Історія: 65 років тому в Свердловську заробила лазня на Першотравневій

26 січня 2016 17:45 26 січня 2016 17:45   Банно-пральний комбінат №5 на вулиці Першотравневій, 71 почав роботу в 1951 році

Банно-пральний комбінат №5 на вулиці Першотравневій, 71 почав роботу в 1951 році.

У цій лазні, згідно з народною чутці, будучи студентом будівельного факультету УПІ любив паритися молодий Борис Єльцин. А за іншою легендою, Микита Хрущов, дізнавшись про інформацію, що з'явилася на Уралі монументальну баню з колонами, помітив: «У Свердловську побудували лазню, як театр, а театр, як баню». Нагадаємо, що в другій половині XX століття Драматичний театр в уральській столиці розташовувався на перетині вулиці Вайнера і Театрального провулка - в будівлі, яке сьогодні займає торговий центр «Успенський».

Що ж стосується долі унікального банного комплексу на вулиці Першотравневій, що залучає своїм зовнішнім виглядом погляди екатеринбуржцев і гостей міста, то його будівництво було розпочато в 1945 році, після Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Зведення проходило за проектом відомих уральських архітекторів Лантратова і Хмуренко, а будівництвом займалися полонені німці.

Якщо звернутися ще до одного місцевим переказом, то спочатку на місці лазні на Першотравневій влада планувала розмістити крематорій, так як на задах ділянки розташовувалося чинне на той час Михайлівське кладовищі. Однак по ходу реалізації проекту плани партійно-господарського активу міста помінялися і втілилися в життя у вигляді унікального триповерхового кам'яного будинку з колонами, пристосованого для масової миття громадян.

На момент запуску, до складу банно-прального комбінату №5 крім помивочних відділень і парилень входили також душові, ванні, дитячий басейн, перукарні, майстерні по ремонту одягу, механізована пральня, буфети, кіоски з продажу предметів гігієни та інше. За добу комбінат обслуговував понад п'ять тисяч осіб.

В даний час банний комплекс на вулиці Першотравневій входить до складу ЕМУП «Бадьорість», а будівля, в якому він розташований, входить до переліку об'єктів культурної спадщини обласного значення. Незважаючи на всі перипетії долі, за більш ніж піввікову історію комплексу, влади Єкатеринбурга зуміли зберегти його функціонал і всі ці роки лазні вірою і правдою служили жителям міста. На кінець 2015 року щомісяця через МИЙНА і парилки лазні проходило понад 10 тисяч екатеринбуржцев і гостей міста. Цей факт говорить про незмінну популярності банних процедур серед жителів уральської столиці.

Текст підготував Володимир Тищенко (телефон +7 (343) 371-72-97), фото www.yandex.ru



Ключові слова: баня , історія

Матеріали по темі