ясюченя повідомив, що внеквартальние інженерні мережі та комунікації в районі Північний почнуть будувати вже навесні поточного року. А зведення першого житлового будинку почнеться тут в 2010 році, масове будівництво житла - на початку 2011 року.
У другому півріччі поточного року намічено приступити до будівництва магістральних мереж в Щемисліце, а зведення перших житлових будинків в цьому районі заплановано на друге півріччя 2011 року.
Нові станції і лінії метро
Розвиваються і транспортні артерії білоруської столиці. Так, в 2012 році планується завершити роботи по продовженню на три станції лінії метрополітену, яка буде проходити під проспектом Дзержинського. Зокрема, запрацюють станції "Міхалово", "Грушівка", "Петрівщина".
Йде проектування 3-й лінії метро в напрямку площі Казинца, вона пройде по території аеропорту Мінськ-1, де буде побудований "Мінськ-Сіті", а також по вул. Московській. При цьому тунель будуватиметься закритим способом і тільки самі станції - відкритим.
Також, за словами А.Ясючені, великий комплекс будівельних робіт в Мінську планується провести в рамках підготовки до чемпіонату світу з хокею, який пройде в білоруській столиці в 2014 році. Він уточнив, що передбачається побудувати ряд транспортних розв'язок, розширити деякі дороги, побудувати готелі та інші об'єкти.
Оновлені культурні об'єкти
До чергового ювілею Перемоги місто розпочинає будівництво Музею історії Великої Вітчизняної війни. І влада обіцяє, що це буде унікальний об'єкт.
Нагадаємо, що нова будівля музею, яке буде складатися з чотирьох блоків (в них розмістяться експозиції, що розповідають історію чотирьох років війни), розташується на пагорбі біля обеліска "Мінськ - місто-герой". Поруч планується закладка площі Переможців, окрасою якої стане фонтан з 170 струменями води, що символізують звільнені від німецько-фашистських загарбників в роки Великої Вітчизняної війни населені пункти. З правого боку будівлі розіб'ють парк Перемоги. Побудувати новий об'єкт передбачається за два роки.
Білоруський державний цирк переїде з шапіто в своє оновлене будівлю в центрі столиці 1 вересня 2010 року. До цього часу тут з'явиться цілий розважальний комплекс, будуть побудовані нові об'єкти. Поруч, за проектом, розміститься приміщення водопідготовки. Саме звідси прямо на арену цирку будуть доставляти воду, щоб створювати басейн. Завдяки таким можливостям цирк зможе запрошувати на гастролі артистів, які працюють з екзотичними морськими тваринами.
Крім того, на території цирку намічено побудувати семиповерховий будинок. У ньому розташується тренувальна арена, а також адміністративні приміщення і вольєри для тварин.
новий колектор
Міська влада запевняють, що мінчани більше не доведеться побоюватися потопів в центрі столиці. Стихійні лиха сподіваються перемогти за допомогою нового колектора, будівництво якого ведеться в даний час. До речі, перша черга вже введена. У повному обсязі будівництво планується завершити в 2015 році.
Сучасні технології при будівництві нової гілки колектора "Центр" (на ділянці до промвузла "Колядичі" і на ділянці від Райдужній до Українки). впроваджуються в Білорусі вперше.
Колектор пройде під всім Мінськом, дощова вода буде надходити в нього з усіх столичних вулиць, потім - на очисні споруди в промвузлі "Колядичі" і вже тільки після доочистки потрапляти в Свислочь нижче міської межі.
нові темпи
На жаль, не всі плани реалізуються вчасно. Так, практично забуксувала реалізація проекту зі зведення на території аеропорту Мінськ-1, розташованого в межах міста, житлового та ділового комплексу "Мінськ-Сіті", темпи будівництва якого не зовсім задовольняють Мінгорісполком. В даний час ведуться роботи з проектування забудови і підготовчі роботи, в районі заводу залізобетонних виробів знесено близько 95% старих будівель.
Інвестор з другої половини 2010 року планує приступити до будівництва житла і в 2011 році ввести до 30 тис. Кв.м житла, в даний час йде проектування цих об'єктів.
Нагадаємо, що проект передбачає перенесення за межі міста Мінського авіаремонтного заводу, розташованого на території аеропорту. Реалізація проекту загальною вартістю близько $ 5 млрд. Розрахована до 2020 року. Але міській владі хотілося, щоб роботи на будівництві велися поактивнее, а стратегічний інвестор МГК "Ітера" не тягнув з фінансуванням.
Ще один обіцяний мінчани проект будівництва багатофункціонального комплексу в районі вулиці Червоної, на місці тролейбусного депо, також буде реалізований в інші терміни. Як розповів заступник голови Мінського міськвиконкому, російська компанія "Моноліум-Процессинг" "за рахунок того, що проект досить довгостроковий, потрапила в період кризи". Роботи припинені. Але вони теж повністю не заморожують проект, а вишукують можливості, працюють над тим, щоб забезпечити завершення будівництва нового депо, яке будується поруч з мікрорайоном Уруччя, щоб потім освоювати майданчик на Красній, яка їм передається взамін ".
