Статуя Свободи запізнилася в США на 10 років
Повна назва монумента - «Свобода, що осяває світ». У правій руці богиня тримає факел Свободи, а в лівій - табличку з написом англійською: «JULY IV MDCCLXXVI» ( «4 липня 1776»). Це дата підписання Декларації Незалежності США. Однією ногою статуя спирається на розбиті кайдани.
Статуя Свободи запізнилася в США на 10 років
Її створення доручили французькому скульптору Фредеріку Огюста Бартольді. За однією з версій, у нього навіть була американська натурниця: красива, недавно овдовіла Ізабелла Бойєр, дружина Айзека Зінгера, промисловця і винахідника, який займався удосконаленням конструкції швейної машини і заснував компанію «Зінгер».
«Вона звільнилася від незручного присутності чоловіка, який залишив її лише з самими кращими в суспільстві атрибутами: станом ... і дітьми. З самого початку своєї кар'єри в Парижі, Ізабелла була загальновідомою особистістю. Будучи красивою французькою вдовою американського підприємця, вона виявилася придатною моделлю для Статуї Свободи Бартольді », - напишуть потім історики.
За взаємною домовленістю, Америка повинна була побудувати для монумента п'єдестал, а Франція - створити статую і встановити її в США. Але для цього потрібні були гроші, а їх, як раз, катастрофічно не вистачало.
У Франції пожертвування поряд з різними розважальними заходами і лотереєю дозволили зібрати 2 250 000 франків. У США ж, щоб набрати необхідну суму, проводилися театральні вистави, художні виставки, аукціони і навіть боксерські бої.
Минуло 10 років, і, нарешті, Бартольді створив свою Свободу. Її виготовили з тонких листів міді. Сформовані пластини потім встановили на сталевий каркас. Висота фігури від землі до кінчика факела - 93 метри, ця цифра включає підставу і п'єдестал, а від п'єдесталу до факела - 46 метрів.
Загальна вага міді, використаної для відливу статуї, склав 31 тонну, а вага її сталевої конструкції - 125 тонн. Товщина мідного покриття - 2,37 мм. Говарят, що матеріал, використаний скульптором, має російське походження. Для перевезення фігуру розібрали на 350 частин і упакували в 214 ящиків.
Читайте також: Статуя Леніна в «Центрі Всесвіту» стала символом любові
Монумент встановили на острові Бедлоу, який з 1956 року офіційно іменується островом Свободи.
Статуя Свободи запізнилася в США на 10 років
Розташований він приблизно в 3 кілометрах на південний захід від південного краю Манхеттена.
Урочисте відкриття Статуї Свободи, на якому виступив президент США Гровер Клівленд, відбулося 28 жовтня 1886 року за гуркіт канонади в присутності кількох тисяч глядачів.
З дня свого відкриття статуя служила навігаційним орієнтиром і використовувалася в якості маяка. Три доглядача протягом 16 років по черзі підтримували вогонь в її факелі.
Зазвичай Статуя Свободи відкрита для відвідувачів, як правило, прибувають до неї на поромі. З її корони, в яку можна піднятися по сходах, відкривається великий вид на нью-йоркську гавань, а в музеї, розташованому в п'єдесталі, знаходиться виставка історії монумента.
Дивіться фоторепортаж: скульптурні дивацтва
Відвідувачі проходять 354 сходинки до корони статуї або 192 сходинки до вершини п'єдесталу. У короні розташовано 25 вікон і сім зубців. Вікна символізують земні коштовні камені і небесні промені, що освітлюють світ, а зубці - сім морів і континентів (у західній географічної традиції прийнято вважати, що їх саме стільки).
У 1984 Статуя Свободи була внесена до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО. Це одна з найзнаменитіших скульптур не тільки в Америці, але і у всьому світі. Її часто називають символом Нью-Йорка, США, свободи і демократії.
Однак у світі існують і інші статуї Свободи. Найбільше їх у Франції. Чотири знаходяться в Парижі. У Музеї мистецтв і ремесел зберігається зменшена модель нью-йоркського оригіналу. Ще одна, висотою близько двох метрів, стоїть в центрі міста, в Люксембурзькому саду.
Третю фігуру можна побачити в східній частині Лебединого острова - на дамбі через Сену недалеко від Ейфелевої вежі. Висота її становить 11,5 метра. Це подарунок французам від американців в 1889 році. Четверту статую Свободи було вирішено розташувати в носовій частині баржі, що стоїть на Сені.
На мосту Альма через річку знаходиться і копія факела Статуї Свободи - теж подарунок США. Його доставили сюди в 1986 році. А через дев'ять років, після смерті принцеси Діани, яка трагічно загинула в тунелі під цим мостом, туристи перетворили монумент в місце її пам'яті. У будь-який час року тут лежать квіти.
Читайте все новини розділу "Життя"