Петергоф | Все про подорожі

Як дістатися: на автобусі від станцій Балтійська, Автово, Ленінський проспект. На електричці від Балтійського вокзалу до станції Новий Петергоф, далі - місцевими автобусами, що курсують в місті. На метеорі від пристані на Палацовій набережній або біля площі Декабристів (метеори починають курсувати з травня по вересень)

Години роботи: кас 09:00 - 19:30, фонтанів з 10:00 - 18:00, у вихідні дні: 10:00 - 19:00.

Урочистий запуск фонтанів: Болшой каскад: 11:00, Фонтани-вертушки «Водяна дорога»: 13.00, 14:00, 15:00.

Сьогодні Петергоф - найпопулярніший зі всіх петербурзьких передмість. В період роботи фонтанів (з травня по вересень) тут повно туристів. Така популярність не з проста, адже Петергоф часто називають російським Версалем, з усіма його фонтанами і палацами. Переконатися в цьому ви можете відвідавши цей пригород. Від Санкт-Петербурга до Петергофа легко дістатися. Ви можете скористатися будь-яким зручним для вас видом транспорту: електричкою, автобусом або метеором. Весь шлях займе не більше 30 хвилин. Зверніть увагу, що якщо ви підете на електричці, то щоб потрапити в палацово-парковий ансамбль вам потрібно буде пройти ще кілька кілометрів, або скористатися місцевим автобусом. Квиток на цей автобус обійдеться не більше 15 рублів. Зате вибравши цей вид транспорту, ви зможете ближче познайомитися з містом Петергофом, а не тільки з його частиною де знаходиться парк. Метеор і приміський автобус довезуть вас прямо до палацово-паркового ансамблю і блукати вам не доведеться.

план Петергофа

Сам палацово-парковий ансамбль складається з двох частин: Верхній парк, палац і Нижній парк. Власне в Нижній парк прагнуть потрапити всі туристи, так як саме там розташовуються славнозвісні фонтани. Щоб потрапити в парк потрібно придбати квиток. Для дорослих резидентів Росії квиток обійдеться порядком 350 рублів. Є ще й пільгові квитки, вони коштують дешевше. Квиток дає право входу в парк, де розташовані всі фонтани. Однак, в разі якщо ви захочете потрапити до палацу, або в інший комплекс, розташований на території парку, квиток для входу в них вам доведеться купити окремо. Зверніть увагу, що якщо ви приходите в Петергоф на метеорі, то ви прямо потрапите з причалу в середню частину парку, що веде прямо до головного каскаду. У разі, якщо Ви прибуваєте в Петергоф на автобусі або електричці, ваш шлях по парку почнеться прямо від палацу, з Верхнього парку.

В Петергоф на метеорі

Я не люблю вдаватися в історію і перевантажувати читачів датами, однак, щоб мати розуміння як зводилася така краса, наведу трохи фактів. Петергоф був задуманий Петром I після відвідин Парижа. Петро під час візиту до Франції багато часу провів в передмістях Парижа і окрему увагу приділив Версалю. Цей передмістя настільки йому сподобався, що він вирішив звести щось схоже, але більш пишне в Росії. Так і народилася ідея зведення палацово-паркового ансамблю з величезним числом фонтанів. Зараз багато хто може говорити, що Петергоф - щось на зразок плагіату на Версаль. Однак, на мою думку, Петергоф має багато відмінностей від Версаля, які створюють його унікальність. Наприклад, він більш компактний, а палац його більш органічно вписується в парковий ансамбль, ніж Версаль. Це абсолютно різні споруди і порівнювати їх не можна. У будівництво Петергофа було вкладено велику кількість сил. У його зведенні брали участь найкращі архітектори Франції, Росії та Італії. Найскладніше виявилося - продумати систему подачі води для фонтанів. Існувало кілька проектів подачі води, але всі вони були або занадто дорогі, або дуже громіздкі. У підсумку, сам Петро I, який мав гарне інженерну освіту, розробив систему подачі води. Він запропонував подавати воду з Ропшинских висот, звідки вона самопливом надходила в фонтани і забезпечувала потрібний натиск. До цього дня ця система вважається унікальною в світі. Зараз, звичайно, для багатьох фонтанів використовуються електричні насоси, які забезпечують потрібний напір води, проте в деякі фонтани вода досі надходить за допомогою системи перепаду висот, природним способом.