Нове життя приватного сектора
Болісний для багатьох мінчан питання - життя в приватному секторі. Хтось хотів би перебратися в упорядковані будинки, хтось хотів би продовжити садибну життя в межах міста, а хтось вирішує свої фінансові питання, прописуючи на що зносяться житлоплощу численну рідню.
Мінгорісполком не виключає можливості збереження частини садибних будівель в Мінську, якщо власники приведуть їх у відповідність до вимог сучасного міста. "Питання знесення садибних забудов дуже актуальний, болючий для населення, там живе, але ми його вирішуємо. Десь ми переносимо терміни освоєння цих територій (зайнятих під присадибні споруди. - ІФ), може бути, ще 5-7 років - 10 15 років ми ці ділянки чіпати не будемо. згодом, може, живуть там люди самостійно приймуть рішення (про переїзд. - ІФ) ", - заявив заступник голови Мінського міськвиконкому Андрій Ясюченя.
"Десь, може бути, ми не будемо чіпати ці райони. Ми опрацьовуємо такий варіант: якщо люди не хочуть зноситися, якщо цей шматочок землі знаходиться не в центрі Мінська, а на території, визначеній як змішана забудова, їм дається доручення протягом 5 років привести свої будинки в порядок, в той вид, який повинен відповідати місту Мінську ", - продовжив він.
Разом з тим він звернув увагу, що найчастіше в цих житлових забудовах "немає каналізації, водопроводу, централізованого опалення. Хоча б ці питання їм (власникам приватних подвір'їв. - ІФ) потрібно вирішувати в комплексі".
Заступник голови розповів, що міська влада веде індивідуальні переговори з людьми, які категорично відмовляються залишати райони індивідуальної житлової забудови, територія якої підлягає освоєнню. "Сьогодні у нас змінилися підходи: де групу таких будинків можна обійти і не чіпати, де є принципові заперечення живуть там людей, ми ці питання опрацьовуємо", - зазначив А.Ясюченя. "Ми вивчаємо, які райони можна залишити під змішану забудову, де будуть і багатоквартирні житлові будинки, і індивідуальні, якщо, звичайно, людині буде зручно жити серед високих будинків", - продовжив він.
"Під час обговорення коригування генерального плану розвитку Мінська до 2030 року, яка в цілому схвалена, було розглянуто ряд пропозицій і зауважень, в тому числі і з цих питань", - розповів представник Мінміськвиконкому. "Зараз документ допрацьовується і в I півріччі 2010 року буде внесений на затвердження президентові", - сказав заступник голови, додавши, що "принципові підходи коригування узгоджені і схвалені".
За інформацією А.Ясючені, в ряді житлових районів ведеться реконструкція зі зносом старих малоцінних садибних забудов та будівництвом нових об'єктів, зокрема по проспекту Дзержинського, вулицями Маяковського, Богдановича, плануються такі роботи по вулиці Одеській і іншим.
нові ціни
І найактуальніше питання для кожного, хто цікавиться ринком нерухомості: в новому році ціни залишаться старими чи ні? Мінчани чекають зниження вартості квадратного метра, працівники будівельної галузі сподіваються на підвищення заробітної плати. Що ж станеться з ціною насправді?
Збільшення вартості будівництва житла в Мінську в 2010 році не повинне перевищити 14%, заявив на прес-конференції в середу в Мінську заступник голови Мінського міськвиконкому Андрій Ясюченя. "Різкого зростання цін на будівництво не прогнозується", - сказав він.
Разом з тим було відзначено невелике зростання вартості будівництва на початку поточного року, викликане підвищенням ставки ПДВ. Зокрема, як уточнив представник Мінміськвиконкому, в січні вартість виросла на 1,8%.
"По році збільшення має скласти не більше 14%, з урахуванням інфляції та інших можливих змін протягом року", - сказав заступник голови Мінміськвиконкому. "Сподіваємося, що ця величина буде менше, ніж 14%", - підкреслив А.Ясюченя.
Як зазначив заступник голови, вартість житла для потребуючих поліпшення житлових умов відрізняється в залежності від типу будинку: у панельного будинку собівартість будівництва 1 кв.м житла менше, ніж у монолітного та каркасного. Він додав, що "практично всі плани з будівництва панельних будинків ми орієнтуємо на будівництво житла для нужденних, зі створенням ЖБК". "Монолітні і каркасні будинки в основному будуються приватними компаніями або нашими комунальними підприємствами за принципом пайової участі. Тут для нужденних ціна лише на 5% вище собівартості, а для ненуждающіхся рентабельність в принципі не обмежена, але ціна регулюється з урахуванням попиту і пропозиції", - зазначив А.Ясюченя.
Яніна Савицька
Фото: В.Бондаренко
Що ж станеться з ціною насправді?