Проводи і троси повітряних ліній електропередачі (ЛЕП)

  1. Провід й кабелі
  2. Провід для ліній електропостачання
  3. Як розташовані дроти на опорах ПЛ
  4. Грозозахисні троси на ВЛ (грозотроса)
  5. позначення тросів
  6. Вибір і застосування тросів

Для того, щоб побачити всі марки проводів, представлених на сайті, виберіть потрібний розділ.

Провід й кабелі

Проводи і троси в складі ліній електропередачі служать для забезпечення передачі електроенергії і захисту лінії від грозових впливів. Без проводів лінія не зможе функціонувати, однак без грозозахисних тросів (грозотроса) лінія ризикує бути виведеною з ладу в процесі експлуатації.

Без проводів лінія не зможе функціонувати, однак без грозозахисних тросів (грозотроса) лінія ризикує бути виведеною з ладу в процесі експлуатації

Провід на опорі ПЛ

З огляду на те, що ЛЕП мають різне призначення і в сукупності представляють мережу різних напруг, використовуються різні дроти для ліній різних номіналів. У електроенергетики використовуються як ізольовані, так і голі дроти. Грозотроса на лініях напругою менше 35 кВ не використовуються.

Коротко розповімо про те, які бувають дроти і троси.

Провід для ліній електропостачання

Тип проводу вибирається залежно від напруги лінії. Перетин дроту визначається, виходячи з електричних навантажень в лінії. Використовуються такі марки проводів:

  • СІП - самонесучий ізольований провід (застосовуються дроти марок СІП-1, СІП-2, СИП-3, СИП-4);
  • М - мідний дріт. Практично не застосовується через високу вартість матеріалу;
  • А - алюмінієві дроти. За електричним характеристикам вони поступаються мідним, однак мають меншу вартість. Такі дроти погано реагують на вплив навколишнього середовища, особливо при наявності в небезпечній близькості солоних водойм. Для монтажу поблизу узбережжя слід використовувати захищені від корозії алюмінієві дроти;
  • З - сталеві дроти. Мають вищі механічні характеристики, проте поступаються проводам М і А по електричним параметрам. Найчастіше використовуються в якості грозозахисних тросів, ніж в якості проводів. Маркуються як ПС і ПСО. ПС - це дріт стальний багатодротяний, ПСО - однодротяний провід.
  • АС - дроти, що мають сталевий сердечник (з оцинкованих дротів, сплетених в тросик) і обмотку навколо нього алюмінієвих дротів. За рахунок сталевої частини забезпечується міцність проводу, а алюмінієва частина служить для передачі електроенергії.
  • АСКС, АСКП - алюмініевостальной провід, додатково оброблений спеціальним мастилом, яка передбачає вплив високих температур;
  • АСУ - провід з алюмінію і сталі посиленого типу. Співвідношення алюміній / сталь у нього менше, відповідно, він є більш міцним і більш важким;
  • АСО - провід з алюмінію і сталі полегшеного типу. Співвідношення алюміній / сталь у нього більше, відповідно, він є менш міцним і не таким важким;
  • АСУС - особливо посилені дроти АС. Використовуються там, де механічні характеристики мають визначальне значення.

Як розташовані дроти на опорах ПЛ

Залежно від типу лінії і характеристик місцевості розташування проводів на опорах і конструкції опор можуть бути різні. Для того, щоб наочно пояснити кожен тип підвіски, розглянемо ілюстрацію:

Для того, щоб наочно пояснити кожен тип підвіски, розглянемо ілюстрацію:

Таким чином можна побачити, що основних типів розташування проводів на опорах всього кілька штук. При цьому практикуються різні модифікації цих варіантів підвіски.

Грозозахисні троси на ВЛ (грозотроса)

Грозотроса застосовуються з метою забезпечення безпеки лінії електропередачі під час грози. Троси в більшості випадків виконані зі сталі, або з повивов сталевих і алюмінієвих дротів. Сталь використовується в якості зміцнюючого елемента, алюміній - в якості провідного шару.

Сталь використовується в якості зміцнюючого елемента, алюміній - в якості провідного шару

На лініях з напругою вище 35 кВ без грозотроса не обійтися

позначення тросів

Грозозахисні троси умовно позначаються матеріалом виготовлення і номінальним перетином. Прикладом може служити трос С-50. Розшифровується він у такий спосіб: сталевий трос з площею перетину 50 мм 2.

Вибір і застосування тросів

Грозозахисні троси вибираються виходячи з характеристик лінії (струми короткого замикання, тривалість спрацьовування пристроїв захисту, наявність і час спрацьовування АПВ та ін.) Для того, щоб підібрати потрібний трос, слід ознайомитися з типовими розробками проектних інститутів СРСР і РФ.

Застосовують троси не тільки для захисту лінії, але і для організації волоконно-оптичних мереж зв'язку на базі ліній електропередачі.