У базі поліс є, а у виплаті відмовлять: як шахраї наживаються на електронному ОСАГО

Якщо купуєш електронне ОСАГО через посередника, є ризик, що страхова не відшкодує збитки.

Автомобілісти, які купують електронні поліси ОСАГО через посередників, можуть виявитися крайніми в разі ДТП: вони не отримають виплат по системі прямого врегулювання збитків, а якщо винні в аварії - залишать без виплат потерпілого, який стягне з них збитки через суд. Страховики розповіли про новий спосіб шахрайства. Хитра схема, поширена в областях Росії з високим регіональним коефіцієнтом, з'явилася на ринку послуг з оформлення електронних полісів ОСАЦВ. У групі ризику люди, які з якихось причин не стали самі оформляти автоцивілку через інтернет або ж купувати її офлайн - в офісі страхової компанії.

Концепція, насправді, дуже проста: мета шахраїв - виграти на різниці підвищувальних коефіцієнтів: регіональних, потужних, а також за віком і стажу водіння.

Отже, як все це виглядає: посередник, який оформляє електронний поліс, спотворює особисті дані автомобіліста, знижуючи таким чином вартість автоцивілки - страхує машину, занижуючи її потужність, а також змінюючи геопозіцію на регіон з найбільш низькими коефіцієнтом. При цьому реєстраційні номери, а також VIN вказуються коректно. Сам електронний поліс, який спершу потрапляє на пошту посередника, змінюється за допомогою фоторедактора, і тільки тоді відправляється клієнтові. У підсумку посередник заплатив за ОСАЦВ набагато меншу суму, ніж потім запросив з автомобіліста, а різницю поклав собі в кишеню.

- Такі випадки дійсно бувають. Я сам особисто бачив поліс на автомобіль з реальною потужністю 150 л. с., а з прописаною - в 49 л. с. Таким чином ціна ОСАГО може скоротитися вдвічі, - розповів представник страхової компанії "Арсенал" Тимур Жаппаспаев. - Ситуації, коли автомобілісти занижують коефіцієнти потужності або змінюють прописку, вказуючи в заяві не те, що написано в паспорті, нерідкі. Поширена таке в Москві, де регіональний коефіцієнт 2. І, безумовно, це є, скажімо так, легкою формою шахрайства. У моїй практиці таке відбувається не так часто - випадків 10 за рік в рамках однієї страхової компанії.

Експерти радять купувати електронне ОСАГО самостійно або по-старому купувати поліс офлайн.

Наскільки великий може в підсумку виявитися різниця, легко прорахувати за допомогою калькулятора ОСАГО на офіційному сайті РСА . Наприклад: беремо Mitsubishi Pajero потужністю 181 л. с., що належить жителю Єкатеринбурга, в якому регіональний коефіцієнт 1,8. Припустимо, власнику нашого гіпотетичного Pajero всього-то 20 років, а стаж водіння - до трьох років. Для нього вартість ОСАЦВ може перевалити за 18 000 рублів. Якщо ж перетворити екатеринбургский Mitsubishi в кримський (регіональний коефіцієнт 0,6), цінник на поліс впаде до 7 000 рублів - навіть для такого молодого водія на такій потужній тачці. А якщо це буде не Pajero, а, наприклад, "Ока" з 49 л. с., то вартість поліса не перевищить і 3 000 рублів. Ось така різниця.

Що цікаво, сам поліс при такій схемі відображається в базі даних РСА як діючий. Але якщо настане страховий випадок, він запросто може перетворитися на пустушку.

- В такому разі страховик може відмовити у виплаті на підставі недостовірності відомостей, зазначених у момент страхування. Адже це фактично явний обман страхової компанії, - пояснює Тимур Жаппаспаев. - Алгоритм дій тут такий: страхова компанія подає в суд на визнання договору страхування недійсним. Якщо страхувальник не зможе довести, що він є добросовісним набувачем, який став жертвою шахраїв-посередників, виплат за ДТП за цим полісом не буде.

Але як перевірити, чи не став автомобіліст жертвою посередника-шахрая? Зазвичай всіх відправляють на офіційний сайт РСА , Де відображаються всі діючі поліси ОСАГО - досить просто ввести номер бланка та вказати його серію. В даному ж випадку цього недостатньо - інформації про характеристики автомобіля, його регіональної приналежності, віці і стаж страхувальника там немає. Перевірити достовірність відомостей, зазначених посередником при оформленні е-ОСАГО, можна тільки при особистому зверненні в страхову компанію: через офіційний лист або візит в офіс (по телефону такі відомості не надаються).

Тому страховики рекомендують зробити кілька кроків, які допоможуть уникнути зустрічі з шахраями і можливої ​​ануляції ОСАГО:

- оформляйте е-ОСАГО самостійно, не вдаючись до допомоги посередників;

- використовуйте для оформлення сайт РСА або офіційні сайти страхових компаній, а не їх клони;

- при оформленні е-ОСАГО не користуйтеся чужою електронною поштою;

- не передавайте логін і пароль від своєї електронної пошти, а також дані банківських карт третім особам;

- якщо все-таки довелося звернутися за послугою до посередника, запитуйте у нього докази офіційних відносин зі страховими компаніями: агентський договір або договір про співпрацю.

За даними РСА, на сьогодні в структурі електронних продажів ОСАГО частка полісів з перекрученими відомостями про страхувальників і їх автомобілях становить 5-10% від загальної кількості, а це - близько 250-500 тисяч штук.

Але як перевірити, чи не став автомобіліст жертвою посередника-шахрая?