Куди здати на утилізацію батарейки, як утилізувати їх правильно
- Чому не можна викидати батарейки у відро для сміття?
- Куди здати на утилізацію?
- Спеціалізовані пункти збору
- Магазини торгових мереж
- Що робити тим, хто далеко живе від пунктів прийому
- Акція «Здай батарейку - врятуй їжачка»
- Як правильно зберігати вдома до здачі на переробку
- Утилізація і переробка
- Склад і пристрій
- Як відбувається переробка
- Вторинна переробка отриманої сировини
- Висновки
Батарейки є в кожному будинку і не в одиничному кількості.
Коли термін її дії закінчується, то виникає питання - як утилізувати батарейку і куди здавати батарейки та акумулятори на утилізацію?
На кожному елементі живлення вказаний спеціальний знак про заборону викиду у відро для сміття.
Одна маленька використана пальчикова батарейка містить безліч важких металів, активно забруднюють навколишнє середовище.
Утилізація батарейок стає популярна і в нашій країні. Все більше людей, стурбованих проблемами екології, прагнуть здати відпрацьовані елементи в спеціалізовані пункти. Але навіть у таких людей виникає багато питань:
- як зберігати батарейки до здачі,
- де знаходяться пункти прийому,
- як відбувається утилізація.
Ми готові відповісти на ці питання. Прочитайте і розкажіть про це знайомим і близьким людям.
Чому не можна викидати батарейки у відро для сміття?
Маленька батарейка містить величезну кількість небезпечних елементів.
Опинившись на сміттєзвалищі, вона починає втрачати цілісність корпусу і виділяти свою отруйну начинку в:
- грунт,
- підземні води,
- атмосферу.
Ці отруйні елементи разом з їжею і питвом проникають в організм людини. Саме в такому вигляді викинута батарейка повертається до нас назад зі звалища.
У складі елементів живлення містяться:
- Свинець. Отруйна речовина, негативно впливає на розвиток мозку і нервової системи, особливо у маленьких дітей. При накопиченні в організмі людини може викликати кому, судоми і навіть смерть. Не існує такого рівня впливу свинцю, який вважається безпечним.
- Ртуть - небезпечні випари цієї речовини загрожують захворюваннями на туберкульоз, вражають печінку і жовчний міхур, порушують роботу нервової системи. Найбільш уразливі до ртутним отруєнь діти і жінки.
- Кадмій - токсична речовина, що викликає рак легенів, а також негативно впливає на роботу нирок. Кадмій залишається в печінці та нирках і вкрай повільно виводиться з організму. Нікель-кадмієві батареї є дуже небезпечними предметами. Необхідно уважно стежити, щоб вони не гралися з такими предметами.
- Нікель. Інтоксикація призводить до порушення діяльності серця.
- Цинк. Може викликати гострі кишкові інфекції.
Термін розкладання однієї батарейки більше 100 років, а площа зараження близько 20 кв. метрів землі. За статистичними даними, в РФ на одну людину в рік припадає 7 батарейок.
Зараження навколишнього середовища відбувається протягом цілого століття, причому зупинити цей процес неможливо. Однак можна не допустити, якщо своєчасно здавати використані батарейки на утилізацію.
Куди здати на утилізацію?
У великих містах існує чимало варіантів, куди можна здати використані батарейки. Зовсім нескладно зібрати відслужили свій термін елементи живлення у себе вдома або у рідних, а потім відвезти до спеціального прийомного пункту.
Спеціалізовані пункти збору
У великих мегаполісах стали з'являтися такі пункти збору батарейок і акумуляторів.
Всі ці елементи живлення організації здають на спеціалізовані підприємства для правильної утилізації.
Такі фірми відповідально ставляться до проблеми утилізації, сумлінно сплачуючи їх транспортування і переробку.
