Прогулянка по вулиці чорного ангела: тут жила Леся Українка, а київський купець увічнив себе з дружиною

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

27 червня 2015 року, 10:26 Переглядів: 27 червня 2015 року, 10:26 Переглядів:   Вулиця Велика Васильківська

Вулиця Велика Васильківська. Фото: Анастасія Іскрицька

Місце побачень для "золотої молоді"

Місце побачень для золотої молоді

На початку однієї з найдовших вулиць Києва - Великою Васильківською (колишня Червоноармійська), неподалік від дорогого Бессарабського ринку, під №1-3 знаходиться один з найпомпезніших особняків. Зараз городяни знають цю будівлю як "Арена Сіті", де часто проводять час іноземці та збирається "золота молодь": в ньому знаходяться виставкові зали, ресторани і офіси різних компаній. А в далекому минулому ця будівля належала комерційному раднику і власнику десятків будинків в центрі Києва - Миколі Попову. Він заробляв колосальні гроші на оренді приміщень - адже в будинку налічувалося близько 30 дорогих магазинів! А на другому поверсі підприємливий радник облаштував офіс і собі.

А на другому поверсі підприємливий радник облаштував офіс і собі

Що стосується зовнішнього вигляду, то вишукана "рослинна" ліпнина і колони на фасаді, а також невеликі башточки - новодел, відреставрований на початку 2000 років. А ось 4-5-поверхові будівлі на старовинній вулиці з'явилися в кінці ХIX - початку ХХ століття: на перших поверхах розміщувалися магазини і кав'ярні, а на верхніх були обладнані житлові мебльовані кімнати, які здавали в оренду не подобово, як в типових готелях, а на місяці.

Притулок для хіміків і письменників

У сірому особняку на Великій Васильківській, 6, проживали відомі українські письменники: Степан Олійник , Платон Воронько, Остап Вишня. Зараз в будинку на першому поверсі знаходиться книжковий магазин, а на фасаді залишилися лише меморіальні дошки. Особливий же інтерес представляє триповерховий особняк №10: зелене будівлю з куполом колись належало нікому київському купцеві Пфалер. Тут розміщувалися магазини, де столичні леді могли підібрати собі капелюшки і взуття і прикупити меблі, а потім випити чашечку кави в тутешньої кавовій або перекусити в сусідній краківської їдальнею. А другий поверх будівлі орендувала лабораторія Російського хімічного суспільства.

Обитель з культурним духом Українки

Обитель з культурним духом Українки

Зубожіле п'ятиповерховий будинок № 13/1 нині пустує і вимагає капремонту. Але так було не завжди: в далекому минулому цей особняк був дуже популярним серед творчих людей - там з'являлися Леся Українка, Михайло Старицький та Микола Лисенко, адже в ньому розміщувалося Київське літературно-артистичне товариство. У будівлі, яка була побудована в другій половині ХIХ століття і мало на той час лише два поверхи з мезоніном, проводилися творчі вечори. За радянських часів його поверховість збільшилася. Саме радянська влада внесла свою лепту і в назву цієї вулиці: спочатку вона іменувалася Великій Васильківській через те, що вела ця вулиця з Києва в Васильків . Але незабаром вулицю перейменували в Червоноармійську, і лише в минулому році офіційно їй повернули історичну назву.

Будинок з головами купців

Будинок з головами купців

Фасад шестиповерхового будинку №14 прикрашають скульптурні зображення власників будівлі - купця Івана Слінко і його дружини. Купецька родина була досить впливова, а їхні родичі займали високі пости в Міській думі і судах. На перших поверхах будинку розміщуються магазини і заклади громадського харчування. На другому поверсі будинку на початку ХХ століття знаходився ще й кінотеатр "Одеон", а на останньому - обладнана пральня.

Будинок з чорним ангелом і голими жінками

Незвичайне будівлю на вул. Великій Васильківській, 15, примітно своїм екстравагантним фасадом: на верхніх поверхах п'ятиповерхової будівлі видніється величезний чорний ангел з крилами, а трохи нижче - десятки оголених жіночих статуй в повний зріст. Зараз в будівлі розмістилася одна з елітних закордонних автомобільних корпорацій, але в кінці ХІХ століття воно виглядало зовсім по-іншому. Тоді на невеликій земельній ділянці було побудовано триповерхову будівлю в стилі неоренесансу, для когось дворянина Ісаєвича. Там розміщувалася дорога готель "Догмаров" і були обладнані різноманітні магазини. Але при радянській владі особняк почав видозмінюватися: до нього добудували ще один поверх, а через кілька десятиліть - ще один, і мансарда. До речі: поруч, в будинку №19, знаходиться кінокомплекс "Київ": він працює з середини ХХ століття.

Дистанція прогулянки - 650 м

Час прогулянки - 35 хвилин

Фото: Анастасія Іскрицька

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

хата

, лабораторія , магазини , поверх , будинки , прогулянки , будівлю , будівлі , особняк , Книжковий магазин , Леся Українка

Ви зараз переглядаєте новина "Прогулянка по вулиці чорного ангела: тут жила Леся Українка, а київський купець увічнив себе з дружиною". інші Куди піти дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Кириченко Леся

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