Сон людини залежить від Місяця
Кілька років тому хронобіолог Крістіан Кайохен ( Christian Cajochen ) І його колеги з Базельського університету проводили дослідження сну. В експерименті брали участь 33 добровольця, які протягом деякого часу повинні були спати в лабораторії, при цьому вчені стежили за мозковою активністю, рухами очних яблук і рівнем гормонів кожного випробуваного.
Тоді вчені вивчали залежність якості сну від статі і віку. Дослідження не було розраховане на те, щоб визначити вплив Місяця на біоритми людини, але, як з'ясувалося, супутник Землі все ж має певний вплив на стан спокою нашого тіла.
"Місячний цикл впливає на наш сон, навіть якщо ми не бачимо Місяць і не знаємо, яка зараз фаза", - говорить Кайохен.
Всі випробовувані заявили, що відчували себе втомленими того ранку, коли вночі був повний місяць. А ось і факти про те, як же змінилася фізіологія їх сну: добровольцям в середньому потрібно на п'ять хвилин більше, щоб заснути і спали вони на 20 хвилин менше в ті три-чотири ночі, що стояла повна Місяць. Також їх мозкова активність стала приблизно на 30% нижче норми, знизився і рівень гормону мелатоніну , Що регулює добові ритми. Про цих даних дослідники заявили в прес-релізі .
"Піддослідні спали в кімнаті, де не було вікон, до того ж фазами Місяця вони не цікавилися. Більш того, самі вчені не знали, що момент найгіршого сну припав на повний місяць, це з'ясувалося пізніше", - розповідає Мальком фон Шанц ( Malcom von Schantz ), Який займається вивченням добових циклів в університеті Суррея у Великобританії. Він не брав участі в цій роботі, але назвав роботу своїх швейцарських колег дуже перспективною.
Фон Шанц додав, що Кайохен і його колеги знайшли перші переконливі докази впливу місячних фаз на організм людини.
Пояснень цьому явищу може бути кілька, і кожен учений запропонував своє. Але вони зійшлися на тому, що коріння проблеми сягають глибокої давнини.
"Швидше за все, людина спочатку був запрограмований спати менше і чутче, коли світив повний місяць. У ті часи, коли наші предки ще жили в печерах і повинні були охороняти самі себе, місячна ніч була особливо небезпечною, так як хижі тварини виходили на полювання. ця звичка збереглася і до сьогоднішнього дня ", - вважає Кайохен.
Може бути, явище це і ще давніше. Людина спить гірше в повний місяць, тому що так відбувалося з організмами його предків - перше ссавців. "Динозаври ходили по землі переважно вдень, і тільки вночі у інших тварин з'являлася можливість привести на світ нові види. Повний місяць було підходящим часом, адже було недостатньо ясно для древніх ящерів, але досить для інших тварин", - каже фон Шанц.
Це явище вчені назвали "годинами місячного циклу" (circalunar clock). Вони "цокають" в нашому організмі і визначають, коли якісь фізіологічні процеси запускати. У випадку з повним місяцем організм, звіряючись з годинником місячного циклу, усвідомлює, що повинен бути напоготові в найближчі пару-трійку ночей.
"Важко навіть уявити, що Місяць має такий вплив на нас. Її тяжіння для людини непомітно, також як ми не відчуваємо припливи і відливи. Але людське око здатне розпізнати місячне світло серед безлічі інших. Напевно, у нас все-таки є якась взаємозв'язок із супутником Землі ", - міркує фон Шанц.
Подальші дослідження будуть проводитися найближчим часом. Якщо вдасться знайти відповіді на всі поставлені запитання, то можна буде більше дізнатися про загадкову природу сну.
Що стосується практичної сторони питання, то, як справлятися з недосипанням в повний місяць, вчені не підказали. Але такі роботи в цій галузі, ймовірно, допоможуть впоратися з цією прикрою проблемою.
Про результати свого експерименту Кайохен і його колеги детально розповіли в статті , Яка нещодавно вийшла в журналі Current Biology.
Також по темі:
Перші біологічний годинник було заведено два з половиною мільярди років тому
Півні кричать на світанку, орієнтуючись на біогодин
Вчені з'ясували природу збою внутрішнього годинника після анестезії
Біоритми: секрет гармонії і здоров'я
Чому важко вставати вранці?