Міноборони таємно створило приватну військову компанію?

У Сирії з весни 2018 року почала воювати нова приватна військова компанія «Патріот» - про це повідомляють ЗМІ з посиланням на дані неназваних джерел на ринку охоронних послуг і представників ветеранських організацій. За їхньою інформацією, «Патріот» формується в тому числі з кадрових російських військовослужбовців.

У перші назва приватної угруповання «Патріот» спливло у відкритому листі до керівництва Росії, підписаному низкою громадських діячів. Суть звернення полягала в проханні визначити правовий статус і надати фінансову допомогу колишнім співробітникам ПВК. Серед іншого активісти заявили, що їм відомо про існування нової ПВК «Патріот», створеної для участі в бойових діях в Сирії. На прикладі ситуації з цією організацією автори листа спробували звернути увагу на проблему відсутності правового регулювання діяльності таких компаній в РФ, попереджаючи про прийдешню кризу в сфері ПВК. За їх словами, протягом трьох останніх років постійно надходять скарги від поранених в боях солдатів на відсутність підтримки з боку держави. Бійці не отримують «соціальну, реабілітаційну та економічну підтримку» від держави через відсутність правового статусу у співробітників ПВК. При цьому масштаб проблеми з кожним роком тільки збільшується, за різними даними, чисельність загиблих співробітників ПВК досягає більше 3 тис. Осіб. При цьому Росія жодного разу не визнала факт їх загибелі в якості найманих бійців.

Як вирішення цієї проблеми пропонується створення закону, який чітко регулював би права і обов'язки ПВК. У перспективі пропонується прирівняти статус співробітників ПВК до військовослужбовців, що дозволило б найманцям стати легітимними учасниками бойових дій.

Продовжувачі справи Вагнера

Нову ПВК порівнюють з найвідомішою на сьогодні групою Вагнера, про дії якої в Сирії ЗМІ писали вже не раз. При цьому повідомляється, що в «Патріоті» умови кращі, оскільки там набагато щедрішими платять. Залежно від спеціалізації зарплати можуть досягати від 400 тис. До 1 млн рублів, тоді як вагнеровци отримують від 160 до 220 тисяч. Додатково в «Патріоті» можна отримати відсоток від угод між ПВК і замовниками її послуг. На роботу тут наймають на місяць-два, більш тривалі контракти не вітаються. Також наголошується, що в «Патріоті» більш професійні командири. При цьому «Вагнеру» дістаються більш складні бойові завдання, а «Патріоту» вигідніші. Вже нібито був прецедент, коли дві компанії конкурували за отримання контракту, пов'язаного з охороною золотошукачів в Центрально-Африканській Республіці.

Ряд експертів безпосередньо пов'язують нову ПВК з Міноборони. Більш того, звучать заяви, що «Патріот» може прямо формуватися з кадрових російських військовослужбовців. Не виключено, що в цю структуру приймаються діючі бійці Головного управління (колишнє ГРУ), Сил спеціальних операцій. Міністерство оборони РФ ніяк не коментує дану інформацію.

Нагадаємо, що раніше припущення про зв'язок ПВК зі Збройними силами звучали щодо групи Вагнера. Офіційно вона не має відношення ні до однієї силової структури, однак її тренувальний табір був виявлений на території військової частини в Молькіно. За свою бойову роботу отримували бойові ордени та медалі. Найвищою точкою зльоту цієї структури став кремлівський прийом в грудні 2016 року.

По темі

По темі

1724

Лідер опозиції Венесуели Хуан Гуайдо розповів про нову зустріч з військовими, на підтримку яких він розраховує в процесі повалення влади Ніколаса Мадуро.

Однак потім влада начебто відвернулися від цієї ПВК. Спочатку це відбилося на підготовці бійців, яка тепер зводиться до кількох тестовим виходів на стрільбищі. Тоді як в 2015-2016 роках підготовка нових бійців для «Вагнера» займала до двох місяців, а боєприпаси на навчання виділялися в необмеженій кількості, включаючи дорогі постріли з протитанкових ракетних комплексів.

