Кавуни Лукашенко виявилися слаще астраханських
Професор Мечислав Степура в бесіді з кореспондентом Naviny.by оцінив урожай баштанних, зібраний президентом Білорусі з поля своєї резиденції «Дрозди», і перспективи масового вирощування кавунів в Білорусі.
Олександр Лукашенко втер носа не тільки білоруським, а й астраханським аграріям. Як запевняє завідувач лабораторією агрохімії і живлення рослин «Інституту овочівництва» Мечислав Степура, кавуни, вирощені на полі офіційної резиденції «Дрозди», розташованої фактично в межах міста, за смаковими якостями перевершують навіть знамениті астраханські. Степура особисто був присутній на збиранні врожаю президентом і пригощався солодкої ягодою. Перший урожай баштанних з президентського городу Олександр Лукашенко і його син Микола зібрали 20 серпня.
«На полі президента ми отримали 55-60 тон продукту з гектара, - розповів Мечислав Степура. - Вага плода доходить до 10 кг. У наступному році ми будемо там розкручувати вирощування кавунів по повній. Як відомо,. в магазині кілограм кавуна коштує майже долар. Навіщо витрачати валюту і купувати його за кордоном, якщо ми самі можемо заповнити свій ринок? »
Вчений зазначив, що за смаковими якостями кавуни Лукашенко перевершують астраханські аналоги: «У них рівень цукру 6-7%, а в наших кавунах доходить до 10%. Крім того, привезти з Росії або України зрілий кавун неможливо - надто великі відстані, тому там ягоди зривають ще недозрілими. Але ж кавун набирає харчування і корисні елементи, коли знаходиться безпосередньо на рослині ».
«Наш президент - людина дуже грамотний, тому знав, як правильно збирати урожай. Плід обрізається, як кабачок, але до того потрібно визначити, чи дозріла ягода », - сказав Мечислав Степура.
Найбільший кавун з городу Лукашенко потягнув на 10 кілограм
За словами завідувач лабораторії Інституту овочівництва, вирощувати кавуни в Білорусі дуже перспективно, оскільки немає іншої культури з такою високою рентабельністю: «З 2,5 квадратних метра можна отримати кавунів на 15-18 доларів. Рентабельність доходить до 180%. Цей продукт дуже дорогий і відразу йде на стіл як товар ».
Раніше баштанні в Білорусі не культивувалися, тому що клімат був не таким теплим. В останні роки літо в Білорусі стало спекотніше і триваліше. І тепер кавуни і дині можна висаджувати в кінці травня, і вже через два з половиною місяці збирати урожай. Крім того, з'явилися більш сучасні укриття і плівки. Та й селектори розробляють все нові і нові гібриди. Насіння для білоруських кавунів закуповують в основному в Голландії.
Перший кавун на території Білорусі був виращенг ще на початку 1960-х. Вчений з України Шестопал отримав перший білоруський урожай на дослідній станції в Лошіце. Але пізніше від ідеї вирощувати баштанні в Білорусі відмовилися, так як в Радянському Союзі цю культуру закріпили за більш південними регіонами. І тільки в 2005 році білоруські вчені знову спробували висадити кавуни і дині, вивчивши більш ста сортів. Зараз фермери вирощують кавуни в Смолевічского, Слуцькому і Кобринському районах. Але президент під час відвідування агрокомбінату «Скидельський» запропонував перейти до масового вирощування баштанних на Поліссі.
З зберіганням кавунів, на думку вченого, теж не повинно виникнути проблем. «Він зберігається як картопля, - каже Степура, - температура повинна бути 0- + 2 градуси. Плід може зберігатися до двох місяців ».
Поле, на якому Лукашенко збирав дині і кавуни, знаходиться на території державної резиденції Дрозди. Його обслуговуванням займається «Дипсервіс» - підприємство Управління справами президента, тому навряд чи кавуни від Лукашенка з'являться в білоруських магазинах.
Але з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що Олександр Лукашенко не забуде пригостити власноруч вирощеними кавунами і динями Володимира Путіна, Нурсултана Назарбаєва та Петра Порошенка, які зберуться в Мінську на саміт 26 августа ...
Навіщо витрачати валюту і купувати його за кордоном, якщо ми самі можемо заповнити свій ринок?