Ломоносов (Оранієнбаум) в листопаді

Під час численних відвідувань Петербурга практично всі передмістя, як далекі, так і ближні, були досліджені
Під час численних відвідувань Петербурга практично всі передмістя, як далекі, так і ближні, були досліджені. Але по Балтійському напрямку якось все далі Петергофа не виходило потрапити. Під час поїздки в Петербург в листопаді поточного року (2009-го) знайшлося нарешті час відвідати Ломоносов, як саме місто, так і палацово-парковий ансамбль «Оранієнбаум», що знаходиться в ньому.

Недалеко від входу на територію палацово-паркового ансамблю на огорожі висить табличка з інформацією про те, що Ораниенбаум єдиний з палацово-паркових аенсаблей що не постраждали під час ВВВ. Після прочитання таблички прослизнула думка, що з інформації випливає те, що в Оранієнбаумі реставраційних робіт проводилося набагато менше, ніж в інших відомих передмістях Петербурга (Царське село, Петергоф, Павловськ, Гатчина) і як наслідок палаци і парки повинні виглядати «слабкіше» інших палацово -паркових ансамблів в околицях Петербурга. Передчуття підтвердилося після огляду палаців та парку. Не те, щоб парк не сподобався. Просто на тлі Царського Села, Петергофа, Гатчини і Павловська палацово-парковий ансамбль Оранієнбаума справив набагато менше враження.

Сам же місто Ломоносов (ну або район Петербурга «Ломоносов», кому як більше подобається називати) виглядає досить цікаво і варто відвідування, навіть якби в Ломоносова був відсутній парк з палацами.

Враження про те, що парк «слабенький» суто особисті. Чув і читав багато думок про те, що парк в Ломоносова якраз навпаки найцікавіший для відвідування серед усіх відомих передмість. Ну і на враження від парку могло вплинути також те, що на вулиці був похмурий туманний листопадовий день і головна визначна пам'ятка - Великий Меньшиковський палац був повністю закритий для огляду будівельними лісами і огорожами, так як знаходиться на реконструкції. Побачити як він виглядає вдалося тільки на зображенні карти міста. Як виглядає палац в оригіналі не вийшло.

Огляд Ломоносова почався з залізничної станції Ораниенбаум-1. Станція і вокзал побудовані давно - в 60-х роках 19-го століття. Спочатку залізнична лінія від Петербурга була побудована тільки до Оранієнбаума, потім продовжена до Соснового Бору і Веймарна. Станція знаходиться безпосередньо на березі Фінської затоки.

Будівля залізничного вокзалу Ораниенбаум -1

Будівля залізничного вокзалу Ораниенбаум -1

Станція Ораниенбаум -1

Вид на Фінську затоку з платформ станції Ораниенбаум -1

Палацово-парковий ансамбль знаходиться хвилинах в десяти ходьби пішки від вокзалу. На шляху розташований собор Архангела Михайла, побудований на початку 20-го століття.

Собор Архангела Михайла

C 1-го листопада «туристичний сезон в палацово-парковому комплексі закритий. Виражається це в тому, що вхід в усі палаци і павільйони закритий, вхожий ж безпосередньо в парк безкоштовний. Незважаючи на холодний похмурий листопадовий день відвідувачів в парку було досить багато. По виду це були скоріше не туристи, а жителі Ломоносова (в крайньому випадку приїхали Петербужци), що вийшли у вихідний день на прогулянку.

Основною розвагою відвідувачів парку було в цей день годування качок на ставках.

Сезон «годування качок»

Пейзажі верхнього і нижнього парків

У самому ландшафтному парки знаходиться декілька кілька архітектурних ансамблів: Великий палац, Петерштадт (палац Петра III і Почесні ворота), Китайський палац, Верхній парк (Концертний зал, Павільйон Катальної гірки, Кавалерійський корпус).

Петерштадт. Палац Петра III виглядає дуже скромно. Принаймні зовні схожий на двоповерховий будинок з комунальними квартирами. «Почесні ворота» ще більш скромні. (Ну якщо порівнювати, наприклад, з «Єгипетським воротами» в Пушкіні.

Палац Петра III

почесні ворота

Китайський палац виглядає сильно «солідніше» палацу Петра III. Будувався Китайський палац кілька дещо пізніше, ніж палац Петра III і разом з павільйоном Катальної гірки був однією із заміських резиденцій Катерини II. Павільйон Катальної гірки спочатку був побудований як розважальний павільйон у гірки для катання з крижаних гір. Практично поруч з павільйоном катальні гірки розташований концертний зал «Кам'яне зало» (єдиний відкритий павільйон на території парку після 1-го листопада)

Китайський палац

Павільйон Катальної гірки

«Кам'яне зало»

Крім людей і качок в парку зустрілося ще кілька представників фауни. Близько павільйону кавалерійського корпусу є вольєр, в якому знаходиться і активно переміщається тварина - чи то олень, про чи лань. Тварина активно переміщається по загону, відвідувачі парку активно на тварину дивляться. Що за тварина, що символізує, навіщо у парку знаходиться - розбиратися було лінь. Безпосередньо біля будівлі кавалерійського корпусу гуляють павичі.

кавалерійський корпус

Тварина в вольєрі

Сам місто Ломоносов вдалося оглянути не весь. День був холодний і після відвідування парку було стан невеликий промороженого, яке не особливо зняло перебування хвилин 20-30 в кафе.

Тому в місті вийшло оглянути всього три вулиці -Дворцовий проспект (центральна вулиця міста), Еленінскую Вулицю (вулиця паралельна палацовому проспекту і проходить вище його по рівню) і Кронштадського вулицю (невелика вулиця, яка з'єднує Палацовий проспект і вокзал).

На Палацово проспекті між Міськими воротами (спочатку Палацовий проспект проходив під міськими воротами, їх об'їзд був побудований відносно не так давно). На Палацово проспекті досить багато цікавих будинків, більшість з них авдержано в одному архітектурному стилі і виглядає красиво.

міські ворота

пам'ятник Ломоносову

Будинки на Палацово проспекті

Також сподобалися кілька будинків на паралельній палацовому проспекту вулиці - Еленинской.

Еленинская вулиця

Кронштадская вулиця.

Незважаючи на холодний похмурий день відвідуванням Ломоносова залишився задоволений. Невеликий туман навіть створював якусь ту особливу атмосферу в парках і місті. Парки -Палацом-павільйони, хоч і «слабкіше», ніж в інших палацових передмістях Петербурга, але відвідування, однозначно, коштували.


heming_fromelko heming_fromelko