В Україні збираються заборонити "шкідливі" харчові добавки

  1. Ціни на продукцію деяких виробників можуть вирости, вважають експерти
  2. Нові порядки - нові ціни ?
  3. Орфографічна помилка в тексті:

1 червня 2017, 08:14 Переглядів:

Ціни на продукцію деяких виробників можуть вирости, вважають експерти

1 червня 2017, 08:14 Переглядів:   Ціни на продукцію деяких виробників можуть вирости, вважають експерти   Експерти радять орієнтуватися на європейські норми безпеки харчових продуктів

Експерти радять орієнтуватися на європейські норми безпеки харчових продуктів. Фото: 4soul.net.

У МОЗ продовжують займатися "оздоровленням" їжі вітчизняного виробництва. Остання ініціатива в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун - обмежити використання в харчових продуктах транс-жирів до 2% і зобов'язати виробників розміщувати на етикетках інформацію про "шкідливу" компоненті. Раніше чиновники також хотіли заборонити ГМО, обмежити використання ряду штучних замінників цукру і підсолоджувачів. Якщо ці нововведення затвердять, виробникам продуктів харчування доведеться міняти не тільки маркування своїх товарів, але і їх рецептуру, що напевно позначиться на цінах, пише UBR .

У МОЗ впевнені, що зниження споживання транс-жирів позначиться на здоров'ї українців самим позитивним образом. Адже вони провокують розвиток серцево-судинних захворювань та ожиріння. Харчовики парирують - "небезпечний" інгредієнт сприяє збереженню стабільного смаку продукції і продовжує термін її зберігання, тому його масово використовують при виробництві напівфабрикатів, кондитерських виробів, молочних продуктів, їжі з фастфуда.

Не оминули законодавці і проблему генно-модифікованої продукції. Так, ще в липні 2016 року було зареєстровано законопроект про введення до 2023 року мораторію на вирощування ГМО-культур і їх переробку. Однак вступ в силу мораторію було відкладено на рік.

Законопроект про обмеження обігу ряду штучних замінників цукру і підсолоджувачів в Україні був підготовлений ще в жовтні 2013 року. Відповідно до нього, передбачалося заборонити ввезення і використання деяких харчових добавок з індексом Е. Зокрема, мова йшла про штучні підсолоджувачах "Е420-Сорбіт", сорбітовий сиропу, підсолоджувача "Е950", "Ацесульфам калію", "Аспартама" і ряду інших .

Доведено, що безконтрольне використання цукрозамінників загрожує небажаними наслідки для здоров'я. Наприклад, розладом шлунково-кишкового тракту, нудотою, блювотою, діареєю. Тому на упаковці обов'язково має бути попереджувальний напис. Зокрема, в країнах ЄС діє обмеження по добовій дозі аспартама - 40 мг на кг ваги людини. Для сахарину - не більше 15 мг / кг. В принципі в ЄС на сьогодні не існує жодного підсолоджувача, по якій би не прописувалась гранична норма споживання.

За словами голови фонду громадської безпеки Юрія Гаврилечко, велика частина вітчизняних продуктів харчування з точки зору присутності в них транс-жирів, ГМО, підсолоджувачів та ін., Не тільки шкідливі, але і в деяких випадках навіть отруйні.

"Втім, узагальнювати продуктові сегменти, в яких" шкідливих "елементів більше або менше за все, марно. Навіть у одного і того ж виробника відсоток таких добавок може різниться від партії до партії", - зауважив він.

За словами директора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенко, "шкідливі" складові використовують навіть ті виробники, які в підсумку економлять на цьому копійки. "Наприклад, кондитери на використанні тих же транс-жирів, підсолоджувачів та ін., Економлять в перерахунку на один виріб дійсно кілька копійок. Але якщо помножити все це на кількість виробленої продукції в рік, їх прибуток тільки за рахунок "експериментів" може обчислюватися тисячами гривень ", - підкреслює експерт.

Більш того, експерти констатують, що якщо раніше частка "шкідливою" продукції з транс-жирами, різного роду "Ешками" і ГМО становила не більше 5-7%, то сьогодні може досягати і 50%.

