Історія: 295 років тому Петро I відправив де Генніна на Урал

9 березня 2017 11:10 9 березня 2017 11:10   Петро I на початку березня 1722 року підписав указ про відрядження Вільгельма де Генніна на Урал для управління казенними заводами

Петро I на початку березня 1722 року підписав указ про відрядження Вільгельма де Генніна на Урал для управління казенними заводами.

Георг Вільгельм де Геннін народився 11 жовтня 1676 року в містечку Зінген в околицях Кельна (Німеччина) в сім'ї нащадка старовинного голландського дворянського роду фон де Геннин Йоханнеса Генніна. Мати Георга звали Катаріна.

В юності він влаштувався на металургійний завод в Зінгені, де працював формувальником, займаючись відливанням артилерійських припасів. Після цього де Геннин надійшов в званні унтер-офіцера на службу в голландську армію. У 1697 році він опинився в Амстердамі, де познайомився з Петром I. Амстердамський бургомістр представив перспективного молодого людини російському государю, який запросив де Генніна на артилерійську службу в російську Збройна палата.

У перші роки життя в Росії в обов'язки де Генніна входило навчання артилерійському мистецтву молодих дворян, а також участь у військовому будівництві. У 1698 році він став фейерверкером і почав отримувати 67 рублів платні на рік. Брав участь в Північній війні.

Після війни він був призначений на посаду коменданта Олонецкого краю, де пропрацював кілька років.

У березні 1722 року де Генніна зробили в генерал-майори і призначили главою гірничозаводської адміністрації на Уралі. Георг Вільгельм прекрасно розумів, що на новій посаді він мав зустрітися з протидією в роботі з боку місцевої адміністрації і власників приватних заводів, тому відразу ж зажадав від Петра I широких повноважень для себе. Також він зажадав сплатити переїзд на Урал і призначити зарплату майстрам з Олонецких заводів і з Петербурга, тому що на Уралі на той момент не було необхідної кількості грамотних фахівців.

У 1723-му де Геннин виявився на Середньому Уралі, де разом з Василем Татищевим почав будівництво на річці Исети міста-заводу Єкатеринбурга. У будівництві брали участь більше тисячі селян, майже 600 платників і більше 200 кінних працівників.

Крім того, в роки роботи на Уралі він реконструював і будував заново Єкатеринбурзький, Верхньо-Исетский, Верхньо-Уктусскій, Алапаївський, Каменський, Польовськой, Егошихинский, Кунгурский, Сінячіхінскій і Лялінскій металургійні заводи і писав працю «Табелі Сибірських заводів».

Збільшення числа заводів на Уралі призвело і до формування органів гірничозаводського управління. З ініціативи де Генніна в Єкатеринбурзі почали створюватися місцеві органи гірничозаводського управління - гірські начальства і заводські штати.

Після приходу до влади імператриці Анни Іоанівни погляди на ключові питання управління заводами в країні у нового керівництва і де Генніна перестали збігатися, і в 1733 році він подав прохання про відставку. У 1734 році прохання було задоволено: де Геннин був звільнений зі своєї посади, а його місце глави гірничозаводської адміністрації на Уралі зайняв Василь Татищев.

Після відставки Георг Вільгельм де Геннін займався управлінською роботою в Санкт-Петербурзі, керував Сестрорецький і Тульським зброярами заводами, очолював артилерійське відомство. Помер де Геннин 12 квітня 1750 року.

Текст підготував Дмитро Мигалина, фото www.yandex.ru



Ключові слова: Вільям де Геннин , історія , Петро Перший

Матеріали по темі