Контакти та адреси компаній, які здійснюють безкоштовну утилізацію батарейок в Москві, СПб та інших містах дивіться в таблиці:
МістоНазва організаціїКонтактиУмови прийому Москва Контейнери в магазинах «ВкусВілл» +7 495 663-86-02 Контейнери для прийому відпрацьованих побутових батарейок і акумуляторів (не більше 3 кг) Санкт-Петербург Стаціонарні пункти прийому «Екомобіль» -ул.Налічная, д . 32, к.1, літ.А
тел. 8 (921) 888-3109
-Ленінскій ін., 129
тел. 8 (921) 888-3104
-Цивільний ін., 121
тел. 8 (921) 888-3107
-ул.Ярослава Гашека, 9/1
тел. 8 (921) 880-4844
-пр.Енгельса, 128
тел.8 (921) 880-4434 Години роботи - кожен день 10.00-20.00. Представникам ТСЖ, навчальних організацій можливе надання екобокса (картонної коробки для збору батарейок) Єкатеринбург ТОВ «Центр безпеки промислових відходів» вул. Пушкіна, 9А тел. 8 (343) 359-8065 Приймають використані батарейки, термометри, лампи Уфа Агентство нерухомості «САН» вул. Леніна, 104 тел.8 (347) 222-9-222 Челябінськ ТОВ «Мегаполісресурс» вул. Енгельса, 26а 8 (351) 240-03-01 Нижній Новгород Компанія «Екосервіс» Московське шосе, 302/2 тел .: 8 (831) 274-9191 Самара ГУП «Екологія» вул. Мічуріна, 74 тел .: 8 (846) 331-50-31 Перм Центр природного землеробства "Сяйво» вул. Крупської, 61 тел .: 8 (950) 456-55-22 Новосибірськ Екомобіль Тел. 8 (800) 200-83-03 Розклад роботи уточнювати по телефону
Магазини торгових мереж
Багато великі торгові мережі встановлюють спеціальні резервуари для збору використаних батарейок. Ось список магазинів, де здійснюється їх прийом:
- «Ельдорадо». З вересня 2014 року в гіпермаркетах мережі, які розташовані в 173 містах Росії, були встановлені контейнери для збору елементів живлення. Даний проект був створений спільно з компанією «УКЗ», яка доставляє батарейки на утилізаційну базу, де відбувається їх подальша сортування і переробка. Всю інформації про збір батарейок можна дізнатися за телефоном 8 (800) 250-25-25 (дзвінок безкоштовний). Компанія також може вказати сприяння в утилізації деякої побутової техніки, наприклад газової плити або старого телевізора . На даний момент компанія батарейки не приймає.
- IKEA. З січня 2014 року до цих магазинах з'явилися спеціалізовані компактні контейнери жовтого кольору для прийому використаних ламп, акумуляторів і батарей. Не приймають тільки свинцево-кислотні акумулятори. Зараз акція в деяких магазинах тимчасово припинена.
- Магазини Media Markt. З 2013 року 63 магазина цієї мережі встановили контейнери для збору батарейок в 28 містах Росії. На даний момент акція тимчасово припинена, але представники мережі оголосили про можливе відновлення проекту.
- Мережа гіпермаркетів Globus. Має свої магазини в 11 містах Росії. У торгових залах цих магазинів розміщені контейнери для збору батарейок. Всі зібрані предмети надходять на переробку в спеціальні підприємства, з якими компанія Globus уклала договори про утилізацію.
Збір елементів живлення виробляють магазини, які продають екологічно чисті товари. Вони розміщують контейнери в торгових залах, а інтернет-магазини надають можливість здати використані батарейки кур'єру, який доставляє замовлення.
Перелік організацій, які беруть використані батарейки від фізичних осіб відображено у таблиці:
МістоНазва організаціїКонтактиЦіниУмови прийомуМосква Інтернет-магазин «БІО-долина» Хомутовський тупик, будинок 4, будова 1. Тел.: 8 (495) 645-1690 За здані батарейки нараховується 5 бонусів на рахунок клієнта. Цими бонусами можлива оплата покупок в цьому магазині. Здати батарейки можна самостійно або віддати кур'єру. Москва і Санкт-Петербург Інтернет-магазин ro-bo.ru Москва, вул. Волочаївська будинок 25. Спб, Комендантська проспект будинок 4 к.2, ТК «Круїз», секція 020B. За здані батарейки дарують подарунки: за 12 - брелок, а за 365 штук -1000 руб. Приймають батарейки від представників дитячих садків і фізичних осіб. Санкт-Петербург Магазин «Органіка» Звіринський вулиця буд.1 Єкатеринбург Магазин правильного харчування «Diet-Vegan» вул. Мамина-Сибіряка будинок 10 За здані батарейки пропонується знижка в цьому магазині. Уфа Інтернет-магазин «І-МЕНІ» вул. Зорге дом76, тел .: 8 (347) 294-1001 До 2 кг батарейок приймають безкоштовно. Не приймають акумулятори. Челябінськ Магазин «Ашан» вул. Праці, д. 203 Батарейки відразу надходять на завод утилізації в цьому місті. Нижній Новгород Магазин «Оч.умілі іграшка» вул. Бурденко, будинок 35 тел .: 8 (831) 253-36-46 Самара Інтернет-магазин «І-МЕНІ» вул. Радянської Армії, д.219 тел .: 8 (927) 712-75-19 Перм Мережа магазинів електроніки «Ельдорадо» шосе Космонавтів, будинок 65 вул. Леніна, будинок 60 тел .: 8 (800) 555-11-11 Здати батарейки у встановлений контейнер в торговому залі. Новосибірськ Магазин «Техномережа» сел. Кольцово, 18аТЦ «Академмістечка», вул. Ілліча, 6 Приймають елементи живлення від фізичних осіб, але не більше 10 кг.
