«У мерії теж мисливці є»

  1. реакція жителів

На початку грудня в уральському Снєжинську троє подзвонили начальнику міського охотобщества і попросили його терміново приїхати в лісосмугу поблизу котельні. «Анатольіч, - кажуть. - Тут ведмідь ». Снежинськ - місто закритий. Секретне НДІ імені Забабахіна. Виробництво ядерних боєприпасів. Забір і п'ять КПП. Муха НЕ пролетить. А тут ведмідь.

Ведмідь укладається в лісосмузі Снежинска. Відео з дрона

Віталій Анатолійович Токманцев, той самий голова охотобщества, примчав негайно.

- Показали пару фотографій, - розповідає він. - Ну що я бачу? Мишка вгодований, зовсім не голодний. Але молодий ще, років зо два йому. Зовсім недосвідчений. Залягає в сплячку. Правда, сон у нього тривожний - прокидається, якщо близько підходиш. На 100 метрів не підпускає. Це все тому, що морози ще не схопили: мінус шість, мінус вісім - мало йому. Мінус двадцять - було б добре.

Мисливці подзвонили в мерію, там терміново скликали нараду.

Що було на нараді в мерії, не говорять ні сам мер Снежинска, ні його заступники. Інші учасники говорять анонімно - в закритому місті і про ведмедя відкрито не поговориш.

- Розглядалися чотири варіанти. З самого початку основним було збереження ведмедю життя, - розповідає один з учасників.

- Відстріл визнали негуманним і нечесним по відношенню до тварини.

- Мисливці та працівники Ильменского заповідника говорили, що ведмідь зараз не є небезпечним, що він просто хоче поспати, і головне його не турбувати. Тому відстріл мілини. Думали, правда, вигнати ведмедя з міста за допомогою мисливців і собак. Але тут вирішили, що не зможемо передбачити, куди він піде. Отримаємо шатуна - всім буде гірше. У підсумку зупинилися на двох варіантах: або стріляємо по ньому дротиком зі снодійним і відвезли в зоопарк або подалі в тайгу, або просто залишаємо спати тут, а по весні допомагаємо піти з міста.

В результаті ведмедика вирішили залишити. У челябінському зоопарку Снєжинську чиновникам сказали, що бурий ведмідь у них вже є, і новий їм не потрібен. А в тайгу вивозити не стали. Навіть пояснили це на офіційному сайті адміністрації: «Невідомо, як ведмідь відійде від дії снодійного. Біологічний ритм тварини може порушитися. І в тому районі, де ведмідь буде знаходитися, він може заподіяти багато лиха ».

Глава місцевого охотобщества Віталій Токманцев пояснює гуманізм чиновників по відношенню до ведмедя тим, що серед них - теж є любителі полювання. «Вони нормальні мисливці. Нормальний мисливець не стане вбивати тварину, у якого немає шансів ».

В результаті охотобщества дали завдання:

завалити все дороги, що ведуть до барлозі, щоб роззяви не пройшли. Поставити застережливі таблички. І головне - виставити ведмедю охорону.

В охороні у ведмедя зараз три десятки людей: пенсіонери-мисливці. З ними - єдиний в місті єгер Віталій Аликин.

- Працюємо позмінно, - розповідає він. - патрулюючи територію навколо нього, щоб ніхто його не турбував. Повинні б працювати цілодобово, але все-таки увечері багато хто йде спати додому.

За роботу охоронці нічого не отримують.

- Ми просто теж вважаємо, що ведмідь безпечний. А тварина потрібно поважати, - каже Віталій Токманцев. - Тим більше, цей ведмедик, здається, давно з нами: ще восени знаходили ведмежі сліди в напівзанедбане садовому господарстві. Він там яблука їв.

На початку грудня в уральському Снєжинську троє подзвонили начальнику міського охотобщества і попросили його терміново приїхати в лісосмугу поблизу котельні

Кадр з сюжету ОТВ «Снежинськ»

Відповідаючи на питання, як ведмідь взагалі міг потрапити в закрите місто, Токманцев сміється:

- Снежинськ у нас такий закритий, що сюди тільки людям потрапити не можна. А ці якось заходять. Лосі постійно пробираються, один раз рись заходила. Та й ведмідь вже був - років 15 назад.

«Мабуть, не скрізь паркан стоїть».

Рішення залишити ведмедика спати в місті жителів Снежинска обрадувало.

- По-перше, тиждень це було однією з головних тем для обговорення, - розповідає головний редактор місцевого видання «Вікно» Марина Трошина. - По-друге, за весь час я жодного разу не чула, щоб хтось сказав: «Ведмедя потрібно вбити». Місто дуже хворів і вболіває за те, щоб ведмедика залишили спати.

Слова Трошин легко підтверджуються, якщо заглянути в Снєжинську паблік.

