В чию кишеню йдуть гроші від шкільних тестів?

У кожного казахстанського батька, який виховує школяра, на слуху такі назви, як «Ақ бота», «Золоте руно», «Русский медвежонок», «Кенгуру» і т.д. Учням шкіл періодично доводиться брати участь в них в добровільно-примусовому порядку. Зрозуміло, не безкоштовно.

В середньому одна така інтелектуальна гра обходиться батькам у 500 тенге. Найчастіше тата і мами навіть не знають, за що платять. Дитина здає гроші, нібито тестує свої знання і в кращому випадку приносить додому ось такий сертифікат. А багатьом навіть і він не перепадає. Говорити про роботу над помилками і перевірці цих тестів не доводиться.

Що за таємничі інтелектуальні конкурси проводяться в школах? З цим питанням для початку ІА Total. kz звернулося в управління освіти м Астани. Там нам люб'язно пояснили, що організацією інтелектуальних ігор, конкурсів і тестів займається Республіканський науково-практичний центр «Дарина» при МОН РК. Відшукати місце дислокації «Дарина» виявилося непросто, та й, як з'ясувалося, прес-служби у них немає, тому запит адресували безпосередньо міністру освіти Аслану Сарінжіпову.

З відповіді відомства випливає, що РНПЦ «Дарина» дійсно проводить «ряд інтелектуальних заходів» республіканського і міжнародного значень на платній основі «з метою виявлення, навчання і розвитку обдарованих школярів» на підставі укладених договорів з оргкомітетами міжнародних ігор. До компетенції «Дарина» входять наступні інтелектуальні ігри та конкурси: «Ақ бота», «Золоте руно», «Русский медвежонок», «Кенгуру», «Людина і природа» і «British Bulldog».

«Моя дитина в місяць один раз стабільно просить від 400 до 600 тенге на якусь олімпіаду. Спочатку давала, потім, коли зрозуміла, що толку від цього ніякого, відмовила. Подзвонила класна керівниця, сказала, що завуч зобов'язує, і вона змушена була віддати свої гроші. Ну куди подітися ?! У неї і так маленька зарплата, передала, але з умовою, що вчитель передасть мені сам тестнік. Дуже вже хотілося подивитися, на що витікають наші грошики », - розповідає мешканка Астани на ім'я Акмарал.

Тестніком виявився звичайний аркуш формату А4 з роздрукованими завданнями.

Тестніком виявився звичайний аркуш формату А4 з роздрукованими завданнями

«Коли я побачила завдання, була в шоці. Ну звідки учневі 6-го класу школи з казахською мовою навчання знати про російською громадського діяча, перекладача і поета XVIII століття, який написав про себе: «Я - боголюбець, хоча з малої звіриного»?! - обурена Акмарал.

«А питання про те, за якими правилами будуються грузинські прізвища, взагалі вибив мене з колії. Я - випускниця філологічного факультету - вивчала це в університеті! »- обурюється Акмарал.

Втім, в так званому «тестніке» є посилання на сайт міжнародної гри-конкурсу «Русский медвежонок - мовознавство для всіх»: http://www.rm.kirov.ru/index.htm . Там же можна скачати і завдання, і правильні відповіді на питання.

«Тестніком» для інтелектуального марафону з математики «Ақ бота» виявилися вже два аркуші формату А4, скріплені степлером.

«Тестніком» для інтелектуального марафону з математики «Ақ бота» виявилися вже два аркуші формату А4, скріплені степлером

Куди яскравіше виявився збірник завдань інтелектуального конкурсу «Поні», який не входить до переліку «Дарина». Співробітники регіональних підрозділів РНПЦ «відхрестилися» від нього, звинувативши директорів шкіл у самоправності. Однак керівництво навчальних закладів запевняє, що жодне інтелектуальне захід у школах не проводиться без відома «Дарина».

Однак керівництво навчальних закладів запевняє, що жодне інтелектуальне захід у школах не проводиться без відома «Дарина»

Куди складніше йде справа в сільській місцевості. Адже на селі відмова від здачі грошей автоматично прирівнює тебе до мало не до жебраків.

