Лебідка, Для Човни і Автомобіля, Типи: Ручна, Механічна, Електрична, Барабанная, Якорная і Гідравлічне, Який Трос, Що Таке Барабан і Тягове Зусилля
- Призначення тягових механізмів
- Види лебідок за місцем установки
- Привід тягового пристрою
- Види ручних лебідок
- барабанна конструкція
- монтажна конструкція
- Механізм приводу ручної лебідки
- Ручні важільні лебідки
- Вибір електричної лебідки
- Як правильно вибрати лебідку
Наявність лебідки в машині показує готовність водія до будь-якого розвитку подій. Автомобіль, здатний загрузнути в бруді, не тільки намагаючись перетнути болото. Розкиснули грунтові дороги або провалився асфальт не менш небезпечні. Застрягти в дорозі може кожен, і тягова лебідка дозволить вибратися з такої ситуації. Навіть потужний мотор і висока прохідність автомобіля не виключають потрапляння в положення, для виходу з якого знадобиться лебідка.
Призначення тягових механізмів
Досить ненадовго потрапити на бездоріжжі, і необхідність в придбанні такого пристрою стане як ніколи актуальна. Навіть невелика ручна лебідка надасть неоціненну послугу. За допомогою цього пристосування витягнути машину на твердий грунт не важко. Багато позашляховики вже обладнані подібними пристроями, що тільки доводить необхідність в такому пристосуванні. В залежності від ваги і габаритів автомобіля здійснюється і вибір лебідки. Тягового зусилля цього механізму повинно бути достатньо для того, щоб витягнути машину з м'якого грунту.
Використання лебідки не викличе труднощів у будь-якого водія. Досить лише знайти поблизу нерухому опору і закріпитися тросом. Обертання механізму відбувається за рахунок фізичних зусиль або роботи електродвигуна, що дозволяє зрушити з місця навіть важкий транспорт. Для фіксації гака використовуються великі дерева, валуни або інші стійкі об'єкти. При відсутності точки опори знадобиться якірна лебідка або спеціальний кріплення, заглиблюється в грунт.
Види лебідок за місцем установки
Для більшості автомобілів використання додаткового обладнання з незалежним тяговим зусиллям є єдиною можливістю подолати бездоріжжя. Гарна автомобільна лебідка повинна мати легкість ходу і високий запас міцності. Залежно від моделі машини і особливостей її експлуатації розрізняють такі типи лебідок і тягових пристроїв:
- Стаціонарні - встановлюються в області вище або нижче бампера на спеціальному майданчику, надійно приварений до рами автомобіля. Цей тип монтажу підійде для позашляховиків або аналогічної техніки. Для такого використання призначена електрична лебідка з можливістю управління з кабіни або пульту. У більшості автомобілів такий тип установки не передбачений виробником, і необхідна самостійна доопрацювання;
- Переносні - не вимагають місця для установки і використовуються як допоміжний пристрій. Їх вантажопідйомність менше, ніж у стаціонарних моделей, і така тягова лебідка зазвичай має ручний механізм. Компактність і мала вага цього обладнання підходить для перевезення в багажнику. У разі необхідності лебідка легко приводиться в робочий стан, а незалежна установка дає більше можливостей при витягуванні автомобіля.
Застосування тягового пристрою не обмежується тільки використанням на бездоріжжі. Лебідка для підтягування квадрацикла, човнового катера або іншої техніки також підійде і для автомобіля.
Привід тягового пристрою
Специфіка використання вимагає враховувати різні характеристики лебідок, які будуть залежати від задач, покладених на таке обладнання. Важка техніка вимагає значних зусиль для виїзду на нормальну дорогу. Легкому автомобілю буде досить навантаження всього в 1-2 тонни щоб виїхати з будь-канави. Для вирішення таких завдань лебідки можуть мати принципові відмінності за типом приводу.