"Коли навіть сумлінні виробники бачать, що їхні конкуренти не гребують подібними методами, вони замислюються - а чи варто їм додатково витрачатися на потрібну маркування або зміна рецептури? І скільки б і споживачі, і сумлінні виробники не намагалися звертатися до відповідних органів із закликом виправити ситуацію , поки це не працює ", - зауважив Дорошенко.

Експерти констатують, що введення обов'язкового маркування із зазначенням точного складу продукції, будь то трансжири або ж підсолоджувачі - справа потрібна, проте поки важко здійсненне.

Багато виробників не тільки не уточнюють в складі продукту класифікацію "Е" і транс-жирів, але і взагалі замовчують про них.

Так, начальник аналітичного відділу консалтингового агентства "ААА" Марія Колесник вважає, що споживач повинен мати можливість усвідомленого вибору, то є всі інгредієнти повинні бути чітко вказані. "І таким шрифтом, щоб це було читабельно. На жаль, дуже часто на упаковці виробник вказує на присутність" Е ", але що саме криється під цим позначенням, споживач не знає", - уточнив експерт.

За її словами, це може бути і звичайна лимонна кислота, і шкідливий барвник. Колесник також підкреслює, що, як правило, шкідливі трансгенні жири містить в більшості випадків небрендовану і найдешевша продукція - та, що продається на вагу, а споживач взагалі не має можливості побачити склад.

"У таких товаровиробників частка в собівартості шкідливих інгредієнтів ніж вагоміша і заміна їх на безпечні стане причиною перегляду цін", - підсумувала Колесник.

Втім, багато виробників не тільки не уточнюють в складі продукту класифікацію "Е" і транс-жирів, але і взагалі замовчують про них. "Випадків, коли виробник замовчує про справжній склад свого продукту при його маркуванні досить. Узагальнювати, з якими продуктами харчування це відбуватиметься частіше або рідше - неможливо. Однак причина цього гранично ясна - щоб обдурити покупця і отримати більше прибутку зараз і тут", - упевнений Гаврилечко.

Наприклад, при покупці вершкового масла вказується склад з вершків 73% жирності і води. А за фактом виявляється, що вершків там може не бути взагалі, а є тільки пальмова олія, барвники, стабілізатори і т.д.

Нові порядки - нові ціни ?

Колесник вважає, що заборона небезпечних інгредієнтів для багатьох виробників може стати причиною перегляду цін. "Хоча в цілому, подорожчання не повинно скласти більше 2-5%", - підсумувала експерт. Втім, подорожчання не обов'язково має відбутися у всіх без винятку.

"Якщо всі перераховані ініціативи вступлять в силу, то на кінцевій вартості продукції це ніяк не повинно позначитися, тому що всі махінації подібного роду - ця прихована прибуток, хоча є й винятки. Тут все залежить від конкуренції і роботи судової системи", - вважає Гаврилечко .

За його словами, без цих двох елементів ціни будуть рости незалежно від того, які норми повинні дотримуватися виробники.

Експерти наголошують - не дивлячись всі актуальні на сьогодні законодавчі ініціативи, головна проблема в тому, що держава не дотримується "правила гри". За словами Дорошенко, законодавство, що регулює в продуктах харчування норми тих чи інших "шкідливих" речовин, в Україні існує ще з 2014 року. Саме тоді були прийняті і затверджені всі необхідні стандарти.

"Ці правила зобов'язують дотримуватися необхідних стандартів при маркуванні товарів не тільки виробників, але і продавців. Але, на жаль, на сьогоднішній день, вони не дотримуються. Держава, яка повинна контролювати цей процес, цю функцію не виконує", - говорить Дорошенко.

Експерти одностайні - в питаннях безпеки продукції слід орієнтуватися на європейський досвід.

"Якщо в ЄС якась субстанція заборонена, Україна, перш слід зважити всі за і проти перед тим, як її вирішувати. Якщо ми хочемо експортувати свою продукцію без обмежень, то" шкідливі "інгредієнти варто заборонити", - резюмувала Колесник.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні збираються заборонити" шкідливі "харчові добавки". інші бізнес новини дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Коли навіть сумлінні виробники бачать, що їхні конкуренти не гребують подібними методами, вони замислюються - а чи варто їм додатково витрачатися на потрібну маркування або зміна рецептури?
Нові порядки - нові ціни ?