Млин міфів: хто такий Бармалей?
Хто такий Бармалей? Той самий жахливий злодій і розбійник, через якого дітям ні в якому разі не слід ходити гуляти в Африку. Насправді ж Бармалей - це спотворене тюрксько-мусульманське ім'я Байрам-Алі.
Корній Чуковський не знав про це, але інтуїтивно поселив свого казкового Бармалея саме в Африку, де піратами нерідко "працювали" турки.
Ім'я персонажа з віршованої казки Корнія Івановича Чуковського з'явилося на світ не випадково, а завдяки гумору та художнього натхнення двох творчих людей - самого Корнія Івановича і художника Мстислава Добужинського.
Гуляючи по Петроградської стороні Санкт-Петербурга, Добружінскій і Чуковський виявили вулицю з незвичайною назвою Бармалеева. Добружінскій здивувався: "Хто був цей Бармалей, в честь якого цілу вулицю назвали?"
Чуковський спробував зробити логічні висновки. Бармалей, міркував він, напевно могло виявитися спотвореною прізвищем "Бромлей", власники якої в XVIII столітті нерідко потрапляли в Російську Імперію.
Корній Іванович припустив, що цей Бромлей міг бути коханим лікарем або парфумером імператриці, ось і удостоївся бути увіковіченим на карті міста. А саме на цій вулиці міг, наприклад, стояти його будинок, продовжував Чуковський.
Але Добружінскій, як справжній художник, таким припущенням не задовольнився. Він жартома припустив, що Бармалей був страшним розбійником, і тут же накидав на листку етюдника зухвалого бороданя.
Образ лиходія-Бармалея здався Чуковському настільки виразним, що навколо цього персонажа він побудував цілу казку. На цих віршах виросло вже кілька поколінь:
Маленькі діти!
Ні за що на світі
Не ходіть в Африку,
В Африку гуляти!
Цікаво, що Чуковський, який в теорії щодо походження Бармалея в цілому помилявся, проте помістив його на "правильний" континент. Насправді, Бармалей - спотворене "Байрам-Алі", власна назва тюрксько-мусульманського походження. "
Байрам "означає свято," Алі "- вищий, могутній. У Туркменії є місто Байрамали, назва якого також походить від чоловічого імені. В Петербурзі ж Бармалеева вулиця знаходиться на Петроградській стороні, неподалік від місця, де раніше знаходилася Татарська слобода.
Читайте також: Офелія по життю звалася Джейн
Корній Чуковський - автор першого ... дитячого фільму жахів?
Що стосується "правильного" місця проживання Бармалея з казки, це не помилка. Туреччина не відноситься до Африки, але, з огляду на рід занять Бармалея з казки Чуковського, він цілком міг там опинитися: в колишні часи піратством в Африці промишляли саме вихідці з турецьких земель. Лінгвістичне чуття не підвело Чуковського і тоді, коли він вклав в уста Бармалея слово "Карабас":
Він страшними очима виблискує,
Він страшними зубами стукає,
Він страшний багаття запалює,
Він страшне слово кричить:
- Карабас! Карабас!
Пообідаю зараз!
Справа в тому, що і "Карабас" - слово тюркського походження, так що Бармалей цілком пристало його вимовляти. Селище з такою назвою існує в Карагандинській області Казахстану, в турецькому ж мові є слово Karabasan, що означає приблизно "нічний кошмар", щось темне і давить. А власне "Карабас" по-турецьки означає "чорна голова", "брюнет". Все сходиться!
Що ж до Бармалеева вулиці - справжньою батьківщини Бармалея, у істориків є декілька версій походження її назви. Ясно, що з'явилося воно від імені власного, того самого Байрам-Алі. Відомо також, що вулиця була названа в другій половині XVIII століття на прізвище домовласника.
За однією версією, ще на початку царювання Катерини Великої купець Бармалея тримав тут склади. За іншою - вулиця була названа на прізвище майора або підполковника Степана Бармалеева. Втім, ці дві версії не є взаємовиключними.
За даними Лариси Бройтман, історика Петербурга і автора книг, прапорщик поліції Андрій Іванович Бармалея дійсно проживав на цій вулиці з дружиною Агрипиною Іванівною і дітьми в середині XVIII століття. Пізніше будинком володів його син, вахмістр Тихон Бармалея.
І в першій половині XIX століття на Петроградської стороні жили якісь Бармалеева, родичі того прапорщика чи ні - вже невідомо. Але в будь-якому випадку, з професією передбачуваного Бармалея Корній Іванович теж промахнувся. Та й не міг придворний парфумер або лікар жити в такому місці: аж до початку XX століття це був бідний, солдатско-ремісничий район.
Читайте також: Походження прокляття роду Баскервілів
Бармалеїв в наших краях до сих пір прізвище рідкісна, але іноді все-таки трапляється. Телефонні довідники Москви і Санкт-Петербурга жодного Бармалеева не знають, але ось в Караганді можна зателефонувати одному, а в Волгограді - цілим десяти Бармалеева. Однак в поїданні дітей ніхто з них поки не помічений ...
Хто такий Бармалей?Добружінскій здивувався: "Хто був цей Бармалей, в честь якого цілу вулицю назвали?
Дитячого фільму жахів?