- Механічні - об'єднані в єдину конструкцію з механікою автомобіля. Момент, що обертає через передавальний систему надходить на барабан. Управління таким типом приводу виконується з кабіни позашляховика або спецтехніки та не потребує встановлення додаткових пристроїв;
- Електричні - представляють собою окремий механізм, а від автомобіля, здійснюється тільки харчування даного обладнання. При роботі такої електролебёдкі акумулятор машини швидко розряджається, і подібна установка буде виправдана для техніки з високою ємністю АКБ;
- Гідравлічні - така система має велику потужність і встановлюється в основному на спецтехніці. Сучасна гідравлічна лебідка підключається до системи гідропідсилювача керма, що забезпечує достатній рівень тиску масла для її запуску. Швидкість змотування ланцюга компенсується потужністю системи;
- Ручні - мають механічне виконання і працюють за рахунок прикладених зусиль на важіль. Їх конструкція також може мати відчутні відмінності, а вантажопідйомність зазвичай знаходиться в межах 2 тонн. Великі тягові зусилля в таких механізмах вимагатимуть значного фізичного впливу.
Найбільш поширені ручні та електричні лебідки, використання яких не викликає складнощів в установці. Існує досить багато їх різновидів і можна легко вибрати найбільш підходящий механізм.
Види ручних лебідок
Відсутність необхідності в джерелі живлення і мобільність установки, якою володіє тягова лебідка з ручним приводом, робить її найбільш популярною. Її призначення принципово відрізняється від талей, які виконують переміщення вантажу по вертикалі. Якщо встановлювати електролебідку немає необхідності, або така можливість відсутня, покупка ручної моделі буде найкращим рішенням. Для розуміння всіх особливостей подібних механізмів слід знати їх конструкцію і відмінності.
барабанна конструкція
Лебідка барабанного типу схожа на стаціонарні моделі і вимагає установки на стійку поверхню. Основні деталі такого механізму включають масивний барабан, зубчасту передачу, важіль і стопор. У подібних пристроях можна використовувати не тільки тросове з'єднання, стрічка не менше практична в експлуатації. Невеликий барабан лебідки мало підходить для використання сталевого троса, який швидко зноситься від надмірного вигину.
Для зниження навантаження при підтягуванні машини використовується редуктор, конструкція якого може бути декількох видів. На барабані обов'язково встановлюється напрямна, призначення якої полягає у виключенні перекосів при змотуванні троса. Така лебідка для автомобіля має найбільшу вантажопідйомність серед ручних механізмів. При виборі подібних пристроїв слід звернути увагу на міцність корпусу. Саме на нього припадають основні навантаження і його хисткість або пошкодження може стати причиною травми.
монтажна конструкція
Використання барабана, хоча і досить зручно, значно ускладнює експлуатацію тягового пристрою. Не менш важливий і гальмо на лебідці, здатний утримати натяг троса. Відмова від використання барабана дозволив полегшити конструкцію і зробити її більш мобільною. Такий пристрій лебідки не вимагає для установки спеціального майданчика. Витягування троса відбувається при його натягу, що буде зручно використовувати для транспорту, що має невелику вагу. Подібна конструкція не рідкість в будь-якому магазині, і має цілком доступну вартість.
Механізм приводу ручної лебідки
Для передачі зусилля на трос для лебідки використовуються різні механізми. Кожен з них має свої особливості і недоліки. Конструкція лебідки, крім тягового зусилля, повинна забезпечувати і плавне гальмування, яке стане в нагоді при спуску вантажу. Отже, до стопорному пристрою застосовуються особливі вимоги з безпеки. Існує 2 виду приводу, здатні протистояти високим навантаженням.
Черв'ячні ручні лебідки - мають найбільш ефективну систему стопоріння троса. Така конструкція практично виключає заїдання і поломки, що буде важливо при роботі з великою вагою. Черв'ячна система вважається найбільш зручною, але все ж не позбавлена недоліків:
- Така вантажна лебідка має великі розміри, і буде важко щодня брати її в дорогу;
- Особливість механізму не дозволяє витягати вантаж занадто велику вагу, що буде критично для важкої машини;
- Складність виконання редуктора вимагає містити в чистоті весь механізм і ускладнює його обслуговування.