парк сьогодні

У парку влітку часто виступають музиканти

Вперше фонтани запустили в 1721 році, на честь святкування перемоги Росії в Північній війні. На відкритті була присутня велика кількість представників іноземних держав зі свитами. Після відкриття Петергофа, Петро переніс сюди свою літню резиденцію. Але на цьому розвиток не зупинився. Під час царювання Миколи I тут були закладені нові парки - Олександрія, Луговий і споруджені нові будівлі - Фермерський палац, Готична капела, Бельведер. Після першої світової війни в 1918 році парк був націоналізований і відданий державі, проте грошей на його підтримку не вистачало, багато фонтани прийшли в занепад і були закриті. Повінь 1924 року збільшило стан парку. Вода з Фінської затоки затопила Нижній парк і засмітила піском і мулом багато фонтани. Незабаром фахівці приступили до відновлення фонтанів і в 1926 році багато хто з них були вже відновлені. Однак, Петергоф чекала ще одна біда - під час Другої світової війни в результаті запеклих боїв радянським військам довелося залишити місто. В день звільнення міста - 19 січня 1944 року було виявлено страшна картина руїни і запустіння: музеї були розграбовані, палаци знаходилися в руїнах, фонтани були зруйновані. Жоден з передмість Петербурга не постраждав так, як Петергоф. Після війни відразу почалося його активне відновлення і вже в серпні 1946 року фонтани знову були запущені. Зараз завдяки реставраторам, архітекторам і інженерам ми знову можемо милуватися красою і багатством цього пам'ятника історії.

Екскурсійний паровозик для прогулянки по парку Олександрія

верхній парк

Верхній парк займає площу близько 15 га. Тут розмістилися численні невеликі садки (боскети), обплетені рослинами арочні алеї (берсо) з альтанками, квітники і газони. Такі парки мали функцію парадного під'їзду до палацу. Але головна роль в парку відводиться далеко не палацу, а дзеркальним басейнах з фонтанами, розташованими по центру:

  • Фонтан Межеумний. Цей фонтан так часто міняв назву, що в підсумку перетворився в «Межеумний». Головний водомет фонтану прикрашений фігуркою морського дракона в оточенні чотирьох дельфінів.
  • Фонтан Нептун. Фігурка Нептуна, що прикрашає фонтан, входить в число кращих творінь барокової пластики. Зверніть на нього увагу! Ця фігурка була придбана Павлом I в Нюрнберзі для своєї резиденції в Гатчині , Однак, фонтан там не прижився і був перенесений в Петергоф.

    фонтан Нептун

  • Фонтан Дубовий. У центрі композиції цього фонтану сидить Амур, приміряє маску, по периметру розташовуються 6 дельфінів. Фонтан має стару назву: раніше в центрі його композиції розташовувався дубок, зараз цей дубок перенесений в Нижню частину парку.

    Фонтан Дубовий, зараз знаходиться в Нижньому парку

  • Квадратні ставки. Обидва ставка розташовані симетрично по сторонам центральної алеї. У центрі ставків розташовуються мармурові статуї Аполлона і Венери Италийской, які оточують фігурки дельфінів.

    Вид на палац з Верхнього парку взимку

Пройшовши весь Верхній парк ви побачите чудовий палац, який розділяє Верхній і Нижній парки.

Нижній парк

На огляд нижнього парку вам буде потрібно більше часу, ніж Верхнього, запасіться терпінням і не забудьте одягнути зручне взуття. У разі, якщо ви подорожуєте з маленькими дітьми, ви можете скористатися послугами екскурсійних електрокарів, які провезуть вас по всьому нижньому парку повз фонтанів.

