Що таке червоне золото: проба, огляд, характеристики
У всі часи золото асоціюється з розкішшю, багатством і красою. Серед різних металів цей відрізняється яскраво-жовтим кольором і неймовірним блиском. Завдяки додаванню інших металів золото набуває різні кольори і відтінки.
На сьогоднішній день можна зустріти сплави з білого, чорного і червоного золота . У цій статті приділимо увагу Червона і червоному золоту.
Золото 999 проби має безліч назв, одні з них - золото вищої проби, чисте, золото трьох дев'яток і червоне.
У чому відмінність між червоним і червоним золотом?
Одне з головних відмінностей полягає в номері проби даного металу. Червоне золото являє собою різновид червоного і нумерується пробою від 700 до 999 (чисте золото). У той час як у червоного золота 585 проба. Відмінна риса цих двох сплавів також полягає у відтінку виробів, які з них виробляють.
Це відбувається через різне відсотка присутності міді в сплавах. Червоне золото має традиційний яскравий жовтий колір, в той час як червоне - червоний, від чого і таку назву. Виходячи і цього, червоне цінніше і відрізняється вищою якістю.
Історія червоного золота
Вищезгаданий сплав набирав популярність вже в 18 столітті. Використовували його для виготовлення монет. Куди рідше в ювелірному ремеслі. У гонитві за статусом і дорогими унікальними прикрасами еліта того часу ходила переплавляти золоті червінці . Спочатку червінцями вважали всі закордонні монети з високоякісних сплавів.
Пізніше Росія почала карбувати власні золоті монети з домішкою міді, які не мали номіналу. Одна з назв - червоні. Спочатку використовувалися виключно при торгівлі з іноземцями. Починаючи з 1716 використовувалися всередині країни, з'явився червінець номіналом в 2 рубля. У 1898 - 1911 роках з'явилися золоті монети номіналом 5 і 10 рублів.
На сьогоднішній день термін «червоне золото» застарів і використовується лише в побуті. Є кілька версій, звідки взялася така назва. Одні з них такі:
- У той час активно використовувалися червоні черви. Їх використання надавало золоту червоний відтінок.
- Від слова «czerwony» польського походження, яке дослівно перекладається як «червоний».
- Від слова фарбувати ( «хробака» зі старослов'янської).
На території Русі з 1700 по 1900 року було популярні червінці - золоті монети.
У порівнянні з достатком сучасних прикрас з золота тоді виготовлялися тільки обручки і персні, які були досить тендітними. З цього їх робили товстими і масивними.
Крім міді в сплав додають: платину, нікель, срібло, цинк. Такі маніпуляції проводяться для таких підвищень характеристик як: підвищення щільності сплаву, надання ще більшого блиску і різноманітних відтінків. Цікаво, що для прикрас з червоного золота використовується сплав не нижче 916 проби. Підвищення проби, відповідно підвищує і вага виробу.
Наявність срібла надає такому сплаву міцність, але в той же час не влият на його пластичність. Змінює звичний жовтий колір на світло-жовтий.
Домішка з міді додає міцність і знижує стійкість до корозійних впливів, фарбуючи золото в червоний відтінок.
Сплав, в якому є хоча б 8% платини, повністю змінює свій колір на білий і підвищує рівень плавлення.
Також змінює колір червоного золота на білий - паладій.
Наявність нікелю покращує пластичність золота.
У сучасній ювелірній галузі червоне золото зустрічається рідко через свою ламкості, частіше його можна зустріти в банківських злитках і монетах. Завдяки своїй високій корозійної стійкості воно відмінно підходить для виготовлення деталей для електроніки. Дорогоцінний метал використовується для покриття контактів, так як має високу стійкість до окислення, не впливаючи на електропровідність.
Зустрічається воно і при оформленні декоративних об'єктів, куполах храмів і зброї.
Інвестиції завжди будуть прибутковими, якщо вкладати гроші саме в цей вид золота, а не в валюти або паперу, так як ціна на нього не настільки мінлива.
У багатьох країнах Європи і Азії і США застосовується каратная система обчислення проб золота. Коротко про цей принцип визначення проби: розділити весь обсяг матеріалу на 24 рівні частини. Карат присвоюються від частки змісту в частині чистого золота. Гравірування «14К» говорить про те, що 14 частина з 24 становить золото.
У Росії ж користуються метричної системою. Ювеліри прораховують відсоток золота в кілограмі сплаву.
Існує думка, що червоним золотом вважаються всі сплави вище 750 проби.
Дореволюційна Росії розділяла перераховані нижче види проб:
- 82 - до складу сплаву входили 82 частки золота, 4 міді і 10 срібла;
- 82 - до складу сплаву входили 82 частки золота, 10 міді і 4 срібла;
- 92 - до складу сплаву входили 92 частки золота, 2 міді і 2 срібла;
- 94 - до складу сплаву входили 94 частки золота, 1 міді і 1 срібла.
У домашніх умовах можна провести невелику перевірку на якість вашого золота, якщо є сумніви. Для цього розігрійте золото до червоного і подивіться, втратило воно блиск і колір. Якщо це сталося, то в ваших руках метал низької проби. Якщо воно залишилося таким же, то перед вами чистий червовий дорогоцінний метал.
Ціну на прикрасу можуть встановити працівники банку та ломбардів.
Вартість червоного золота перевищує вартість сплаву, припустимо, 585 проби майже в два рази. Золото, яке знаходиться в банках на 99, 9% є дорогоцінним, інші 0,1% це домішка, яка входить до складу. Купити або продати його можна в злитках різного розміру і ваги. Є можливість мати власний металевий рахунок під відсотки і мати з нього прибуток.
Але в цьому є сенс тільки в тому випадку, якщо зберігання довгострокове, припустимо 5-10 років. Єдиний недолік придбання золотого злитка в російських банках - податок на його вартість (ПДВ), який становить близько 18%, що робить покупку більш витратною.
Прикраси з дорогоцінного металу 999 проби також коштують чималих грошей, оскільки навіть найменше прикраса має вагу в 10 грам.
Але через свою високу пластичність не є актуальним і носити його практично неможливо. Чи то справа використовувати таке золото для покриття посуду, предметів інтер'єру, ікон, куполів храмів і скульптур.
Ціна цього золота формується від декількох факторів, а саме:
- попит інвесторів;
- обсяг добування в тій чи іншій державі, дефіцит;
- накопичення золотовалютних резервів і його розподіл в банках;
- форма і вага продаваних злитків і монет.
Дізнатися вартість грама золота вищої проби можна біржових сайтах і брокерських конторах. Варто звернути увагу на ціни Лондонських бірж, якщо хочете прbобресті червоне золото.
Зараз, власники радянських прикрас з дешевого червоного золота низької проби вельми розчаровані цінами при спробі їх продати. Через втрати актуальності і переваг покупців. На сьогоднішній день набирає популярність біле золоте. Воно в рази міцніше і пластичнее, що дозволяє надавати витончені форми сережках або кільцях.
У європейських країнах таке золото не користується популярністю, оскільки не вважають якісним. Дизайнери вважають що прикраси з золота має червоний відтінок більше підходять дорослим жінкам.
Схожі статті
У чому відмінність між червоним і червоним золотом?У чому відмінність між червоним і червоним золотом?