Якщо ви вважаєте, що на питання «куди здавати використані батарейки на утилізацію в Москві, Санкт-Петербурзі та інших містах» ми відповіли недостатньо детально, можете доповнити інформацію коментарем до даної статті.
Дуже зручний і практичний спосіб знайти найближчий пункт прийому відпрацьованих батарейок - на карті ресурсу recyclemap.ru . Карта регулярно оновлюється волонтерами і містить найбільш актуальну інформацію.
Що робити тим, хто далеко живе від пунктів прийому
Жителі великих міст не відчувають труднощів зі здачею відпрацьованих джерел енергії в пункти прийому, проте безліч народу живе далеко від таких міст.
Особливо важко доводиться жителям маленьких селищ, хуторів і сіл, від яких до найближчого великого міста кілька сотень кілометрів, причому далеко не завжди це хороші асфальтовані дороги.
Якщо ви далеко живете від пункту прийому і не хочете псувати екологію, то можемо запропонувати кілька різних рішень, які відрізняються як за ефективністю, так і в разі потреби витрачати особистий час і інші ресурси.
Ось список цих рішень:
- Надіслати вимагають утилізації елементи в пункт прийому з сусідом або знайомим, який їде в найближче велике місто.
- Вирушаючи у справах в велике місто, прихопити батарейки з собою і заїхати в пункт їх прийому.
- Організувати в своєму населеному пункті точку прийому батарейок і після накопичення достатньої кількості, або в міру можливості відвозити їх в місто на утилізацію.
- Домовитися з місцевим відділенням МНС, яке має всі ліцензії та сертифікати про регулярні виїзди або просто прийомі цих відходів.
- Домовитися з представниками підприємства, що займається утилізацією батарейок про виїзд їхнього представника.
Перший варіант не вимагає від вас якихось вкладень або витрат, проте не кожен погодиться займатися цією справою.
Також можливий варіант, що той, хто погодиться відвезти компоненти до місця утилізації, захоче, щоб йому компенсували втрату часу і необхідність відхилятися від свого маршруту.
В якійсь мірі компенсацією може служити плата пункту прийому за здані батарейки, але для цього їх має бути багато.
Адже в деяких пунктах прийому платять лише в тому випадку, якщо маса зданих елементів перевищує 2 кг.
Кілька років тому можна було відправляти відпрацьовані батарейки в пункти утилізації «Поштою Росії», проте потім керівництво цієї структури заборонило пересилання цих комплектуючих. Тому тепер доставляти батарейки до пункту прийому повинен конкретна людина.
Другий варіант багато в чому аналогічний першому, різниця лише в тому, що замість якогось сусіда або знайомого, везти відходи доведеться вам. Тому необхідно планувати свій маршрут так, щоб він проходив повз одного з пунктів прийому батарейок.
Крім того, ми рекомендуємо перед поїздкою зателефонувати з обраним підприємством або установою і переконатися, що вони працюють і приймають батарейки на утилізацію.
Третій варіант зажадає серйозних фінансових вкладень і дуже багато особистого часу. Адже відповідно до федеральним класифікаційним каталогом відходів батарейки потрапляють під клас небезпеки 2, тому для їх прийому, зберігання і утилізації необхідно отримувати ліцензію.
Що цікаво, детально порядок отримання ліцензії не прописаний ні в одному документі, тому в кожному регіоні чиновники висувають якісь власні вимоги.
Крім того, здача батарейок на увазі отримання прибутку, тому доведеться ще й реєструвати цей вид діяльності в податковій інспекції і вести бухгалтерський облік.
