По Невському району на велосипеді

23 липня 2017 р 20:16 Санкт-Петербург - Росія Август 2016

У серпні минулого року (2016) я був на велоекскурсії по Невському району. Бувають і такі екскурсії в Петербурзі. Невський район, якщо хто не знає, це зовсім не Невський проспект, це промисловий район на південному сході міста. У серпні минулого року (2016) я був на велоекскурсії по Невському району

Зібралися ми у Олександро-Невської лаври.

Далі ми поїхали. Виглядало це так: Домовилися де зупинимося, в основному їхали групою, але хтось міг відстати, хтось вперед виїхати. Зупинилися у який-небудь пам'ятки і дівчина-екскурсовод розповідає. Перша зупинка була на розі вулиці Професори Качалова та Кришталевої. НДЦ ракетних військ і артилерії, будівля побудована в 1954 році.

Але ця будівля не найважливіше тут. До 200-річчя Петербурга тут, на місці покинутого імператорського скляного заводу і Глухого озера, старого кар'єра, який перетворився на звалище і потім засипаного, планували побудувати новий житловий район. Назва йому придумали Царський містечко. Планувалася малоповерхова котеджного типу забудова зі скверами і площами на противагу багатоповерхового щільно забудованому Петербургу. Проект планування території припускав площа, від якої відходили чотири променя-проспекту. Другий промінь є і зараз на карті міста. І все. Справа не пішла, інвестора не знайшли, побудували тільки Психоневрологічний інститут і клініку для алкоголіків.

На старих дореволюційних картах є вулиці, які залишилися лише в проекті. А от сучасна карта цього району. Все було забудовано зовсім по-іншому.

У 1910 році через майбутній місто-сад пройшла залізнична лінія, яка з'єднала Фінляндської залізницю з Миколаївської.

А ми проїхали по Кришталевої вулиці (колишній 1-й промінь), вул. Бехтерева. Зупинялися у психоневрологічного інституту. Потім по вул. Сєдова.

У Палевскі саду є пам'ятник поетесі Ользі Берггольц, автору знаменитих рядків «Ніхто не забутий, ніщо не забуте».

Паровоз на вул. Бабушкіна

У 1920-ті роки тривали пошуки нових типів житла та вчинених принципів організації житлових комплексів. Найбільш яскравим антиподом щільною антисанітарної капіталістичної забудові Петербурга в кінці XIX століття став Палевскій житловий масив.

Архітектори А. І. Зазерский і Н. Ф. Рубін, 1925-27гг.

Фотографії з книги з архітектури Ленінграда-Петербурга XX століття, автор Юрій Курбатов.

Після війни продовжили цю ідею будівництва тут малоповерхового житла.

У 1945-50 роках побудований житловий масив в районі вулиць Сєдова і Крупської. Архітектори Левінсон Е. А., Асс Л. Є.

Потім ми поїхали вулицями Сєдова, Цимбалин, виїхали на проспект Обухівської оборони. Там є Британсько-Американська церква. Фото з сайту citywalls.

На заводі були співробітники, вихідці з Британської імперії. Тому тут збудували англіканську церкву. Пр. Обухівської оборони, 127а.

Пам'ятник Леніну у Невського машинобудівного заводу.

Церква подвір'я Зеленецький монастиря.

Під Фінляндським залізничним мостом.

Трамвай на пр. Обухівської оборони.

У тому ж районі в іншу пору року.

Бабушкіна, 57. Римо-католицький костел в ім'я Серця Ісуса закладений в 1907 році, будувався до 1917, так і не був добудований. Архітектор Стефан Галензовскій.

вул. Крупської 5 В. Будинок побудований в 1897-1903 рр. Арх. Ніконов. Зараз тут військкомат Невського району, а було Подвір'я Важеозерскій Спаської Никифор-Геннадиевской чоловічу пустинь. Келійний корпус.

вул. Крупської 2 Б, Будівництво офісу Пролетарського заводу - до революції Олександрівський чавуноливарний завод - паровозні майстерні головного механічного заводу Миколаївській ж. д.

Пр. Обухівської оборони, 59. Особняк побудований в 1860 році. Архітектор Роман фон Генріхсена.