Січневий індекс Біг Мака

"Бургерономіка", придумана в середині 80-х років минулого століття, процвітає досі: зіставлення цін на Біг Мак в різних країнах дає можливість зрозуміти, наскільки справедливі поточні валютні курси Бургерономіка, придумана в середині 80-х років минулого століття, процвітає досі: зіставлення цін на Біг Мак в різних країнах дає можливість зрозуміти, наскільки справедливі поточні валютні курси   Фото: ІТАР-ТАСС   Лондон

Фото: ІТАР-ТАСС

Лондон. 4 лютого. FINMARKET.RU - Найбільша недооцінена валюта в світі, згідно з січневим "індексом Біг Мака", - індійська рупія, на другому місці - південноафриканський ранд. Потім йдуть рубль, гривня, юань і інші. Найбільш переоцінені валюти в світі - це венесуельський болівар, норвезька і шведська крони. А ось вартість долара більш-менш справедлива.

Свій індекс журнал The Economist розпочав публікувати в 1986 р - це була спроба визначити, наскільки "справедливі" ринкові курси. "Справедливість" курсу валюти в журналі визначають на основі теорії паритету купівельної спроможності: валютний курс повинен вирівнювати вартість певного набору товарів в різних країнах. В The Economist за приклад взяли Біг Мак - знаменитий сендвіч, що продається в мережі McDonald's, який можна купити практично в будь-якій країні світу. Причому зараз вартість Біг Мака вважається п'яти різних валютах - доларах, євро, юанях, ієнах і фунтах.

"Бургерономіку" навряд чи можна назвати точною наукою, яка дає чітке уявлення про те, як змінюються курси валют, визнають в The Economist. Зате "Індекс Біг Мака" дуже наочний. Індекс став глобальним стандартом, який використовується навіть в підручниках з економіки. Йому присвячено, як мінімум, 20 досліджень.

У світі зараз розгораються кілька валютних воєн . Розвинені країни намагаються знизити курси своїх валют, щоб стимулювати експорт. Це почалося в 2010 р, коли розвинені країни взяли курс на пом'якшення монетарної політики. Зараз головний агресор, на думку багатьох світових політиків, Японія . Подібні претензії висуваються і на адресу США і Великобританії, центробанки яких проводять "кількісні пом'якшення".

Січневий "Індекс Біг Мака" від журналу The Economist показав , Що поки недооцінені валюти країн, що розвиваються - БРІК, практично всіх азіатських країн і колишніх країн СНД. Курс долара близький до справедливо, а євро взагалі переоцінений на 11,7% по відношенню до долара.

  • У США бургер можна купити за $ 4,37. У липні він коштував $ 4,33. До євро долар недооцінений на 10,5%, а до юаню переоцінений на 69,8%. До японської ієни він поки недооцінений лише на 24,3%.
  • У Росії Біг Мак можна купити за $ 2,43, це 72,88 рублів. Рубль до долара недооцінений на 44,5%, а до євро на 50,3%. Цікаво, що рубль недооцінений навіть до китайського юаня, правда, всього на 5,7%. У 1990 р, коли був відкритий перший MacDonald's, Біг Мак можна було купити за $ 6,8.

Рубль знову почав дешевшати до долара

  • Біг Мак в Китаї коштує $ 2,57. Юань до долара недооцінений на 41,1%, а до євро - на 47,3%.
  • Найдорожчі в світі бургери і раніше продаються в Венесуелі: там любителям фаст фуду доведеться витратити аж $ 9,08 за Біг Мак. Болівар переоцінений до долара на 107,9%, а до євро на 86,2%.
  • Любов до нездорової їжі дорого обходитися норвежцям і шведам: $ 7,84 і $ 7,62 відповідно.
  • Найдешевший Біг Мак в світі продається в Індії - $ 1,67. Саме індійська рупія стала найбільш недооціненою валютою світу: до долара - на 61,8%, а до євро - 65,8%. За нею йде Південна Африка, де бургер можна купити за $ 2,03.

Валюти країн, що розвиваються недооцінені до долара

Євро виглядає занадто дорогим

А юань - занадто дешевим

Рупія - найдешевша в світі валюта

Біг Мак для гурманів

В The Economist запропонували і версію індексу Біг Мака для гурманів - для тих, хто відноситься до фаст фуду більш серйозно. Ясно, що в країнах, що розвиваються, де витрати на працю нижче, бургери будуть дешевше.

Звичайний індекс показує, скоріше, довгострокову тенденцію валютну курсу, наприклад, гамбургери в Китаї в міру зростання життя і зарплат китайців будуть дорожчати, а разом з ними і юань. Складніша версія індексу враховує і ВВП на душу населення, тобто рівень розвитку країни, - це дає уявлення про те, наскільки реальний курс валюти недооцінений або переоцінений.

  • В цьому випадку, найбільш недооцінена валюта в світі - це гонконгський долар. До долара він недооцінений на 42,3%, а до євро - на 52,3%.
  • Потім йде індійська рупія, недооцінена до долара на 32,8%, а до євро - на 44,4%.
  • Рубль недооцінений до долара на 17,6%, а до євро - на 31,8%.
  • Долар також досить сильно недооцінений до євро - на 17,2%.
  • Найдорожчою валютою став бразильський реал. Він переоцінений до долара на 92,3%, а до євро - на 59,2%.
  • Саме країни Латинської Америки мають самий переоцінені валюти в світі. На другому місці опинилася Колумбія, її песо до долара недооцінений на 79,2%.

Валюти країн Латинської Америки сильно переоцінені

Валюти країн Латинської Америки сильно переоцінені