«У мене четверо дітей. Старша в цьому році пішла в четвертий клас, син вчиться в третьому. Періодично вони беруть участь в різних інтеллектаульних конкурсах. Вартість тестів варіюється від 350 до 550 тенге за одиницю. Чеків ніхто не видає. Тому ніхто не знає дійсну вартість цих тестів і куди йдуть гроші? Я вмовляла їх не брати участь в подібних конкурсах, від яких немає ніякої користі. Краще купити на них щось інше, наприклад, книги, фарби і т.д. Але вони плакали, кажуть: вчителька соромить тих, хто не бере участь. І я їх не звинувачую, на них теж тиснуть зверху. Але, чесно кажучи, набридло вже, скільки можна наживатися на школярах? »- розповідає Саулі, мама четвероклашкі з Жармінского району Східно-Казахстанської області.

За словами Саулі, в минулому році дочка принесла додому тестнік із завданнями конкурсу «Золоте руно».

За словами Саулі, в минулому році дочка принесла додому тестнік із завданнями конкурсу «Золоте руно»

«Дочка вчиться в казахської школі, вона у мене відмінниця. Завдання були дуже складні, не під силу для учнів 3-го класу. Навіть самі вчителі не могли відповісти на питання. Але ми, батьки, вирішили допомогти діточкам. Підняли на ноги всіх родичів, в тому числі з Астани і Алмати. Моя зовиця знайшла сайт цього конкурсу, а там відповіді на всі питання російською мовою. Ми позначили правильні відповіді. Яке ж було моє обурення, коли в школі сказали, що вчителі самі навмання відповіли на питання тестів і від імені школярів відправили результати чи в район, чи то в область. Навіщо потрібні такі тести? Хто їх розробляє і бездарно після переводить на казахську мову? Хто дає дозвіл на проведення цих тестів? І куди дивиться міністр Сарінжіпов? »- каже Саулі.

Як виявилося, «Золоте руно», «Русский медвежонок», «British Bulldog», «Кенгуру» , «Людина і природа »- це все конкурси, які організовують російські центри міжнародних олімпіад. Виняток становить лише республіканський інтелектуальний марафон «Ақ бота». З коментарями про прозорість його проведення ви можете ознайомитись на сайті .

У відповіді на наш запит директор Департаменту дошкільної та середньої освіти, інформаційних технологій МОН РК Жанил Жонтаева повідомила, що «завдання інтелектуальних заходів, що проводяться на платній основі, розробляються викладачами професорсько-викладацького складу провідних вітчизняних вузів, а також педагогами республіки, що мають вищу кваліфікаційну категорію ». Якщо це розробляється нашими фахівцями, то причому тут грузинські прізвища та російські класицисти XVIII століття? Залишається тільки сподіватися, що наші дійсно надають свої напрацювання російських колег.

Тепер про гроші. За інформацією прес-служби МОН РК, на 1 жовтня 2015 року в школах Казахстану навчаються 2 млн 799 тис. 585 учнів. Навіть якщо кожен з них хоч раз брав участь в одному з інтелектуальних заходів, яке входить, а можливо, і не входить, до переліку, наданий Міністерством освіти, цікава виходить картина. В середньому участь в одній такій грі, конкурсі, марафоні, олімпіаді обходиться в 500 тенге (є олімпіади з 350, а є - і по 600 тенге). В цьому випадку сума виходить значна - майже 1 млрд 400 млн тенге, або понад $ 4 млн (при курсі 345,5 тенге за $ 1). Варто відзначити, що за сплачені гроші ніхто не надає батькам ніяких документів, а це вже - привід для податкових перевірок.

Айнур Коскіна

Що за таємничі інтелектуальні конкурси проводяться в школах?
Ну куди подітися ?
Тому ніхто не знає дійсну вартість цих тестів і куди йдуть гроші?
Але, чесно кажучи, набридло вже, скільки можна наживатися на школярах?
Навіщо потрібні такі тести?
Хто їх розробляє і бездарно після переводить на казахську мову?
Хто дає дозвіл на проведення цих тестів?
І куди дивиться міністр Сарінжіпов?
Якщо це розробляється нашими фахівцями, то причому тут грузинські прізвища та російські класицисти XVIII століття?