Шестерні ручні лебідки мають більш просту конструкцію, що відбивається на вартості таких механізмів. Для фіксації троса використовується храповик, який і утримує натяг. Шестерні лебідки зазвичай мають барабанну конструкцію і такі недоліки:
- Високі вимоги до якості металу викликані значними навантаженнями, що виникають в процесі експлуатації;
- Будь-яка барабанна лебідка має великі розміри через необхідність використання механізму укладання та зберігання троса;
- Невеликий діаметр внутрішнього барабана погано підходить для змотування сталевого троса і викликає його знос.
Будь-яка лебідка такої конструкції підійде для квадроцикла або спортивної техніки. Причому вантажопідйомність цих механізмів дозволяє витягнути легкову машину практично з будь-якої ситуації, але найчастіше великі розміри підходять більше для гаража, ніж для дорожніх умов.
Ручні важільні лебідки
Цей різновид тягових пристроїв найбільш затребувана серед власників транспортних засобів. Така монтажна конструкція лебідки, забезпечена потужним важелем, дозволяє легко витягнути застряглий автомобіль. Зчеплення храповика із спеціальним фіксатором гарантує що натяжка троса не зміниться під час скидання навантаження. Потужне тягове зусилля лебідки дозволяє досягти хороших результатів навіть в обмежених умовах. Переваги такого пристрою досить прості і зрозумілі кожному водієві.
- Зручний у використанні механізм створення тягового зусилля;
- Компактні розміри при досить високій вантажопідйомності;
- Можливість збільшення довжини важеля для легшого ходу;
- Відсутність необхідності кріплення корпусу.
Важливим критерієм при виборі такого пристрою буде міцність корпусу. Висока якість металу виключить поломки, і краще довіритися продукції відомих брендів.
Вибір електричної лебідки
Для позашляховиків і потужних автомобілів кращим варіантом буде електрична лебідка, тросові система якої витримує зусилля не менше 3-5 тонн. Така конструкція встановлюється один раз і не займає багато місця. Навіть при відключеному двигуні заряду акумулятора вистачить на 10-15 хвилин роботи лебідки, яких буде достатньо, щоб витягнути машину. З огляду на стаціонарної установки можна передбачити хороший запас потужності для витягування намертво застряг транспорту.
Серед великої різноманітності електричних лебідок варто звернути увагу на продукцію WARN. Висока надійність і спрямованість американської компанії на оснащення позашляховиків буде гарантією безвідмовності. Так, модель XD 9000i має тягове зусилля лебідки близько 5000 кгс і схему електронного управління. Як більш бюджетний варіант підійде СПРУТ-9000. Компактний і потужний мотор лебідки розвиває зусилля в 4000 кгс, яких цілком достатньо, щоб не переживати на бездоріжжі. За таким оснащенням потрібен мінімальний догляд, а його ефективність доведена в екстремальній їзді.
Як правильно вибрати лебідку
Щоб не помилитися в покупці лебідки, технічні характеристики такого оснащення повинні відповідати вазі машини. На скромний міський автомобіль немає сенсу встановлювати потужне тягове пристрій. У більшості випадків можна обмежитися ручною лебідкою з управлінням важеля. Спортивний транспорт також має свою специфіку, так лебідка для квадроцикла часто має стаціонарну установку, але невелика вага техніки вимагає набагато меншого зусилля.
Використання тягового обладнання дозволить уникнути безлічі проблемних ситуацій на поганій дорозі. Навіть невелика лебідка для човна здатна надати неоціненну допомогу, але набагато правильніше буде підготуватися до будь-яких подій, які можуть трапитися в дорозі. Можна покласти лебідку в багажник або встановити її в районі бампера, в будь-якому випадку такий запобіжний засіб буде виправданою і допоможе уникнути багатьох неприємностей.