Метал паладій і його властивості
Дорогоцінні метали → Паладій
Багато хто з нас стикався з паладієм, слухаючи новинні випуски, читаючи газети або вивчаючи вартість дорогоцінних металів, чекаючи своєї черги в банку. Ціни на паладій поряд з золотом, сріблом і платиною демонструються практично в кожному банку. В основному, люди не знають, як виглядає дорогоцінний метал паладій, в чому його користь. Адже ми маємо уявлення про дорогоцінні метали, в основному, побувавши в ювелірних магазинах. А кільця з паладію - велика рідкість, зокрема, для Росії.
властивості паладію
Паладій володіє прекрасними фізичними властивостями для виробництва ювелірних виробів. Він міцний (на відміну від золота і срібла), але при цьому легкий. Він податливий полірування і від цього сильніше блищить. Якщо взяти виріб із золота і паладію однакового обсягу, останнім буде практично в два рази легше. Так, для ювелірів це великий політ для фантазії - виготовляти масивні прикраси, які не завдають незручностей при носінні. Взагалі, паладій практично ідентичний за своїми фізичними властивостями з платиною, але коштує дешевше. До всього іншого паладій - метал зовні дуже привабливий - він має зачаровує сріблясто-білий колір (недарма паладій входить до складу метеоритів). Знамените «біле золото» роблять зі сплаву золота з паладієм. На сьогоднішній день ювелірні вироби зі срібла користуються великою популярністю в Китаї. Є всі передумови для того, щоб вони знайшли своє покликання у всьому світі.
Паладій був відкритий порівняно недавно - в 1803 році англійським хіміком Вільямом Волластоном. Він виділив його з платинової руди. Так роблять і сьогодні. Паладій - дуже рідкісний метал. Його вміст у земній корі не перевищує 1 · 10-6%.
Росія - перше місце з видобутку паладію.
В основному паладій добувають попутно з нікелем і міддю. 90% світового видобутку паладію припадає на Росію, ПАР і США. Причому Росія займає перше місце (43% від загального обсягу виробництва паладію). Головним постачальником паладію від Росії є компанія «Норільський нікель», вона ж і найбільший в світі продуцент в цій сфері. Всього в світі видобувається близько 200 тонн паладію, це трохи більше, ніж платини (близько 180 тонн).
Сфера застосування
Основним споживачем паладію є промисловість: автомобільна й електронна. Паладій використовується при виробництві автокатализаторов - частини вихлопної системи автомобіля, перетворюючої вихлопні гази в менш шкідливі за своїм хімічним складом. В електроніці паладій застосовується в основному для виробництва електронних контактів.
Також, як і багато дорогоцінних металів, паладій використовується в медицині та стоматології. З нього виготовляють медичні інструменти, кардіостимулятори, зубні протези. Паладій не вступає в реакцію з нашим організмом і не викликає алергії.
Інвестувати в паладій можна купивши злитки, або вклавши гроші в «металевий рахунок». Інвестиційних монет зі срібла банки не випускають.
Паладій - дуже перспективний дорогоцінний метал. Володіючи унікальними фізичними властивостями, він має дуже привабливу ціну. Хто знає, можливо, це «метал майбутнього».
Автор: Юлія Озерова
Дата публікації: 22.01.2013
Передрук без активного посилання заборонений.