ПОХОДЖЕННЯ ІМЕН І ПРІЗВИЩ

ГОРОВАСТІЦА - невеликого узвишшя

Якщо можете, поясніть, будь ласка, походження назви села (а також залізничної станції) в Тверській області - Горовастіца. Люди похилого віку місцеві не могли мені пояснити (у мене там дача).

А. Музалевский (Москва)

Музалевский (Москва)

В основі цікавить вас географічної назви лежить слово гора (в наших широтах - це зазвичай невелика височина, стрімкий берег річки). Ваша Горовастіца знаходиться в Осташковском районі, а неподалік, у Нелідовском, є Гороватка. Очевидно, рельєф даної місцевості сам "створював" відповідні назви. Незвичні лише суфікси. У північних районах Росії, зокрема в Карелії, часті топонімічні суфікси -оватік, -оватка: струмок Кустоватік, камінь Дироватік, річка Кустоватка. Цей же суфікс є в слові Гороватка. У назві Горовастіца знаходимо подальше перетворення: Горовастая - Горовастіца. Цей тип словотворення іноді зустрічається в народних розмовних формах особистих імен: Настіца, костіцу.

КНЯЗЬ - Княжеву - Князєва

З великим інтересом читаю розділ журналу, присвячений історії походження прізвищ, який веде доктор філологічних наук А. В. Суперанская. Я давно хотів дізнатися походження нашого прізвища. Зустрічається вона досить рідко. Чи є моє прізвище спотворенням частіше зустрічається прізвища - Князєв або має інше походження? Мій дід родом з села Княжево Тюменської області. Мабуть, село названа на прізвище або прізвисько переселенця, так як начебто в Сибіру не було ніяких княжих маєтків.

В. Княжев (г. Владивосток)

Ви абсолютно праві: в Сибіру не було княжих володінь, але, цілком ймовірно, що переселилися до Сибіру люди принесли з собою назву того села, в якій вони жили в Європейській Росії. Княжево - не спотворене, а давніша форма прикметника від слова князь. Сучасні (тобто більш нові) місця називаються Князєва. До сих пір зберігаються села Княжево у Вінницькій, Вологодської, Костромської, Московської, Тамбовської областях - там, де російські селилися раніше, ніж в Сибіру. Не виключено, що ваш дід отримав своє прізвище за назвою села: Княжев. На знову освоюваних землях дуже часто прізвища жителів і назви поселень мають одну і ту ж основу, і буває важко зрозуміти, що є первинним, а що вдруге.

Драже - Драгомиров, Драгослава

Звертаюся до вас з проханням пояснити походження прізвища мого дідуся - Дражін. Він народився в селі дражних Стродорожского району Мінської області. За розповідями, все в селі носили одне прізвище, і хоча офіційно були білорусами, вважалися переселенцями з інших країв. Звідки вони прийшли, невідомо, але дідусь говорив, що, можливо, з Польщі. Мама вважає, що прізвище Дражін може мати відношення до племені Драгі, що проживали в давнину в Південній Європі. Права чи мама, і чи є спільні корені з южнославянской прізвищем Дражковіч?

А. Ігнашкіна (м Донський Тульської обл.).

Прізвище Дражін утворена від південнослов'янського імені Дража - скорочена форма імен типу Драгомир, Драгослава, Дражеслав. Назва села дражних утворено від цього прізвища як своєрідне прикметник: село, де живуть Дражіни, як належить Дражіним.

Чи є моє прізвище спотворенням частіше зустрічається прізвища - Князєв або має інше походження?
Права чи мама, і чи є спільні корені з южнославянской прізвищем Дражковіч?