Користь томатів. Чим корисні томати
Чудовий овоч помідор володіє чудовим смаком, приємним і апетитним зовнішнім виглядом, а також цілющими властивостями. Ефективна користь томатів обумовлена наявністю в плоді цілого набору необхідних для організму людини корисних речовин, вітамінів і мінералів.
У помідорах містяться природні цукру - глюкоза і фруктоза; клітковина , Пектин, вітаміни З , Е , Всі вітаміни групи В і фолієва кислота; каротин, безліч органічних кислот: лимонна, щавлева, яблучна, бурштинова, винна. Лікопен, каротин і ксантофилл, якими багаті помідори, забезпечують яскраво-червоне забарвлення плоду. Крім цього помідори містять білковий азот, крохмаль, ряд мінеральних речовин: кальцій , натрій , Фосфор, залізо , йод , Хлор, магній , Кремній і сірку. У складі помідорів є провітамін А - каротиноид, що є природним антиоксидантом. Тому томати корисні при профілактиці ракових захворювань.
Варто знати, що в помідорах жовтих сортів поживних і корисних речовин значно менше, ніж в їх побратимів червоного кольору. Дуже корисні томати людям, які мають будь-які порушення обміну речовин. Найбільш рекомендовані томати при порушенні сольового обміну. Відмінно показали себе ці смачні плоди і в боротьбі із зайвою вагою.
Надзвичайно корисні томати при проблемах з серцево-судинної і травної системою. Вітаміни С і провітамін А, в великих кількостях містяться в помідорах, зміцнюють загальний імунітет організму і допомагають найбільш ефективно протистояти різним захворюванням. Кислоти, що містяться в помідорах - яблучна і лимонна - необхідні для нормального травлення. Вони успішно регулюють кислотно-лужний баланс, а ефективно борються зі старінням організму.
А ось для зниження ризику утворення злоякісних пухлин томати містять корисну речовину лікопен. За антиоксидантним властивостям лікопен перевершує вітаміни C і E. Через великий вміст лікопену томати корисні не тільки для профілактики ракових, але і серцево-судинних захворювань. Ще одна властивість лікопену - він профилактирует розвиток дистрофії жовтої плями, що викликає сліпоту. Найчастіше цим страждають люди у віці від 55 років і старше. Використовуючи плоди для профілактики захворювань, слід знати, що найбільша концентрація лікопену спостерігається не в свіжих плодах, а в зазнали тепловій обробці - запечених, варених помідорах. При цьому концентрація лікопену тільки збільшується від довгого варіння. Ось чому можна говорити не тільки про користь томатів в природному вигляді, але і про користь всіх продуктів, виготовлених з помідорів: томатної пасти, кетчупа, томатного соусу і соку. Медики рекомендують часто вживати ці продукти в їжу.
Необхідно з'їдати в тиждень не менше 20 помідорів, щоб відчути реальну користь від них. Рекомендується вживати помідори в вигляді салату, заправленого соняшниковою або оливковою олією. У цьому виді лікопен буде ще краще засвоюватися організмом.
Виявлено користь томатів і соку з них при гастритах зі зниженою кислотністю, погіршенні пам'яті, анемії, загальному занепаді сил. Відомо проносне властивість томатів. З цієї причини їх рекомендують вживати при частих запорах. При варикозі можна прикладати кашку з червоних томатів до вен, і залишати такі компреси на ніч, закріпивши еластичним бинтом.
Важко переоцінити користь томатів для психічного здоров'я людини. Це чудовий антидепресант, не гірше, ніж шоколад . У плодах міститься ударна доза серотоніну і тіаміну - гормонів щастя, які допомагають побороти депресію і поліпшити настрій. Тіамін - це той же серотонін, але в органічному вигляді. У серотонін він перетворюється вже в організмі людини. Помідори «призначають» навіть у разі запущених депресій, психічних потрясіннях, станах пригніченості. Адже при стресах потреба в тіамініта серотоніні різко збільшується.
Безперечна користь томатів - в їх низькокалорійності. У 100 грамах томатів міститься всього 22 ккал. А значить, вживаючи помідори, ви:
- не набере зайвих кілограмів;
- позбудетеся від деякої кількості зайвого жиру, що псує фігуру.
Худнути допомагає хром - речовина, яка міститься в складі томатів. Хром блокує напади голоду і допомагає швидше відчути насичення. Існує багато дієт, заснованих на вживанні в їжу томатів - як в свіжому вигляді, так і в запеченому.
Але навіть такий корисний продукт, як помідор, має деякі протипоказання. Наприклад, не можна вживати багато томатів тим, хто страждає від жовчнокам'яної хвороби. Помідори мають жовчогінну властивістю, і можуть спровокувати рух каменів. При гіпертонії, захворюванні нирок і серцево-судинної системи не слід їсти солоні, мариновані та консервовані томати. А ось варені плоди - при використанні помідорів, наприклад, в супах, - можуть сприяти утворенню каменів в нирках і сечовому міхурі.