У парку розташовано 150 фонтанів і 6 великих каскадів. Потрапляючи в Нижній парк ви відразу опиняєтеся біля Великого каскаду - найбільшого в світі фонтанного ансамблю, що включає в себе 60 фонтанів. Цей каскад тричі реставрувався і відновлювався заново. Оформлення великого каскаду включає в себе більше 250 скульптурних творів, сяючих золотом. Особливо красиво це виглядає в променях сонця. Кожна скульптура має свій сенс: наприклад, Нептун і Амфітріта символізують російські морські перемоги, а Діана і Актеон уособлюють Росію і шведського короля Карла XII. Весь каскад в цілому вихваляє перемогу Росії в Північній війні.

Великий каскад і палац

великий каскад

Великий каскад взимку

Фігури Великого каскаду взимку

Великий і Малий гроти, розташовані в центрі Великого каскаду, прикрашені фонтанами і не помітні на перший погляд, надають каскаду витонченість і легкість. Гроти можна відвідати, купивши окремий квиток.

Всі води Великого каскаду спускаються в велику чашу басейн - Ковш. З боків чаші розташовані язичницькі і лісові істоти, які створюють нові струменя води. Великий каскад вінчає найзнаменитіша композиція, якій варто приділити особливу увагу і насолодитися її красою - фонтан «Самсон, що роздирає пащу лева». Цей фонтан був створений на честь 25-річчя Полтавської битви і символізує собою перемогу Росії над Швецією. Струмінь, вириваються з пащі лева, досягає висоти в 20 м, за одну секунду фонтан витрачає до 70 літрів води! Під час пуску Великого каскаду першим включають саме фонтан «Самсон» і тільки коли струмінь з пащі лева досягає свого піку висоти, запускаються інші фонтани каскаду.

фонтан Самсон

Самсон і Воронихинские колонада

Від Великого каскаду відходить Морський канал, що з'єднує палац з Фінською затокою. Уздовж каналу розташовано 22 фонтани, що б'ють з мармурових чаш. Цей канал служить центральною віссю Нижнього парку. Раніше він був судноплавним, сюди входили суду гостей, які відвідують палац. Після встановлення Великого каскаду судноплавство по каналу припинилося. Зараз на каналі розташовано 2 невеликих містка, з яких відкривається гарний вид на палац.

Великий каскад і канал

Канал взимку

Канал

У нижньому парку знаходиться велика кількість фонтанів, кожен має свою історію і свої особливості. Однак, я не буду розповідати детально про всі фонтанах, інакше це буде нескінченний розповідь. Розповім лише про основні коротко.

  • Фонтани Великих партерних квітників: Німфа і данаїда. Це перші фонтани Петергофа.

    фонтан Німфа

  • Фонтан Фаворитний. Це фабольний фонтан або фонтан «з прихованим змістом». Знайдіть його самі!
  • Фонтани Адам і Єва. Символізують шлюбний союз Петра I і Катерини I.

    фонтан Ева

  • Фонтан Китовий. Здалеку струмінь, вириваються з піднятою над водою труби і правда схожа на китову струмінь.

    фонтан Китовий

  • Менажерние фонтани. Сила і висота струменів цих фонтанів досягає 15м. Сам Петро I зробив креслення фонтанних водометів для них.

    Менажерние фонтан

  • Фонтан Тритон. Він прикрашає Оранжерейний сад, найбагатший сад по квітковому різноманітності. Тут, як і раніше, можна побачити тюльпани, нарциси, троянди, флокси та інші квіти. У центрі композиції - боротьба Тритона з фантастичним звіром. Цей фонтан мав не тільки естетичну цінність, а й господарську. Раніше з нього брали воду для поливу квітів і дерев в саду.

    фонтан Тритон

    оранжерейний сад

    оранжерейний сад

    оранжерейний сад

    оранжерейний сад

  • Римські фонтани. Два фонтану, архітектурне вирішення яких навіяно фонтанами перед собором Св. Петра в Римі. Від місця де встановлені фонтани розходяться 7 алей, в тому числі і алея веде до палацу Монплезир.

    римські фонтани

    римські фонтани

    Поруч з Римськими фонтанами

  • Фонтан Піраміда. Це самий багатоводний фонтан Нижнього парку з витратою води понад 150 літрів в секунду. Водомет фонтану складається з 505 форсунок.

