Унікальний архів рукописів Андрія Макаёнка представлений в Гомелі.


Унікальний архів рукописів Андрія Макаёнка представлений в Гомелі.

Повний архів народного письменника Білорусі Андрія Макаёнка став надбанням Гомельщини. У нещодавно відкрився літературному музеї обласної універсальної бібліотеки імені Леніна представлені безцінні раритети: рукописи, документи, знімки, які тепер можна побачити тільки в Гомелі. Так завдяки дружині драматурга Любові Макайонок Андрій Єгорович народний письменник ексклюзивно «повернувся» на свою малу батьківщину.

Директор обласної бібліотеки Марина Рафеева з палаючими очима розповідає, як на протязі декількох років підступалися до створення літературного музею. Чотири народних письменника Білорусі - уродженці Гомельщини - хіба не вагомий для того привід? Заради експозицій, здатних брати за живе, вийшли на родичів іменитих земляків. Головний бібліотекар відділу краєзнавства Ніна Серікова не приховує особистого:

- Щаслива тим, що виявилася причетною до створення музею і познайомилася з сім'ями народних письменників. Відгукнулися всі. Речі, книги з автографами, рідкісні фото збагатили наші стенди. І просто безцінний дар - повний архів Андрія Макаёнка, який передала його дружина Любов Іванівна.

За склом шаф суцільно відкриття. Фронтовий щоденник письменника - шкільна зошит з переливами стертих чорнила. Втім, тоді ще не письменника зовсім. 21-річного хлопчика з Рогачевского району, який в 1939 році був призваний в армію. І з перших місяців війни своїми очима побачив все її жахи. Вцілілий щоденник - вже чудо. На фронті заборонялося вести особисті записи. Йому ж вдалося: «Здається, сама земля стогне і волає про помилування. Але невблаганна смерть безжалісно спотворює, знущається, скрипить зубами. Яким крихким здається людина ... »- рядки, написані болем і кров'ю. У квітні 1942 року Макайонок Андрій Єгорович отримав серйозні поранення. 13 мінних осколків так і залишилися в його ступнях.

На стелажах справжні рукописи. Маловідома п'єса «Ворагi» - одна з перших в творчості Макаёнка. Тут же в поправках і доповненнях рукописи славнозвісних робіт «Затюканий апостол», «Левоніха на орбіті», «Таблетку під язик», «Трибунал» ... У кожної своя історія. «Затюканий апостол», до слова, на протязі 15 років не сходив зі сцени Московського академічного театру сатири. У п'єсах Макаёнка були задіяні такі метри акторського цеху, як Андрій Миронов, Анатолій Папанов, Спартак Мішулін.

Раритети наповнюють подробицями і життя Макаёнка поза творчістю. Вона теж кипіла. Письменник був депутатом Верховної Ради два скликання. Прохання до нього прилітали звідусіль. Намагався допомогти всім. Ось і лист Макаёнка міністру освіти на цю тему: «Шановний Яків Іванович! Пересилаю Вам лист директора Давид-Городоцької СШ № 2 тов. Шелехова, в якому він просить допомогти придбати шкільні меблі для навчальних кабінетів на 200 учнівських місць в цьому році. Попередня розмова з Вами дозволяє мені висловити надію, що це прохання буде Вами почута і фінал буде щасливий для школи, для мене і, врешті-решт, для Вас, так як, задовольнивши прохання, Ви залишите про себе найкраще враження, і зустрічатися нам з Вами буде радісно і приємно. Всі ми живемо в людях. З доброю посмішкою до Вас - просить Андрій Макайонок Андрій Єгорович ».

Вже очевидно, музей тільки екскурсіями не обмежиться. Будуть заняття для школярів, творча лабораторія - для студентів. Пам'ять про земляка, ожила в невідомі деталі, відкриває його абсолютно по-новому. Чи не наука чи юним: селянський хлопець, який подолав чимало важких випробувань, завдяки таланту, праці та наполегливості став по-справжньому народною величиною ...

З перших вуст

Любов Макайонок Андрій Єгорович, дружина письменника:

- Для Андрія Єгоровича рідні місця дуже багато значили. На Гомельщині пройшли його дитинство, молодість. Важкі були часи. Саме він і в школу ходив через день по черзі з братом, бо одяг був одна на двох. Але його життя - це приклад того, що на шляху до мрії немає труднощів. Мені здається важливим, що його архів буде зберігатися саме на Гомельщині, звідки він вийшов в люди, і послужить землякам.

Автор публікації: Віолетта Дралюк.

джерело: СБ - Білорусь сьогодні Чотири народних письменника Білорусі - уродженці Гомельщини - хіба не вагомий для того привід?