Управління гнівом: як виплеснути негативну енергію і уникнути конфліктів
Удар став причиною смерті людини
В кінці серпня в Єкатеринбурзі закінчився суд над 22-річним Владом Рябухін , Який побився з 19-річним мажором. У Саргіза до Владу були претензії, і після словесної перепалки він вдарив хлопця в скроню. Рябухін відповів, і його удар мав великі наслідки: Саргіз впав, вдарився головою і у нього пішла піна з рота. Молода людина залишилася живою, але йому провели трепанацію черепа.
Можливо, якби обидві сторони конфлікту не були агресивно налаштовані, таких наслідків і суду вдалося б уникнути. Наші колеги з ngs55.ru поговорили з лікарем-психотерапевтом Наталією Ефимовская, яка розповіла, як придушити спалаху гніву в собі і оточуючих.
Бей або біжи
За словами лікаря-психотерапевта, подібні конфлікти відбуваються часто. Люди шукають найменший привід для суперечки і, отримавши його, починають користуватися ним по повній - так вони позбавляються від накопиченої негативної енергії. Деякі роботодавці навіть наполягають на тому, щоб їх особливо дратівливі співробітники відвідували психотерапевта, а ось російські судді не направляють винних на курси з управління гнівом, як це показують в американських фільмах.
- Одна з моїх клієнток їхала в таксі, а водій кричав на неї всю дорогу, бо його кинула дружина. Я теж якось їхала з таксистом, водія обігнала жінка, і він почав матом лаятися на усіх жінок, - розповіла Наталія Ефимовская.
Лікар вважає, що на сучасну людину діє безліч факторів: проблеми на роботі і в особистому житті, недосип, неправильне харчування, відсутність фізичної активності і зростаючі ціни.
- Ми стали мало рухатися, мало бувати на свіжому повітрі. Якщо в тілі немає активності, то зменшується кровообіг мозку, він отримує мало кисню. І психіка починає глючити, - продовжує вона.
На роботі теж можна виплеснути енергію, наприклад, зробивши зарядку
Психотерапевт пояснила, що у людини може бути все добре в родині і на роботі, але якщо у нього немає виплеску фізичної активності, то енергія може виходити завдяки абсолютно необгрунтованих до спалахів гніву.
Вона переконана - всім людям потрібно рухатися і частіше бувати на свіжому повітрі, це потрібно не тільки для фізичного, а й для психологічного здоров'я.
- Потрібно вміти вибачатися і миритися. Це головне. Але якщо ви постійно відчуваєте напади гніву, то потрібно ваше бажання бити перевести в інше русло. Як кажуть - бий або біжи. Так ось, треба бігти. Пройдіть пару зупинок до будинку пішки, подихайте. Спаліть адреналін - помахайте руками, підтягніться на турніку, - каже психотерапевт і пояснює, що якщо людина гневлив по природі, то стримувати свої емоції для нього шкідливо - їх просто потрібно замінити на фізичну активність.
«Російській людині складно всидіти на місці без діла»
На її думку, такий спосіб, як медитація, підходить далеко не всім - людям з нашим менталітетом складно сидіти довгий час і нічого не робити. Її можна замінити технікою «ранкові сторінки». Для цього потрібно з ранку, відразу після сну, записувати на трьох сторінках А4 все, що приходить в голову. Ті, хто практикує цю техніку, за словами психотерапевта, роблять багато висновків і знаходять багато відповідей на свої питання. У таких записах залишається безліч ідей для життя і бізнесу.
психологічне айкідо
Якщо конфлікт уже розгорівся, відповідати співрозмовнику психотерапевт радить такими фразами, яких він не очікує.
- Ти дурень!
- Так, можливо, комусь може так здатися. Але хіба може така людина як ти, розумна людина, такий добрий, так вважати?
Також вона порадила збивати людини з пантелику уточнюючими питаннями і перемикати його увагу.
- Стій, стій, стій! А ми хіба не бачилися раніше?
- Ти знаєш, яка сьогодні дата?
- Стривай, а скільки часу?
Коли людина відвернеться, потрібно постаратися згладити кути і перевести розмову в мирне русло. Потрібно уникати таких слів, як «заспокойся» і «не псих», тому що для багатьох вони як червона ганчірка для бика. Людина почне підвищувати голос, виправдовуватися і доводити, що він і так спокійний, а конфлікт продовжиться.
Якщо ви самі близькі до того, щоб розлютити, то зупиніться, зайдіть за ріг, вийдіть на вулицю і подихайте, відіжміться, підтягніться. Швидше за все, ви зрозумієте, що ситуація не варта того, щоб продовжувати конфлікт.
Секс, задоволеність і сублімація
Часто під час словесних перепалок людини, який рветься до гніву і кричить, звинувачують в сексуальної незадоволеності. Правда, в більш грубій формі. За словами психотерапевта, це твердження має право на існування.
- Секс - це один із способів спалити адреналін. Є випадки, коли партнери після 40 років перестають займатися сексом. Люди люблять один одного і претензій немає, а енергія накопичується. Я такі пари відправляю в спортзал. Інакше це призведе до конфлікту. Один хоче, а другий не хоче або не може. В іншому випадку партнери будуть один одного пиляти, злитися. Це призведе до зриву одного з них і конфлікту, - пояснює психотерапевт.
Моржування - відмінний спосіб скинути накопичився стрес
Є така техніка - сублімація: зняття внутрішньої напруги за допомогою перенаправлення енергії на досягнення інших цілей, заняття творчістю. Її вперше описав Фрейд. Малюйте, пишіть вірші, займайтеся хобі або спортом. Не давайте збиратися негативної енергії. Вона в будь-якому випадку знайде вихід, але в самий невідповідний час.
- Тренуйте стресостійкість. Заздалегідь, - радить Наталія Ефимовская.
Текст: Олександр Зубов
Фото: Олександр Зубов, Іван Рейзвих
А ми хіба не бачилися раніше?
Ти знаєш, яка сьогодні дата?
Стривай, а скільки часу?