Сезон високих цін

Зі значним зростанням цін на ягоди на ринках і в заготівельних пунктах Барановичського регіону змінилися і пріоритети їх збирачів. Якщо раніше, за даними заготівельників, люди в першу чергу збирали ягоди для себе, то в цьому сезоні жителі регіону ходили в ліс, перш за все, щоб заробити.

Які ще особливості мав ягідний сезон-2011 в Барановицькому регіоні, з'ясувала «IP».

Полуниці - менше, чорниці - більше

РЕКЛАМА

Середні ціни на деякі види ягід в заготовітелтьних пунктах в Барановицькому регіоні, руб. за кг (станом на 21 липня 2011 р)

Які б плани не будували заготівельники зі збору ягід, погода завжди вносить свої корективи. В цьому році, наприклад, працівники пунктів прийому ягід розраховували зібрати хороший урожай полуниці, однак посуха і змінили її проливні дощі негативно позначилися на врожаї. У підсумку, за даними ЧУП «Барановичский коопторг», їх підприємство в цьому році заготовило полуниці майже в чотири рази менше, ніж в 2010 році - 4 тонни проти 15. Зате чорниця порадувала. Її в цьому році ще до кінця чорничного сезону заготовили вдвічі більше, ніж в 2010-му. Те ж саме можна сказати і про смородині.

Нинішній сезон, за словами заготівельників, відзначився більшою активністю громадян. Якщо раніше вони в першу чергу заготовляли ягоди для себе, то тепер активніше відвозили їх на заготівельні пункти.

РЕКЛАМА

«В минулому році люди більше збирали ягоди для домашньої консервації, то, що залишалося, здавали заготівельникам. Зараз же в зв'язку з непростою економічною ситуацією, зростанням цін на продукти і непродовольчі товари люди стали збирати ягоди, щоб заробити. Тим більше, що закупівельні ціни на них зросли майже вдвічі », - зазначила провідний економіст ЧУП« Барановичский коопторг »Катерина Виборна.

За словами заготівельників, жителі Барановичського району вважають за краще здавати ягоди на місцях - в сільських магазинах або заготівельникам, які виїжджають на район. Городяни ж або привозять на заготпунктах на території міста, або продають на ринку.

Ягоди в ціні

Підвищення закупівельних цін на ягоди - одне з небагатьох подорожчань, якому жителі Барановичського регіону зраділи. І ті, хто свого часу встиг засадити свою ділянку кущами смородини, змогли, практично не виходячи з дому, заробити непогані гроші. За словами мешканки Барановичського району Марії Василівни, вона, не докладаючи особливих зусиль, тільки за два дні заробила на червоній смородині майже 200 тисяч рублів.

«Звичайно, добре, що підняли ціни, адже все навкруги дорожчає. А так, дивись, пару годин під кущем посидиш і тисяч двісті заробиш - непогана надбавка до пенсії. Якщо, звичайно, компоти не ставити і варення не варити. А то я гроші за смородину отримала, в магазин за цукром сходила, та майже половину отриманих грошей там залишила », - розповіла Марія Василівна.

Незважаючи на підвищення закупівельних цін на ягоди, багато жителів міста вважають за краще не здавати урожай на заготпунктах, а продавати його, адже ціни на свіжі ягоди на ринку традиційно вище, ніж у заготівельників.
Так, наприклад, за пів літрову баночку малини 21 липня просили
6 тисяч рублів.

«Тут за півлітра

6 тисяч візьмеш, а в заготівельних пунктах за кілограм вісім пропонують. Виходить, що на продажу майже втричі більше заробиш, ніж на решті. Гаразд би, попиту на ягоду не було, а так адже люди купують, незважаючи на те, що дорого. Не у кожного є можливість самому в ягоди сходити », - пояснив, чому здачі ягід воліє продаж, продавець малини на ринку.

Самим же дорогим задоволенням на ринку виявилися ягоди чорниці. Особливо в останні дні. Менше, ніж за кілограм продавці просили 16 тисяч. Багато покупців, особливо пенсіонери, почувши, що підлогу літрова баночка коштує 8 тисяч, нищівно мотали головою і відходили від прилавків - дорого. Інші ж не шкодували грошей і купували відразу дві літрові банки. Просто, щоб поїсти. Але відрами ягоду майже ніхто не продавав.

«Я чорницю збираю вже дуже давно, але ніколи таких високих цін не було. Віддати за маленьке п'яти-семилітровий відро більше ста тисяч не кожен зможе, тому продаємо потроху, - розповіла продавець чорниці Тетяна. - Звичайно, я розумію, що дорого, але ж все зараз дорожчає, а на те, щоб зібрати чорницю, потрібно цілий день в лісі провести. Це важка праця".

Тихе полювання в законі

Підвищена активність любителів тихого полювання, за словами працівників Барановичського лісгоспу, на здоров'я лісу не відбилася. Як повідомив головний лісничий ГЛХУ «Барановичский лісгосп» Віктор Гринчик, серйозних порушень з боку збирачів ягід виявлено не було.

Проте, напередодні сезону збору грибів та осінніх ягід співробітники лісгоспу вважають зайвим нагадати, що використання в тихе полювання заборонених засобів і методів збору грибів та ягід може відгукнутися збирачам великими штрафами - до 20 базових величин (700 тисяч рублів).

«Тим, хто планує збирати ягоди і гриби на території заказників, наприклад таких як« Стронга », також слід пам'ятати, що там діють певні правила, - зазначив Віктор Гринчик. - Наприклад, заїжджати в ліс на автомобілі заборонено. Громадяни повинні його залишати на узбіччі дороги біля лісу, а в ліс йти пішки. В іншому випадку їм також загрожує адміністративна відповідальність ».

Наскільки подорожчала банку чорничного варення?

Не у кожного жителя нашого регіону є можливість самостійно відправитися в ліс за ягодами. Отже, щоб запастися варенням на зиму, йому потрібно купити ягоду і зварити її. В середньому з кілограма ягід і такої ж кількості цукру виходить літр варення. Порахуємо, наскільки подорожчало найкорисніше і дороге чорничне варення в порівнянні з минулим роком.

Порахуємо, наскільки подорожчало найкорисніше і дороге чорничне варення в порівнянні з минулим роком

РЕКЛАМА

Наскільки подорожчала банку чорничного варення?

Чи буде грибний урожай?

Міністерство природи Білорусі, підрахувавши грибний урожай 2010 року та дослідивши погодні умови нинішнього і минулого років, прийшло до висновку, що в цьому році розраховувати на високий урожай грибів не варто. Причому, найменше грибів, за підрахунками фахівців Мінприроди, буде в Гомельській і Брестській областях. Однак, на думку працівників ГЛХУ «Барановичский лісгосп», справляти поминки по лісових грибів у нас поки рано.

«Поки погода для грибів нормальна - тепло чергується з дощами, так що гриби повинні бути, - зазначив головний лісничий лісгоспу Віктор Гринчик. - Не дивлячись на те, що грибний сезон в цьому році почався пізніше, ніж зазвичай, в лісах є лисички, вже стали з'являтися білі гриби. Який - врожайною чи ні - буде осінь, сказати поки складно. Все буде залежати від погоди. Якщо буде суха і спекотна погода, то гриби, природно, зростати не будуть ».

Якщо буде суха і спекотна погода, то гриби, природно, зростати не будуть »

Карта самих грибних і ягідних місць Барановичського району (за даними ГЛХУ «Барановичский лісгосп»)

Автор: Людмила СТЕЦЬКО

Наскільки подорожчала банку чорничного варення?
Чи буде грибний урожай?