Група Б. Легендарна група смерті
2 травня 1986 року, Корсика. 29-річний фінський пілот Хенрі Тойвонен, незважаючи на погане самопочуття, впевнено мчав на своєму Lancia Delta S4 по вузьких і хитрим дорогах Корсики, перемагаючи в одному етапі за іншим. Тріумф був близький, але один нещасний поворот змінила все. Пілот втратив контроль над надпотужним Lancia, автомобіль вилетів з траси, врізався в дерево і миттєво загорівся. Тойвонен і його штурман Серджіо Хресто навіть не встигли вибратися з машини і згоріли живцем. За лічені хвилини від автомобіля залишився лише обгорілий каркас. Трагедія поставила жирний хрест на ралі Групи Б, який блискуче зародився лише п'ятьма роками раніше ...
***
80-е не дарма вважають золотим періодом в багатьох сферах. Світ тоді стрімко змінювався, спостерігав за численними інноваціями і проривами. Подібне трапилося і в світі ралі, яке на кінець 70-х переживав не найкращі часи. Як це часто буває, труднощі допомогли включити уяву і серйозно подумати над тим, як зробити цей спорт більш захоплюючим і популярним. Президент Міжнародної федерації автоспорту (FIA, тоді FISA - прим. Rytai.) Жан-Марі Балестр був дуже амбітним керівником, і він намагався розгледіти світло в кінці тунелю. Француз мав намір кардинально змінити на краще світ ралі і зробити його більш привабливим для спонсорів і глядачів. Під його керівництвом ФІА дала свободу конструктором. Ідіть, творіть! Обмежень стало мінімум. Конструктори тепер могли практично без всяких обмежень збирати разом потужні, повнопривідні боліди, які не знали аналогів. Ніхто тоді не міг передбачити, до чого це в результаті призведе. Чиновники FIA, самі цього не підозрюючи, дали зелене світло на створення некерованого монстра.
Проте, ідею про повнопривідних автомобілях конструктори не відразу прийняли на ура. Деякі автоконцерни сприймали такий лібералізм, як загрозу своїм інтересам. Правила гри кардинально змінювалися. Але якщо вже їм була дана практично повна свобода, то незабаром конструктори німецького автоконцерну Audi вирішили перевірити, на що здатний цей повнопривідний звір. Результат приголомшив усіх. Фінський автогонщик Ханну Міккола, який перейшов на початку 1981 року в стан Audi, зумів показати новий автомобіль у всій красі і його Audi Quattro, що йшов поза заліком, випередив переможця ралі на 9 хвилин! Потенціал став очевидним, і робота закипіла з новою пристрастю. Конструктори шукали все нові рішення для створення супер-автомобіля, якому в ралі не буде рівних.
«Правила в Групі Б були дуже недалекоглядними. FIA не передбачала приходу Quattro. Ця була сама божевільна і дика епоха в історії ралі. Серед решти тією ж, але інженери знаходили все нові способи, як зробити автомобілі швидше. Це було безумство. Ми чекали, коли хто-небудь загине. Все зводилося до того, що переможця визначало не тільки його майстерність, скільки його безстрашність. Хто був готовий ризикнути всім, той і перемагав », - згадує ралі-фотограф Рейнард Кляйн.
Група Б незабаром розвинула свій неповторний шарм і дуже стрімко набирала популярність, яка в недалекому майбутньому наблизилася до Формули-1. Це штовхало автоконцерни на більш серйозні витрати і вкладення в розвиток технологій. Не всі були раді цьому. Наприклад, Ford стикалися з фінансовими проблемами, і спочатку американський концерн сприймав все новинки, як загрозу. Lancia зовсім навпаки вже в середині 70-х намагалася проявити креатив і винахідливість своїх конструкторів в рамках тодішніх правил. Італійці не боялися експериментів, вони сприймали це, як хороший шанс зробити крок вперед. Незважаючи на настільки різні настрої серед автоконцернів, в результаті все горіли бажанням відкусити свою частку від цього солодкого пирога популярності і слави Групи Б, адже це було справою престижу. Керівники автоконцернів розуміли, що якщо їх боліди будуть мати успіх в Групі Б, то це позитивно позначиться на продажах серійних авто. Профіт!
Поки в кабінетах FIA відбувалися суперечки між чиновниками і представниками команд про остаточний варіант регламенту, який переживав різні корекції з 1980-го по 1983-й рік, в ралі боротьбу за Кубок конструкторів вели Audi, Lancia і Opel. Коли в травні 1982 року FIA обіцяла керівникам команд, що регламент, який вступить в силу з 1 січня 1983 года, в найближчі п'ять років більше не буде повалений змін, боротьба загострилася і взяла нових обертів. Автоконцерни почали бурхливу «гонку озброєння». Незабаром в гонку включився французький автоконцерн Peugeot, керівництво якого довгий час спостерігало за тим, як розвивалися боліди Audi і Lancia. Для французів Група Б була практично єдиним шансом пережити ренесанс і врятувати ситуацію, з якою вони зіштовхнулися. Концерн тоді переживав серйозні фінансові та іміджеві труднощі. Роль рятівника зайняв Жан Тодт, який нещодавно завершив кар'єру штурмана. Він виявився дуже талановитим менеджером, і під його початком інженерам Peugeot вдалося відсікти деякі недоробки конкурентів (керованість, надійність, збалансованість) при створенні Peugeot 205 T16.
