Старовинні садиби Харківської області страждають від розрухи, пожеж і злодіїв
4 червня 2018, 13:32 Переглядів:
Шарівський палацовий комплекс. Фото: sfw.so.
Весняний пожежа в старовинній садибі в Старому Мерчику під Харковом, яка свого часу належала Шидловским - найбагатшим землевласникам Харківської губернії, перші згадки про яких датовані 1677 роком, - оголив проблему вікових особняків. "Сегодня" з'ясувала, в якому стані знаходяться будівлі і комплекси з багатою історією.
На жаль, найяскравіші і цінні садиби області зараз переживають не найкращі часи. Більшість з них знаходяться без нагляду або охороняються символічно. Через це будь-хто може проникнути на територію, а це загрожує і вандалізмом, і пожежами. Результати такого звернення - згорілі садиби Гієвка (в Люботині) і Старий Мерчик, які завдали значної шкоди старовинним будівлям. До деяким будівлям приставлена символічна охорона, яка не особливо заважає любителям легкої наживи розкрадати безцінні артефакти.
"Головна причина стану садиб, до якого ми зараз прийшли, - це нерозуміння суспільством важливості збереження культурної спадщини", - говорить керівник всеукраїнського проекту "Ctrl + S. Закон на захисті культурної спадщини" Олена Рофе-Бекетова і додає, що в першу чергу потрібно вчити людей цінувати історію.
Крім цього, садиби страждають від незнання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
"Після того як на терасах в Шарівському парку скололи столітню плитку фірми Бергенгейма і сходинки залили бетоном, а в палаці в одній з кімнат замість паркету постелили лінолеум, кожен раз, приїжджаючи сюди, я боюся побачити в палаці євровікна замість старовинних віконних рам, що вже відбулося в будинку керуючого. Невже немає коштів замінити хоча б вибиті стекла на веранді і в зимовому саду, відновити огорожу містка і ліквідувати ями біля нього, куди регулярно провалюються відвідувачі ", - обурюється член Консультативної ради з про збер культурної спадщини Харківської області при ХОДА, професор кафедри етики, естетики та історії культури НТУ "ХПІ" Михайло Красиков.
На його думку, в роботі з пам'ятниками проглядається дилетантство. "Це ж треба було в тій же Шарівці на" Камені любові "фарбою написати його назву! В інших країнах біля таких об'єктів встановлюють таблички", - доповнює Михайло Михайлович.
На думку фахівців, місцева влада повинна приділяти більше уваги садибам: організувати охорону будівель і законсервувати їх, щоб врятувати від руйнування. Також необхідно залучати до відповідальності шкідників, а в відновлювальних роботах потрібно задіяти фахівців, які розуміють цінність старовинних будівель і садово-паркових комплексів.
ШАРІВКА. Є ІНВЕСТОР
Фото: sfw.so
Після довгих поневірянь Шарівський палацовий комплекс нарешті може стати справжнім туристичним об'єктом, перетворившись в креативне простір. Гроші на ремонт виділяють з обласного бюджету, а в ХОДА кажуть, що вже є інвестор, який готовий брати участь в реконструкції садиби.
Старий Мерчик. ЗНИЩИВ ВОГОНЬ
Фото: Б. Бондаренко
Після виселення технікуму ветеринарної медицини в 1997 році палац залишився пустувати. Через відсутність охорони місцеві поступово забирали з будівлі предмети, що представляють історичну цінність: дошки XVIII століття і навіть шикарну ліпнину. А півтора місяця тому тут сталася пожежа, від садиби залишилися одні стіни.
Гієвка. ВОГОНЬ З'ЇВ ДАХ
Фото: Д. Арман
Влітку 2015 го палало також маєток князів Святополк-Мирський в Люботині. Локальний пожежа пошкодила дах садиби. Крім відновлювальних робіт, тут потрібна надійна охорона.
Пархомівка. МУЗЕЙ І ВАНДАЛИ
Фото: lizaraduga.livejournal.com
У Пархомівці є кілька старовинних будівель: в графської садибі зараз художньо-історичний музей, а будівлі цукрового заводу і театру, побудовані ще Павлом Харитоненко, розібрали по цеглинці.
Наталівка. ЧАС не щадить садиби
Фото: mykharkov.info
Бідніє з кожним роком і Натальївський парк - госпамятнік садово-паркового мистецтва. Нещодавно там продали і розібрали на цеглу старовинні теплиці і будиночок лісника. Інші будівлі не щадить час - зараз руйнується будиночок прислуги.
САДИБА В Бабаєв. позбулася даху
Фото: ua.igotoworld.com
Не кращі часи переживає садиба Щербініна. Будівля, яку зберігає пам'ять про Григорія Сковороду, який написав в Бабаях "Байки харківські", наполовину зруйновано. У нежитловий його частини немає даху, тому опади з кожним роком все сильніше руйнують маєток.
ПРОГРАМА ХОДА І НАБІР інспекторів
У облдепартаменте містобудування та архітектури кажуть, що на найближчій сесії, яка відбудеться 7 червня, депутати розглянуть програму збереження архітектурної спадщини області на найближчих п'ять років. У проекті йдеться про 784 пам'ятках архітектури, з яких 69 - національного значення. Від одних вже нічого не залишилося, інші втратили свою автентичність.
За планом, до 2023 року місцеві чиновники планують створити Консультативну раду, залучити до проблеми громадськість і виводити об'єкти з аварійного стану. На виконання програми планують витратити 132,45 млн грн.
Крім того, з травня в Харкові стартував набір в громадські інспектори із захисту культурної спадщини, які будуть офіційними представниками облдержадміністрації, зможуть перевіряти стан будівель і реагувати на порушення. Набір триватиме до 30 червня.
Раніше ми писали про цікавий подорож в Андрушівку, де каскади озер і стародавні маєтки цукрових магнатів Терещенків.
Нагадаємо, всього в годині їзди від Харкова, в селищі Шарівка Богодухівського району, є справжній замок, який, хоч вже і занепав, але все одно вабить туристів небаченою красою і легендами . Виявляється, садиба - символ любові до своєї дружини цукрового магната. Щоб його кохана відповіла взаємністю, щедрий поміщик не переставав її дивувати. Взимку в Шарівці росли квіти, а влітку каталися на санях ... по цукру. Є тут і гігантський камінь, який виконує бажання. Але, подейкують, навіть сама прогулянка по території садиби, іменованої "Білим лебедем", допоможе закоханим пронести свої почуття через все життя.
А в Києві відремонтують садибу графа Монте-Крісто .
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Ви зараз переглядаєте новина "Старовинні садиби Харківської області страждають від розрухи, пожеж і злодіїв". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"
АВТОР:
Людмила Грубник
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Орфографічна помилка в тексті:
Послати повідомлення про помилку автора?
Виділіть некоректний текст мишкою
Дякуємо! Повідомлення відправлено.