    фонтан Піраміда

    фонтан Піраміда

  • Фонтан Сонце. Є центральною спорудою Менажерейского саду, де спочатку був розташований петровський Звіринець із ставками і вольєрами для птахів. Центральний водомет фонтану оснащений обертовим стовпом, на вершині якого закріплена конструкція з 187 отворами. Обертаючись, струменя нагадують собою промені сонця. Сьогодні це рідкісний зразок механічного фонтану.

    фонтан Сонце

  • Фонтани-вертушки. Одні з найцікавіших фонтанів у парку. Вони несподівано включаються, обприскуючи своїми струменями не в чому не підозрюють перехожих. У Нижньому парку розташовано кілька фонтанів-вертушок: Парасолька, Дубок, Ялинки, Диванчики, Водна дорога. Останній фонтан включається 3 рази в день лише на кілька хвилин. Не пропустіть можливість побачити це видовище!

    водна дорога

каскади:

  • Левиний каскад. Цілий комплекс фонтанів скидають води в басейн понад 550 кв.м.Основное споруда - П-образна колонада з мармуру. У центрі - фонтан зі скульптурою «Німфа аганіппа». З півночі перед колонами стоять бронзові леви, скидають зі своїх пащ воду.

    левиний каскад

  • Каскад Золота гора. Тут встановлено 16 статуй, 6 з яких є творами видатних венеціанських майстрів початку 18 століття.
  • Каскад Шахова гора. З боків каскаду розташовуються скульптури античних божеств. Зверху і знизу каскаду розташувалися невеликі гроти, охоронювані драконами, з пащі яких падають потоки води. Сам каскад був облицьований розписом, що імітує облицювання шахових підлог палацу Монплезир.

    шахова гора

Розповідаючи про Петергоф не варто обмежуватися лише фонтанами. У парковому комплексі розташовується велика кількість павільйонів, які викликають не менший інтерес: Ермітаж, Банний комплекс, Вольєри для птахів, Монплезир, палац Марлі. Окрему увагу варто приділити Монплезиру (в перекладі «моє задоволення»). Саме тут, а не у великому палаці Петро I найчастіше зупинявся, приїжджаючи в Петергоф. До палацу прилягає садок в голландському стилі, в якому встановлено кілька фонтанів і скульптур. Монплезир варто відвідати і насолодитися його оздобленням.

Павільйон Малий Ермітаж

палац Марлі

палац Марлі

Клош Тритон (невеликий фонтан)

Лава-пам'ятник

Петро I. Якщо закинути монетку в чобіт - збудеться бажання

Вольєр для птахів

За вольєром в ставку плавають лебеді

Парк біля палацу Монплезир

Парк біля палацу Монплезир

палац Монплезир

У центрі парку розташований Великий Петергофський палац, над створенням якого працювали кілька архітекторів, одним з яких був Растреллі. У ньому протягом тривалого часу розташовувалася парадна резиденція царської сім'ї. В інтер'єрах палацу можна побачити численні картини і портрети російських імператорів, шовк, струмує по стінах і позолочену дерев'яну різьбу.

Великий Петергофський палац

Великий Петергофський палац

Вази біля палацу

Вид від палацу на фонтан Чаша

фонтан Чаша

Безумовно, палацово-парковий ансамбль Петергоф займає одне з важливих місць в культурному і історичному спадщині Росії. Все тут просякнуте царською розкішшю. Відвідувати Петергоф варто в сезон роботи фонтанів. Зверніть увагу, що взимку всі фонтани відключені. Але як тільки приходить весна, парк знову розквітає всіма своїми барвами. Поруч з парковим ансамблем знаходиться інший парк, в якому немає фонтанів, але від цього він не менш цікавий - парк Олександрія. Він являє собою більш дикий парк з вишуканими павільйонами. По ньому можна прогулятися пішки, або скористатися екскурсійним трамвайчиком.

У парку мешкають білки

Не дарма Петергоф вважається самим відвідуваним передмістям Петербурга. Сюди прагнуть потрапити багато туристів. Краса, багатство і блиск обстановки, що панує тут безустанно нагадують про ту мощі, якою володіла Імперська Росія! Ну як, ви відчули його схожість з Версалем?

Собор в Петергофі (пам'ятки міста)

Собор в Петергофі (пам'ятки міста)

Ну як, ви відчули його схожість з Версалем?