Лідер-Пресс - Виноградарі з Любани і Уріччя вирощують на присадибних ділянках понад тридцять сортів винограду - столових і винних
Одним з найдавніших рослин є виноград: палеонтологи знайшли відбиток виноградного листа, вік якого кілька десятків мільйонів років. Настільки ж древнє і виноградарство: є маса доказів, які свідчать, що воно виникло за шість тисяч років до нашої ери - в Єгипті. У наших краях ця рослина було відомо ще в бронзовому столітті.
Олександр Вересневий, Володимир Ісаєв і Олександр Кур'янович
А адже ще пару десятків років тому вважалося, що виноград виключно південна рослина: в Білорусі можна було зустріти лише Ізабеллу. Цей сорт культури добре прижився в нашому кліматі. І вже не викликає подиву. І став звичним, як алича, лохина, слива, яблуня або груша.
цікаво
Наука про сорти винограду і його видах називається ампелографія. І з'явилася вона в 1661 році. Головне завдання - встановити походження сортів, дати наукову класифікацію, опис зовнішніх ознак і біологічних особливостей в різних районах обробітку, а також визначити їх господарську цінність і вимоги до умов вирощування.
Розквітає ЯБЛОНИ І ГРУШИ, А ВИНОГРАД ТИМ ЧАСОМ Поспєлов
У славному місті Любани разом з родиною у власному будинку живе
Олександр Кур'янович. На його ділянці понад тридцять сортів винограду, а на одному дереві дозріває під п'ятнадцять сортів груш. Радує різноманітністю і яблуня.
- Виноградом я займаюся дев'ятий сезон. Починалося все досить складно, - ділиться Олександр. - Не всі володіли Інтернетом, саджанців особливо не було. Всі поради шукали в журналі «Господар». Публікувалися в ньому не тільки професіонали, але і любителі. Ділилися тим, що у кого росте. Сорти називалися неправильно. І кожен раз був сюрприз, що ж виросте в цьому сезоні. Потім вже пішло розвиток. З'явилася асоціація виноградарів. Але навіть зараз ймовірність взяти саме потрібний сорт Відсотків п'ятдесят. Наприклад, придбав я сорт Оріон, а потім з'ясував, що це не він. Кожен, хто захоплюється виноградарством, знаходиться в постійному пошуку сортів. Сьогодні картина така: один сезон виноград плодоносить - його розрекламують як новий сорт, а потім з'ясовується, що це і не сорт зовсім, а гібрид.
- У чому різниця між гібридом і сортом? - цікавлюся я.
- Гібрид не має назви. Йде по номерам. І не стабільний: через три-шість років вирощування вже не підтверджує номінальних параметрів. А може і зовсім зникнути. І так виходить, що з тридцяти розрекламованих сортів, справжнім виявляється тільки один.
ВІД КЛАСИКИ ДО НОВИНОК
Що ж можна виростити на білоруській землі при належному догляді?
- Звичайно, є класика: Восторг, Кодрянка (мабуть, у кожного виноградаря є). З нових сортів - Лора (вже більше десятка років вирощується, добре утвердився і широко поширений). Нещодавно отримав назву один гібрид - Чарлі - це антрацит, - продовжує Олександр. - Ми своїх сортів поки не розводимо. І взагалі білоруських сортів поки не так багато. Як, наприклад, Рогачевський Рожевий (він же Мінський Ранній). У мене на ділянці росте понад тридцять сортів. І молодих, які ще не плодоносили, і плодоносні.
Починав же Кур'янович з п'ятнадцяти. І з них залишилися Гіс 1-31 і Супага (Прибалтійський сорт), а інші були видалені. Не сподобалися, наприклад, або дуже схильні до хвороб.
- Цей процес йде практично безперервно, - додає співрозмовник. - Пробуєш два роки: подобається, не подобається. А є популярний виноград Альфа. З нього, мабуть, починали все. Також Восторг Білий, Кодрянка, Гурман, Агат Донський, Супага, Румба, Преображення, Лора, Тукай -вкусний, ароматний, не втрачає своїх властивостей.
ШІСТДЕСЯТ ДВА СОРТИ І СІМДЕСЯТ КУСТОВ
Живе в Любани однодумець Олександра Кур'яновича - Олександр Вересневий, який виноградарством займається п'ятий рік.