Фактично це була нелегальна мотострілецька бригада. Штат передбачав більш 2 тис. Чоловік особового складу. Бійці завжди були при ділі, в сирійській відрядженні одночасно перебували 1,5-2 тис. Бійців. На озброєнні стояли навіть танки Т-72, ​​системи залпового вогню БМ-21 «Град» і 122-міліметрові гаубиці Д-30. Крім того, було організовано взаємодію з армійською авіацією і артилерією, вертольоти російського угруповання брали участь в евакуації поранених батальйону Вагнера в медичні установи. До 2016 року група Вагнера не відчувала ніяких проблем з постачанням. Але все це раптом несподівано припинилося.

Олександр Перенджіев, член експертної ради «Офіцерів Росії»:

- Останні заяви навколо легалізації приватних військових компаній - це за великим рахунком політичні ігри. ПВК перетворилися в досить дієвий інструмент, його використовують, коли доводиться діяти в інтересах держави в так званій сірій зоні без використання легальних державних інструментів. Виходячи з військово-політичної обстановки, а також економічної доцільності, використання ПВК для вирішення військових завдань може бути ефективніше використання регулярних військ.

Сьогодні в Росії склалася ситуація, коли такі організації виконують свої функції, і за великим рахунком це всіх влаштовує. Те, що дія цих структур не регламентується законом, одночасно створює і негативні, і позитивні моменти. З одного боку, це дозволяє максимально дистанціювати ці структури від держави. Але при цьому їх стає складно розвивати, оскільки неможливо закласти бюджет на розвиток. Також у силових структур з'являється конкурент, який переманює найбільш кваліфіковані кадри.

ПВК візьмуть під повний контроль

За однією з версій, причиною змін стала слабка конспірація діяльності цієї організації. Військові були готові терпіти незрозумілу приватну структуру на своїй території, постачати її зброєю, технікою і підтримувати вогнем до тих пір, поки це залишалося секретом. Але в підсумку вийшло, що приватна військова компанія діє в рамках власних фінансових інтересів, а всі шишки валяться на військових, які відповідають за операцію в Сирії. У якийсь момент терпіння лопнуло, і військове командування відмовилося нести відповідальність за дії загону.

За іншою версією, військові взяли процес створення і керівництва ПВК під повний контроль, вирішивши створити власні афілійовані ПВК, якими планується управляти через призначених і контрольованих вихідців з армійської середовища. Так і з'явився «Патріот». До речі, за деякими даними, це не єдина з'явилася практично нізвідки, нова ПВК. Є припущення, що замість однієї великої компанії були створені десятки дрібних. Щоб у разі потреби їх можна було без шкоди розформувати і на їх місці створити нові. Так буде складніше відстежити їх приналежність і афільованість. За деякими відомостями, в зв'язку з цим так звані вербувальники вже почали активну роботу по залученню бажаючих служити в ПВК.

ДОВІДКА

Некомерційна організація War on Want в 2016 році оцінила річний обсяг ринку приватних армій від 100 до 400 млрд доларів. Одна з найбільших ПВК в світі - це англійська G4S plc (Group 4 Securicor), чий прибуток за 2015 рік склав 10,5 мільярда.

Найбільше приватних армій в Європі і США. ПВК виконують багато завдань, починаючи від збройного захисту та охорони матеріальних цінностей і закінчуючи участю у військових операціях. У ряді випадків вдатися до допомоги ПВК вигідніше, ніж втрачати бійців з регулярної армії. Крім того, будь-який армійський офіцер обмежений певними законами і ієрархією командування. У них просто немає обмежень, які є у величезній інерційної військової машини. Тому вони можуть виконати будь-яку, навіть абсолютно незаконну, бойове завдання.

У Росії приватні військові компанії активно розвиваються завдяки тому, що сильно демпінгують на ринку. Російські ПВК нелегальні, а значить, не обкладаються податками, державі нічого не платять, соціальних гарантій не забезпечують, тому собівартість їхніх послуг дозволяє збивати світові ціни на послуги приватних військових компаній.