Четвертий варіант можливий лише в тому випадку, якщо вдасться чимось зацікавити керівника відділу МНС по району або місту. Адже збір батарейок і доставка їх до місця утилізації не входить в обов'язки працівників цієї служби. Крім того, кожен виїзд автомобіля - це витрата підзвітної палива, яке доведеться якось списувати.
П'ятий варіант можливий лише при великому обсязі відходів, в іншому випадку керівництву підприємства не буде інтересу посилати працівника в далекі краї.
Можливо, вдасться простимулювати керівництво уклавши договір на надання якихось послуг і оплати за допомогою касу за тарифами підприємства.
Все це дозволяє зробити однозначний висновок - в сучасних російських умовах жителі невеликих населених пунктів не мають нормального доступу до послуг з утилізації відпрацьованих батарейок.
Тому у них виникає вибір - або проігнорувати шкоду здоров'ю і природі, викинувши відпрацьовані джерела живлення в сміття, або за свій рахунок доставляти їх до місця утилізації, витрачаючи на це особистий час.
Зробити утилізацію відпрацьованих джерел енергії вигідним бізнесом може тільки постійний приплив матеріалу у великих обсягах, а це можливо тільки в умовах великих міст.
Невизначеність російського законодавства в питанні ліцензування діяльності зі зберігання і транспортування батарейок, а також інших небезпечних об'єктів класу 2, призводить до збільшення витрат на отримання різних дозволів і погоджень.
Все це навіть в умовах великих міст знижує прибутковість такого бізнесу, тому в умовах невеликих сіл, селищ і навіть маленьких міст ні про яку прибутковість не може бути й мови.
Щоб змінити цю ситуацію, необхідні політична воля керівництва країни, а також безкорисливу участь підприємців і бізнесменів, які усвідомлюють свою відповідальність за збереження природи і зниження шкоди екології.
Акція «Здай батарейку - врятуй їжачка»
За дослідженнями екологів одна батарейка забруднює територію, придатну для проживання:
- двох кротів,
- декількох тисяч дощових черв'яків,
- одного їжака.
Активісти-екологи встановлюють спеціалізовані контейнери в різних точках містах в надії на свідомість громадян.
Як тільки контейнери наповняться, їх відправлять на спеціальне підприємство для правильної утилізації та переробки.
Все більше людей підключається до цієї акції, бажаючи зберегти навколишнє середовище і власне здоров'я. Акція стартувала в Росії в 2013 році. Звичайного лісового їжачка вибирали символом правильної утилізації батарейок.
Учасниками стають люди, яким не байдужа доля людства:
- компанії,
- навчальні заклади,
- активісти-добровольці.
Про батарейках розповідають навіть Фіксікі:
Як правильно зберігати вдома до здачі на переробку
Звичайно, зберігання батарейок будинку - це неправильно (відбувається виділення небезпечних елементів в повітря), але не завжди є можливість відвезти в пункт прийому одну або дві батарейки. Набагато вигідніше накопичити кілька одиниць цих елементів і здати відразу партію.
Зберігати використані батарейки в будинку теж треба правильно. Не можна складати їх для зберігання в металеву коробку - при протіканні батарейки лужної або кислий розчин може викликати корозію металу, а потім все одно проникне в грунт.
Використані батарейки треба зберігати в поліетиленових контейнерах або коробках. Також підійде товстий поліетиленовий пакет.
Утилізація і переробка
У всьому світі гостро стоїть проблем утилізації таких відходів. У багатьох країнах вона вирішується по-різному.
- У Фінляндії процес утилізації закінчується на етапі дирекції залізничних оболонки і нутрощів батарейок.
- Переробка шляхом плавлення батарейок в печах здійснюється в Німеччині.
- У Франції існує завод з переробки нікель-кадмієвих батарей.
- Майже виключно тільки лужні батарейки утилізує Великобританія.
У 2013 році в Росії запрацював перший і поки, на жаль, єдиний завод з утилізації та переробки батарейок і акумуляторів.
Це підприємство знаходиться в Челябінську, його офіційний представник - компанія «Мегаполісресурс» заявила про готовність переробляти використані батарейки з усієї країни.
Спеціальна технологія, за якою працює підприємство, дозволяє на 80% переробляти батарейки.
Утилізація батарейок не переслідує питання вигоди від отримання вторинної сировини, тут мова йде про зменшення шкоди для екосистеми.
