Про спостереження ЯСКРАВИХ боліда і ПРО ПОШУК метеорита
21 серпня 1976 року біля 23-ї години за московським часом над селищем Токсово Ленінградської області пролетів яскравий болід. Художник Б. Г. Смирнов був свідком цього польоту і намалював те, що бачив.
Метеорит Царьов - найбільший кам'яний метеорит Росії і третій за величиною в світі.
Перший метеорит, розгаданий на Землі як космічний "прибулець", був знайдений гірничим майстром І. Меттіхом в двохстах кілометрах на південь від міста Красноярська.
Железокаменних метеорит Омолон (по типу він відноситься до палласітам) вагою 250 кг впав 16 травня 1981 року в 5 год. 10 хвилин. за місцевим часом на Чукотці в районі селища Омолон.
Дуже яскравий болід пролетів 17 травня 1990 року в 23 години 20 хв. поблизу міста Стерлітамак в Башкирії.
<
>
Летить по небу дуже яскрава вогненна куля (болід) з довгим димним хвостом справляє сильне, незабутнє враження на кожного, хто бачить його.
Боліди іноді бувають яскравіше Місяця і навіть яскравіше Сонця. На кілька секунд вночі стає ясно, як вдень, видно що біжать тіні від великих предметів. Політ боліда може завершитися падінням метеорита. Тільки рідко кому випадає удача стати свідком подібної події. І це при тому, що щодня в атмосфері Землі пролітає близько сотні яскравих болідів.
Так як нікому не відомо, коли і де пролетить яскравий болід або впаде метеорит, то не існує ніякої спеціальної служби по їх спостереження. І головна надія у фахівців, що займаються вивченням метеоритів, на інформацію від населення.
Метеорити - найдавніше речовина Сонячної системи. Це уламки малих планет - астероїдів. У речовині метеоритів як би зашифрована запис тих фізичних і хімічних процесів, які відбувалися 4-5 мільярдів років тому, коли народжувалися Сонце і планети. У них також інформація про більш пізніх події в космосі - про зіткнення космічних тіл, про космічне випромінювання. Саме в цьому їх велика наукова цінність. Речовина метеоритів - це фактично дуже малі залишки того речовини, з якого утворилися планети сонячної системи. Вивчення метеоритів і яскравих болідів можна порівняти з вивченням грунту Місяця та інших планет, видобуток якого обходиться надзвичайно дорого.
Метеорити теж нелегко добути. Більшість їх тоне в морях і океанах, втрачається в полях і лісах, пропадає в горах і пустелях, залишається знайденим в льодах і в тундрі.
Ось чому Комітет з метеоритів Російської академії наук (Кметя РАН) просить кожного, хто побачить летить яскравий болід, стане свідком падіння метеорита або знайде раніше впав метеорит, повідомити про це за адресою:
117975, г. Москва, ул. Косигіна, д. 19. Комітет з метеоритів РАН.
Не треба спеціально спостерігати яскраві боліди, не треба намагатися шукати метеорити. Тому що ймовірність успіху і в тому і в іншому випадку дуже близька до нуля. Треба просто знати, що відомості, отримані від вас, можуть виявитися дуже важливими, цінними для науки. Особливо велике наукове значення має дослідження щойно метеоритів.
Без добровільної та безкорисливої допомоги друзів і любителів астрономії вчені, може бути, так ніколи і не дізналися б про найцікавіші метеоритах. Багато "небесні камені" були знайдені людьми, ніяк не пов'язаними з наукою, - працівниками сільського господарства, школярами.
Бували випадки, коли метеорити - незвичайний оплавлений камінь або шматок заліза - знаходили при сінокосі, при оранці полів.
Про такі знахідки академік В. І. Вернадський сказав: «Кількість метеоритів прямо пропорційно культурному рівню населення і його активності в їх збереженні".
Що і як повідомляти про побачені вами яскравих болідах
1. Своє прізвище, ім'я, по батькові та точну адресу (з поштовим індексом).
2. Місце спостереження: область, місто, район, селище або село.
3. Дата спостереження (рік, місяць, число); час спостереження - місцеве (або московський), година, хвилина (або хоча б: ранок, день, вечір, ніч).
4. Положення боліда на небосхилі. Не треба писати, куди летів болід - на північ або південь, на захід або схід. Вкажіть, де (в якій стороні горизонту) ви бачили початок і кінець польоту боліда.
Наприклад: початок польоту на північному сході, кінець польоту на південному сході.
Обов'язково напишіть, як летів болід - справа наліво або зліва направо. Добре, якщо ви зможете вказати, на який кутовий висоті були початок і кінець польоту боліда, або хоча б вказати приблизно: низько над горизонтом, в середній частині неба або високо над головою (високо над горизонтом). Любителі астрономії можуть за допомогою компаса дати більш точні відомості: азимути (геодезичні від півночі через схід) і кутові висоти початку і кінця польоту боліда.
5. Як вам здалося, болід летів - швидко, середньо або повільно? Вкажіть (приблизно), скільки секунд тривав його політ. Зазвичай політ боліда триває не більше 15-20 сек, частіше 5-10 сек або ще менше.
6. Вкажіть блиск боліда в порівнянні з яскравими зірками, Місяцем або Сонцем. Зліпив чи болід очі або на нього було легко дивитися?
7. Був димний або світлий слід після польоту боліда?
8. Вкажіть розмір диска боліда в порівнянні з диском Місяця або Сонця. Дорівнює їм, дещо менше або більше (більше майже ніколи не буває).
Що повідомляти про знайдені метеоритах
Знайти кам'яний або залізний метеорит і особливо стати свідком його зовсім близького падіння - це дуже рідкісна подія для кожної людини. Але якщо вам в руки потрапив незвичайний камінь і ви припускаєте, що це метеорит, відколи від нього (або відпиляти ножівкою) шматочок вагою 50-500 грамів і надішліть до Комітету з метеоритів простою бандероллю, решта збережіть.
Багаторічний досвід показує, що зі ста надісланих зразків, справжніми метеоритами виявляються один або два. Але перевіряти обов'язково треба. Тільки фахівці можуть точно визначити природу зразка.
Повідомте основні дані про себе (адреса, прізвище, ім'я, по батькові), коли і де знайдений зразок, його загальна вага і скільки таких зразків знайдено.
ЛІТЕРАТУРА
Що читати про боліди і метеоритах
Кузнєцова Л. І. Вісники Всесвіту. "Знання", 1980.
Метеорит став відомий вченим. "Природа" № 6, 1977.
Розповіді про метеоритах. "Земля і Всесвіт" № 5, 1994.
Повідомте неодмінно. "Наука і життя" № 9, 1974.
Царьов, Ветлуга і інші. "Правда", 11 квітня, 1982.
Зліпив чи болід очі або на нього було легко дивитися?