Туркменська кухня - національні страви з м'яса

  1. Гайнатма
  2. Чекдірме
  3. Люля кебаб
  4. Кокмач (лангет)
  5. шашлик степовий
  6. Говурма (смажена баранина)

Древнє заняття туркмен скотарством зумовило те, що центральне місце в національній кухні у них займають м'ясні страви Древнє заняття туркмен скотарством зумовило те, що центральне місце в національній кухні у них займають м'ясні страви. Всіх видів м'яса туркмени вважають за краще баранину, також вживають багато курячого м'яса, зовсім не їдять конину і свинину. У Туркменії готують в основному на баранячому жирі і кунжутному маслі, яке використовують не тільки при готуванні м'ясних страв, а й борошняних і солодких.

Готують м'ясо традиційно - дрібні шматочки м'яса обсмажують його у власному жирі. (У туркменів це називається «говурма» - страва, аналогічне казахському і узбецькому «кавурдака»). «Говурма» використовують для заготівлі м'яса запас з подальшим приготуванням різних страв. «Говурма» вважається одним з ласих страв, яке вживають як в холодному, так і в гарячому вигляді. З «говурма» варять суп - «гара чорба».

Також туркмени смажать м'ясо на вугіллі (кебап - шашлик). При цьому національним туркменським шашликом (кебабу) є «кейікджерен кебап» - шашлик з м'яса молодого гірського козла. Є також страви з вареного і тушкованого м'яса.

У Туркменії, як і в Таджикистані, нерідко запікають м'ясо в тандирі У Туркменії, як і в Таджикистані, нерідко запікають м'ясо в тандирі. Але у туркмен є такі способи приготування м'яса, які не зустрічаються у сусідніх народів. Вони обумовлені специфічними природними умовами: високою температурою повітря, сухими гарячими вітрами і сильним нагріванням піску. Наприклад, туркмени сушать (в'ялять) м'ясо на вітрі під пекучим сонцем. Таке блюдо називається «какмач». Текінци (одна з туркменських народностей) готують «гарин». Баранячий шлунок, натертий сіллю і спеціями, набивають дрібно нарізаними шматочками м'яса і сала. Дуже щільно, щоб не залишилося повітря. Потім шлунок зашивають і закопують в розпечений пісок на день, а ввечері прив'язують на високу жердину до тих пір, поки шлунок не засихає. Тоді м'ясо в ньому набуває особливого приємний смак, і тривалий строк не піддається псуванню.

З м'ясних страв найбільш поширені м'ясні супи: чорба, гайнатма, дограма, плов, говурма, говурдак, шашлик (кебап). Досить велике місце серед споживаного м'яса займає дичину: куріпки, а також м'ясо зайців, джейранів.

Гайнатма

Жирну баранину нарізають шматочками з кістками, заливають холодною водою, додають цибулю. Коли суп закипить, кладуть промитий горох і варять на повільному вогні. За 20 хвилин до готовності кладуть картоплю, помідори, спеції.

Чекдірме

Великі шматки жирної баранини обсмажують з жиром до утворення ароматної скоринки. Кладуть сиру цибулю, помідори, картопля, нарізані великими шматками, перець, сіль і смажать разом з бараниною, після чого тушкують з невеликим додаванням води.

Люля кебаб

Баранину, цибулю і сало пропускають через м'ясорубку, додають сіль і перець, масу перемішують і обробляють на сардельки, смажать їх в олії, а потім тушкують разом з ріпчастою цибулею. Окремо подають чурек.

Кокмач (лангет)

Баранину нарізають на порції (як на лангет), відбивають, солять, перчать і обсмажують на баранячому жирі. Подають з гарніром - картоплею фрі або рисом.

шашлик степовий

Баранину нарізають смужками довжиною 10- 15 см і загортають в них фарш: суміш рубаного лука, часнику, зелені, солі, спецій. Готовий шашлик нанизують на шпажки і смажать на вугіллі.

Говурма (смажена баранина)

Баранину без кісток нарізають шматочками, посипають сіллю і перцем і обсмажують до готовності. Подають, посипавши смаженою цибулею і зеленню.