Як можна утилізувати автомобіль? Читайте детальний огляд про правильні способи позбавлення від старого залізного коня.
Прибутковий бізнес на переробці автомобільних шин! Матеріал про цілком реальному способі заробітку на утилізації гуми шукайте тут .
Шукаєте оснащення для заводу по переробці сміття? Ми підготували статтю про все основному обладнанні: https://rcycle.net/musor/oborudovanie-m
Склад і пристрій
Залежно від складу батарейки бувають декількох видів:
- Лужні (алкалінові). Складаються з мінералів, прекрасно підходять для использование в якості вторинної сировини:
- Нікель-кадмієві. кадмій и нікель , Що віділяються в процесі переробки, могут використовуват для виробництва Нових батарей або акумуляторів.
- Літієві. Це маленькі батарейки-таблетки, складаються з літію и нікелю.
- Сольові (вугільно-цінкові, марганцево-цінкові) містять:
- вугілля,
- цинк,
- марганець.
Майже всі СКЛАДОВІ старих батарейок можливо використовуват повторно. Оболонка елемента живлення - це чисте залізо , Яке после переробки використовується в чорній металургії.
Метою переробки батарейок є не тільки стурбованість екологічними проблемами, а й збереження сировини і енергії, які витрачається на видобуток ресурсів.
Як відбувається переробка
Батарейки представляють собою небезпечні відходи 1-2 класу, процес їх утилізації знаходиться під особливим контролем.
Процедура переробки батарейок досить довга і витратна, але ж результатом є збереження екології.
На жаль, зараз в світі не існує екологічно чистої технології, яка дозволяла б повністю переробляти батарейки та акумулятори з отриманням продукції належної якості.
У всіх батарейках використовується однаковий принцип роботи, тому процес утилізації відбувається за однією технологією.
Переробка елементів живлення проходить за кілька обов'язкових етапів:
- Сортування. На цьому етапі відбувається розподіл батарейок в залежності від складу. Цей етап вкрай тривалий і роботи на ньому ведуться вручну.
- Переробка. Всі елементи живлення потрапляють в спеціальну дробильну машину, де подрібнюються на дрібні шматочки. Потім по конвеєру спеціальним магнітом відбувається відділення великих шматків металу. Після цього крихта знову проходить ще один етап дроблення і відділення металу. Частина, що залишилася суміш складається з цинку, марганцю, графіту і електроліту.
- Процес гідрометалургії. На цьому етапі відбувається нейтралізація електроліту, відокремлюються солі марганцю, цинку, дістається графіт.
- Упаковка. На заключному етапі відбувається упаковка матеріалів для їх подальшої передачі у вторинне використання.
Вторинна переробка отриманої сировини
- Залізо. Відправляється на металургійні підприємства, де використовується для виробництва різних деталей і предметів.
- Графіт. З нього виробляють:
- щітки електродвигунів,
- деталі для автотранспорту,
- мінеральні фарби,
- мастильні матеріали (з графітного порошку).
- Марганець. Сфера застосування дуже широка:
- виготовлення мінеральних добавок,
- красильная промисловість,
- поліграфія,
- виготовлення нових елементів живлення.
- Цинк. Крім виготовлення нових елементів живлення використовується в масі галузей:
- фармацевтика,
- медицина,
- сільське господарство.
- Свинцеві сплави. Відправляються на заводи. отриманий чистий свинець рівноцінний тому, що вперше добутий з свинцевої руди. Його використовують у виробництві:
- електродів,
- кераміки,
- скло.
Висновки
У нашій країні щороку на звалища надходить більше 15 000 тонн використаних батарейок. Вони лежать там десятиліттями, отруюючи воду і грунт отруйними і токсичними речовинами.
Проблема забруднення навколишнього середовища не вирішиться сама собою, поки людство не зрозуміє, що викидати у відро для сміття батарейки не можна. При правильній утилізації будь-яка батарейка або акумулятор приносять користь, а не шкоду. І саме правильні дії зроблять наше майбутнє світліше і чистіше!
Так відбувається переробка батарейок і акумуляторів з витяганням корисних ресурсів:
Чому не можна викидати батарейки у відро для сміття?Куди здати на утилізацію?
Чому не можна викидати батарейки у відро для сміття?
Куди здати на утилізацію?
Як можна утилізувати автомобіль?
Шукаєте оснащення для заводу по переробці сміття?