реакція жителів

«Нехай спить ведмідь. Він не винен, що люди всю планету привласнили, міст своїх набудували, що йому тепер поспати ніде », - пише жителька Снежинска Анастасія Меньшенин.

«Люди живуть в місцях, де ведмеді, як кішки. Виспиться - та відправимо його за паркан, - погоджується з нею іншої городянин Сергій Комаров. - А ще тут лосі живуть, козулі, кабани і навіть рись. Та й багато ще кого. Регіон такий, змиритися треба, навчитися жити в злагоді з навколишнім світом. Живіть своїм життям. А ведмедик буде спати ».

Навесні, коли ведмідь прокинеться, його виведуть з міста за спеціальним коридором. Яким він буде? Про це в Снєжинську не говорять. Та й чи знають? Просто люди з міста Росатома, так незвично для сьогоднішнього дня, вирішили не шукати легких шляхів. І не вдаватися до насильства. Вирішили в мороз охороняти сон дворічного ведмедя, який чомусь прибився до людей. Вирішили бути людьми.

Залишити Снєжинську ведмедика жити серед людей неможливо, вважає відомий російський зоолог Михайло Кречмар. «Навіть в притулках добре приживаються тільки ті ведмеді, які потрапили туди у віці менше року. І бажано, щоб з моменту виходу ведмедя до людей до моменту його попадання в притулок пройшло не більше п'яти днів ».

- Адміністрація Снежинска прийняла рішення охороняти сон ведмедя. Після Нового року необхідно встановити кілька датчиків руху з Wi-Fi метрах в 100 від місця, де заліг ведмідь. Коли він прокинеться, датчики передадуть фахівцям сигнал. Тварина необхідно буде швидко відловити, знерухомити і перевезти на відстань не менше 200 кілометрів від міста. Практика показує, що ведмідь, вивезений за 200 кілометрів, не повертається на місце, звідки його вивезли. Якщо відстань менше - може повернутися.

Снежинськ випадок - унікальний. Ніяких згадок знайти не вдалося, про те що ведмеді коли-небудь раніше впадали в сплячку в місті. Ні в Росії, ні за кордоном. А ось випадків, коли вони виходили до людей, - більш ніж достатньо.

  • У 2001 році в Хабаровську вигнати прийшов ведмедя за місто вдалося: звір забрів на оптову базу, але охоронці разом з собаками випровадили його в ліс.
  • 13 жовтня 2015 року в Хабаровську ведмідь зайшов в торговий центр. Був ранній ранок, і в ТЦ знаходилися тільки охоронці. Ведмідь пройшов торговий центр, розламавши кілька вітрин, і вийшов на вулицю. Прибулі на місце поліцейські намагалися вигнати тварину за місто, але ведмідь йти не захотів, і відправився в дитячий сад. В результаті його довелося вбити.
  • У квітні 2016 року співробітники аеродрому Орешково в Тверській області знайшли на злітно-посадковій смузі маленького ведмежати і поселили його, назвавши Мансуром. Сьогодні Мансур - зірка в «ВКонтакте» 3000 передплатників. Сторінку ведмедя веде льотчик Андрій Іванов.
  • У жовтні 2017 року бурий ведмідь прийшов в місто Нижнеудинск Іркутської області, де розтерзав собаку і напав на 17-річного підлітка. Молодій людині пощастило: прямо в момент нападу повз проходили поліцейські, які вбили звіра. Хлопець відбувся подряпиною на спині.
  • Взимку 2017 року жителька Іркутська, що побажала залишитися неназваною, прихистила у себе двомісячного ведмедика-інваліда, сім'ю якого вбили браконьєри. Більше місяця жінка сама вигодовувала ведмедика, а потім - віддала його в петербурзький центр допомоги диким тваринам «Велес», де визначили: ведмежа - дівчинка. Їй дали ім'я Маша. Вона живе в «Велесе» і сьогодні.
  • У ніч на 21 вересня цього року троє ведмедів забралися на територію дитячого табору «Надія». Дітей в цей час в таборі не було: зміна ще не почалася. Ведмеді побродили по території табору в пошуках їжі, але нічого не знайшовши, пішли назад в сторону лісу. Втім, пішли вони не з порожніми руками. «Забрали у нас віники: біля кожного корпусу у нас по Вєнічка варто, - і покинули територію центру», - заявила Братської студії телебачення директор табору Неллі Кузьменко.
  • Зовсім недавній трагічний випадок - від 24 грудня 2018 року - відбувся на території закритого атомгородка Озерськ. Тут ведмідь насмерть задер місцевого жителя, в садовому вольєрі якого жив кілька років, і був убитий зреагувала поліцією.

Ну що я бачу?
Яким він буде?
Та й чи знають?