- Цією справою я захопився після того, як вийшов на пенсію. Це справжній бальзам для душі, - ділиться Олександр Вересневий. - Сьогодні у мене шістдесят дві сорти і сімдесят кущів. Але на видалення вже є три кандидати. Адже я для себе ращу: на сік, на родзинки, на заморозку. Тому відбираю строго. Якщо виноград не сильно хороший, після дощу лопається, або смак не подобається - позбавляються без жалю.
Мені дуже подобається Восторг, Чарлі: один кущ, а скільки на ньому висить ягід. Преображення теж люблю, і Каміла - дуже хороший сорт, хоч і дрібнувата ягода. Але це не біда - можна на сік пустити. Байконур - гібридна форма. Поки ще не сорт. А є і Неро - вже почав заізюмліваются. Також з сортів хочеться відзначити Блискучий, Йосип і Лівію з дуже яскраво вираженим мускусним смаком. Зростає у мене і сорт Злата. Хотів викинути. Був тонкий, хирлявий, маленькі лози. А зараз набрав чинності, на ньому такі грона висять.
ВИНОГРАДНИХ І ВИННИХ СПРАВ МАЙСТЕР ІЗ Уріччя
А в Уріччя живе ще один майстер виноградних справ з солідним стажем - Володимир Ісаєв. Займається виноградарством уже двадцять років.
- Стаж великий. Я вже на другій сходинці виноградарства, - розповідає він. - Перший ступінь - коли ростять столові сорти, а друга - коли починають вирощувати винні. І ось я вже дійшов до цього. Роблю вино, буваю на виставках, дегустаціях республіканських, отримую дипломи. Є і перше місце, і друге, і третє. По різному. Залежить від року. Може бути вдалим для винограду, а може і навпаки. Приємно усвідомлювати себе виноградарем-виноробом. На моїй ділянці близько тридцяти столових сортів, а винних - близько сорока.
ВИНОГРАД НА БЕРЕЗІ
- Є на моїй дільниці форміровкі - коли виноград на берізках зростає, - інтригує Володимир Ісаєв. - Виглядає дуже ефектно. Це не тільки для краси, дизайну і озеленення, а й для користі.
А називається все - Магларі.
Магларі - культура винограду на деревах - одна з древніх систем ведення кущів, при якій опорою рослинам служать декоративні, лісові та плодові дерева. З декоративних і лісових дерев використовують клен, в'яз, тополя, ясен, дуб і ін .; з плодових - горіх волоський, мигдаль, абрикос, черешню, грушу, яблуню, хурму, маслину і ін. Ця система була широко поширена в Закавказзі. У західних районах Грузії її називають Магларі, в Азербайджані - Хіован.
- Виноград винних сортів солодше, ніж столових. У мене є плантація винних сортів винограду, посаджена за французькою технологією. Так вирощують виноград в Бургундії. Відстань між рядами - метр, а між лозами - півметра. Виходить тунель. І дуже багато винограду можна виростити. Наприклад, на цьому невеликій ділянці росте сто шістдесят лоз. У Білорусі я такого ще не зустрічав, - гордо посміхається співрозмовник.
ТРИ ВИНОГРАДНИХ МУШКЕТЕРИ
Олександр Кур'янович, Олександр Вересневий і Володимир Ісаєв регулярно спілкуються. Діляться успіхами, порадами, переймають досвід один одного в виноградарстві. З цікавістю вивчають нові сорти, гібриди. Чи готові товариші поділитися досвідом і з іншими любителями виноградного справи, а також перейняти навички у більш досвідчених колег. Адже спільно можна досягти набагато більших висот. Тому закликають любанськом і уреченскіе виноградарі об'єднатися. А в подальшому, можливо, створити громадське об'єднання виноградарів, як наприклад, це зробили бджолярі (мова йде про Солігорськ міжрайонному об'єднанні бджолярів «Бортник» (прим. Ред.).
Більше фото тут .
Ази виноградарського майстерності осягала Ксенія СЛАВНА
фото автора
PS Було дуже смачно!
У чому різниця між гібридом і сортом?