Хто і коли винайшов перший механічний годинник. Історія походження годин.
- Історія годин
- Створення перших механічних годинників
- Хто винайшов механічний годинник
- Перший кишеньковий годинник
- Хто винайшов перші сучасні механічний годинник
Історія походження механічних годинників наочно демонструє початок розробки складних технічних приладів. Коли винайшли годинник, вони протягом декількох століть залишалися головним технічним винаходом. І до сьогоднішнього дня історики не можуть прийти до спільної думки - хто ж насправді першим винайшов механічний годинник, спираючись на історичні факти.
Історія годин
Ще до революційного відкриття - розробки механічних годинників, першим і найпростішим приладом для вимірювання часу були сонячні годинники. Уже понад 3,5 тисячі років тому, засновані на кореляції руху Сонця і довжиною, положенням тіні від предметів, сонячний годинник були найбільш широко використаним приладом для визначення часу. Також в подальшому з'являлися в історії згадки про водяних годинниках, за допомогою яких намагалися перекрити недоліки і похибки сонячного винаходи.
Трохи пізніше в історії з'явилися згадки про вогневих годиннику або свічкових годиннику. Даний спосіб вимірювання - тонкі свічки, довжина яких сягала до метра, з нанесенням по всій довжині тимчасової шкалою. Іноді додатково до бічних сторонах свічки кріпили металеві стрижні, і коли віск вигоряв, бічні кріплення, падаючи вниз, видавали характерні удари по металевій чаші підсвічники - означаючи звуковий сигнал певного періоду часу. До того ж свічки допомагали не тільки визначати час, але і в нічний період допомагали висвітлювати приміщення.
Наступним, не маловажним винаходом до механічних приладів, варто виділити пісочний годинник, які дозволяли вимірювати лише невеликі проміжки часу, не більше півгодини. Але, як і вогневих прилад, пісочний годинник не змогли досягти точності сонячних.
Крок за кроком з кожним приладом у людей виробилося більш чітке уявлення про час, безперервно тривали пошуки досконалого способу його вимірювання. Унікально новим, революційним приладом став винахід перших колісних годин, і з моменту його виникнення настала ера хронометрії.
Створення перших механічних годинників
Механічні годинники - це годинник, за допомогою яких час вимірюється по механічних коливань маятника або системи баланс-спіраль. На жаль, точна дата і імена майстрів винаходу перших в історії механічних годинників залишаються невідомими. І залишається лише звертатися до історичних фактів, що свідчать про етапи створення революційного приладу.
Історики визначили, що почали використовувати механічний годинник в Європі на рубежі XIII - XIV століть.
Баштові колісні годинник коштує назвати першим представником механічного покоління вимірювання часу. Суть роботи була простою - однопріводной механізм складався з декількох частин: гладка дерев'яна вісь і камінь, який прив'язували канатом до валу, таким чином заробила функція гирі. Під дією впливу тяжкості каменю, канат поступово розмотувався і за собою сприяв обертання осі, визначаючи хід часу. Головною складністю такого механізму були колосальна вага, а також громіздкість елементів (висота вежі становила мінімум 10 метрів, а маса гирі досягав позначки 200 кг), що тягло за собою наслідки у вигляді великих похибок у тимчасових показниках. В результаті в середньовіччі прийшли до висновку, що робота годин повинна залежати не тільки від єдиного руху гирі.
Механізм надалі доповнили ще кількома складовими, які зуміли управляти рухом - регулятор «Білянец» (представляв собою металеву основу, розташовану паралельно поверхні храпового колеса) і спусковий розподільник (складна складова в механізмі, за допомогою якої здійснюється взаємодія резуляттора і передавального механізму). Але, не дивлячись на всі подальші нововведення, баштовий механізм продовжував вимагати безперервного спостереження, залишаючись при цьому найбільш точним приладом вимірювання часу, навіть не дивлячись на всі свої недоліки і великі похибки.
Хто винайшов механічний годинник
В кінцевому підсумку з часом механізми баштового годинника перетворилися в складну конструкцію з багатьма автоматично рухомими елементами, різноманітної системою бою, зі стрілками і декоративними прикрасами. З цього моменту годинник стали не тільки практичним винаходом, але і предметом захоплення - винахід техніки і мистецтва одночасно! Безумовно, варто виділити деякі з них.
З ранніх механізмів, таких як баштовий годинник у Вестмінстерському абатстві в Англії (1288 г.), в храмі Кентербері (1292 г.), в Флоренції (1300 г.), на жаль, жоден з них не зумів зберегти імена їх творців, залишившись невідомими .
У 1402 році були споруджені Празькі баштовий годинник, оснащені автоматично рухомими фігурками, які під час кожного бою курант відображали певний набір рухів, уособлюючи історію. Найдавніша частина Орлоя - механічний годинник і астрономічний циферблат, була реконструйована в 1410 році. Кожна складова деталь була проведена годинниковим майстром Мікулашем з Кадані за проектом астронома і математика Яна шіндель.
Наприклад, часовому майстру Джунелло Турріано знадобилося 1800 коліс для виготовлення баштового годинника, які демонстрували денний рух Сатурна, річне рух Сонця, рух Місяця, а також напрямок всіх планет відповідно до птолемеевской системою світобудови, і хід часу протягом дня.
Всі перераховані вище годинник були винайдені відносно незалежно один від одного і мали високу похибка показників часу.
Перші зачіпання теми про винахід годин з пружинним двигуном орієнтовно виникли в другій половині XV століття. Саме завдяки цьому винаходу наступним кроком стало відкриття зменшених варіацій годин.
Перший кишеньковий годинник
Наступним кроком революційних приладів стали перший кишеньковий годинник. Нова розробка з'явилася орієнтовно в 1510 році завдяки механіку з німецького міста Нюрберге - Петеру Хенлейн. Головною особливістю приладу стала заводна пружина. Модель показувала час за допомогою всього однієї стрілки, демонструючи приблизний період часу. Корпус був виготовлений з позолоченої латуні у формі овалу, в результаті отримавши назву «Нюрнберзького яйце». Надалі годинні майстри прагнули повторити й удосконалити кишеньковий годинник за прикладом і подобою перших.
Хто винайшов перші сучасні механічний годинник
Якщо ж говорити про сучасні годинах, в 1657 році винахідник голландець Християн Гюйгенс вперше застосував маятник як регулятор годин, і цим зумів значно зменшити похибка показань в свій винахід. У перші години Гюйгенса добова похибка не перевищувала 10 секунд (для порівняння раніше похибка коливалася від 15 до 60 хвилин). Годинниковий майстер зумів запропонувати рішення - нові регулятори і для гирьових, і для пружинних годин. Тепер з цього моменту механізми стали значно досконалішими.
Варто зазначити, що механічні годинники в усі періоди пошуку ідеального рішення залишалися незамінним предметом захоплення, подиву і захоплення. Кожне нове винахід вражало своєю красою, трудомісткою роботою і кропіткими знахідками для удосконалення механізму. І навіть сьогодні годинні майстри не перестають радувати нас новими рішеннями у виробництві механічних моделей, підкреслюючи унікальність і точність кожного свого приладу.