Французький «малюк», незважаючи на свій скромний візуальний образ, відразу ж показав зуби головним конкурентам. Peugeot блискуче виступав у самий розпал і пік Групи Б, вигравши в заліку конструкторів два роки поспіль (1985, 1986). Інженери та конструктори в ті роки довели технічні можливості болідів до позамежної точки. Група Б перетворилася на справжнє безумство. Смертельний наркотик для пілотів і уболівальників. Боліди ставали все швидше, пілотам було все важче впоратися з цими залізними монстрами, і запах смерті постійно витав в повітрі, чекаючи свій вихід. Чого вартий тільки той факт, що боліди Групи Б у своїй мощі були близькі до болідів Формули-1 тих років. Audi Quattro Sport S1 E2 міг розігнатися до 100 км / год за 2.6 секунд. Чи не на рівному асфальті, а на гравії. А тепер уявіть всю цю міць на трасах, де кожен поворот унікальний і непередбачуваний. Зараз подібне ходіння по лезу неможливо навіть теоретично, тоді це була реальність.
«Ралі досягли тієї точки, в якій обмеження швидкості вирішує гонку. Якщо для пілотів все йде добре, різниця на кожному етапі становить не більше 2-3 секунд. Що означає, що суддя - це не машина, гума або сам пілот - це дорога. Вони не можуть їхати швидше! »- в 1986-му році визнав Моріс Гаслар, керівник ралійної програми Michelin.
Вони дійсно не могли їхати швидше ... Трагедія була лише питанням часу, і тут справа не тільки в неймовірної потужності болідів. Група Б викликала небувалий ажіотаж. Вболівальники заповнювали узбіччя трас всюди, де це тільки було можливо. Для них це був шоу, який можна порівняти з перегонами биків у Памплоні. Гаразд би вони просто спостерігали за перегонами. Вболівальники ловили адреналін і часто натовпом вибігали на середину дороги, звільнивши її для боліда лише в останній момент. І ніхто цього не забороняв, заходи безпеки для організаторів були лише порожнім звуком. Увага на це безумство звернули вже тоді, коли було надто пізно.
Найбільше потерпали від такого недбалого ставлення пілоти. Їм і так доводилося проходити кожен етап на межі своїх можливостей. Божевільні уболівальники тільки додавали головного болю. Легендарний німецький пілот Вальтер Рерль якось висловився, що на швидкості понад 200 км / ч створювалося відчуття, ніби вболівальники - це просто дерева. Знаменита пілотесса Audi Мішель Мутон визнала в одному з інтерв'ю: «Пілот повинен був пілотувати машину, вважаючи глядачів просто частиною антуражу. Такі були правила гри, нам доводилося з ними постійно миритися ». Пілотам доводилося здорово імпровізувати, щоб не зачепити вибігли на дорогу уболівальників. «Пілоти постійно бачили стіну уболівальників перед своїми очима. Вони стояли на тому місці дороги, де пілот планував проїхати по найкращою траєкторії, але це ставало неможливим. Їм доводилося часто пригальмовувати в місцях, де накопичувалось найбільші натовпу глядачів і коректувати траєкторію, щоб уникнути зіткнення », - згадував ті роки Рейнард Кляйн.
До загибелі талановитого і безстрашного Хенрі Тойвонена, Група Б побачила ще кілька аварій з летальним результатом. У 1985-му в страшній аварії загинув пілот Аттіліо Беттега на своїй Lancia. У 1986-му році на ралі Португалії Ford RS200 вилетів на повному ходу з траси прямо в натовп уболівальників. Молодий пілот просто не впорався з болідом після того, як йому довелося зробити зайвий рух через вболівальника, який не зміг вчасно звільнити дорогу. В результаті троє глядачів загинули і десятки отримали травми різного ступеня тяжкості. Смерть дочекалася свого виходу ...
Група Б, без всяких сумнівів, залишається самим унікальним явищем і найяскравішим періодом у всій історії автоспорту. Епоха піонерів, мрійників і відчайдухів. Група Б існувала, як така собі форма мистецтва і пік імпровізації. Як в технічному плані, так і в плані самої їзди. З великою впевненістю можна сказати, що ми більше ніколи не побачимо нічого подібного. Ні-ко-ли. Навіть теоретично неможливо уявити, щоб хтось із чиновників автоспорту допустив би подібне в наші дні. Зараз ми живемо в епоху сверхпрофессіоналізма у всіх аспектах, де безпеку і ефективність понад усе. Пілоти здорово ризикують і в таких реаліях, але якщо порівняти з Групою Б, то вони оточені просто тепличними умовами. Траси стали в рази безпечніше, натовпи вболівальників більше не стоять посеред дороги до останнього моменту, кілометраж етапів знизився, і пілотам доводиться імпровізувати вкрай рідко. Чого вже говорити про боліди, які тепер існують в строгих рамках. Все для безпеки, все для позитивного іміджу. Можливо, це й на краще, адже в її найкращому вигляді у Групи Б не було майбутнього. Боліди з часом стали б ще потужнішим, і рано чи пізно, число трагедій змусило б функціонерів ввести рамки і кардинально змінити правила гри. Зате тепер все, що її стосується, обросло міфами і легендами. Пілоти, боліди, рекорди та інше. Це був короткий, але красивий сон. Фантазія, якої ненадовго дали втілиться в реальність. Добре, що у нас є можливість в інтернеті насолодитися відеоматеріалами тих років і здивовано сказати: «Як же це було круто!»
Матеріал з журналу Rytai. | Січень 2016
Для більш зручного перегляду на смартфонах і планшетах, радимо завантажити додаток Issuu | iOS | Android | PDF
Rytai. в соціальних мережах | Vkontakte | Facebook | Twitter | YouTube
підтримати проект