Відповідальний за безпеку дорожнього руху

  1. Вимоги, що пред'являються до фахівця
  2. Комплекс заходів щодо забезпечення безпеки
  3. Права і обов'язки роботодавця та спеціаліста по забезпеченню БДР

Будь-яке сучасне підприємства складно уявити без автомобільного парку. І чим більше організація, тим більше автомобільних потреб у неї. Зі збільшенням рухомого складу, ризик виникнення ДТП зростає.

Зі збільшенням рухомого складу, ризик виникнення ДТП зростає

Чи потрібен у вашій організації людина відповідальна за безпеку дорожнього руху? Якщо ваша організація профільована на перевезення вантажів або пасажирів, то такого питання відпадає сам собою. Для цих організацій є закон, який зобов'язує призначити і атестувати така особа. А якщо ви не займаєтеся комерційними перевезеннями, то закон вас не зобов'язує призначати спеціальне особа, але відповідальність у цьому випадку покладається на керівника фірми або підприємства. Тобто, в разі виникнення ДТП, керівник або директор за замовчуванням покладає на себе виконання функцій особи, або призначає ответвлённого людини з числа працівників або наймає з боку. Ця особа наділяється повноваженнями і несе відповідальність як фахівець з безпеки дорожнього руху. Для цього повинен бути виданий наказ по підприємству з внесенням до посадової інструкції відповідних обов'язків. Далі, необхідно ознайомити працівника з наказом і обов'язками під розпис, і тільки після цього він стає повноцінним керівником.

Вимоги, що пред'являються до фахівця

Особа по забезпеченню безпеки дорожнього руху має бути навчено і атестовано, якщо в статуті вашої компанії вказано пункт «Послуги перевезення». Якщо ж такого виду діяльності не позначено, то у вас такого обов'язку немає. Також якщо в статуті немає такого пункту, а за фактом ви здійснюєте перевезення на сторону, то до статуту вам необхідно внести відповідне доповнення та призначити відповідального. Дана особа має бути компетентним у питаннях безпеки дорожнього руху на підприємстві. Цей співробітник повинен мати відповідну освіту або досвід, записаний в трудову книжку. Для тих, у кого немає подібного досвіду або освіти, призначають навчання, на підставі якого людині можна доручити дані обов'язки. Інакше існує ризик, що в разі виникнення позаштатної ситуації (ДТП), співробітник може звернутися до суду, і він визнає призначення даної особи на посаду незаконним. Атестувати співробітника в цьому випадку необов'язково.

Для ефективної роботи компанії, необхідно розподілити відповідальність з БДР на трьох співробітників:

Призначення має здійснюватися з занесенням до посадової інструкції конкретних обов'язків, кожному з них. т. к. якщо призначити наказом, а обов'язки не прописати в інструкції, то такий працівник не буде відповідати за доручену йому сектор. Якщо ваша компанія має в своїй структурі філії, то в кожному з філій повинно бути по три відповідальних. А фахівці головного філії, повинні контролювати роботу інших. Це необов'язково три різних співробітника, все обов'язки може виконувати і одна людина (все залежить від величини організації і від кількості рухомого складу в наявності). І крім обов'язків з контролю БДР, він може виконувати і інші (механік, диспетчер та ін.). У даного фахівця повинен бути диплом про вищу освіту в напрямках «Наземний транспорт» або досвід роботи на подібній посаді, занесений в трудову книжку.

Комплекс заходів щодо забезпечення безпеки

Для попередження ДТП на підприємстві необхідно провести комплекс заходів:

  1. Проведення інструктажів з БДР Журнал з проведення інструктажу з БДР

А) вступний інструктаж проводиться з усіма новоприбулими шоферами. Проводить його особу, відповідальну за БДР на підприємстві, інструктаж включає в себе:

  • організацію авторуху по території компанії;
  • умови роботи в організації;
  • порядок заповнення та ведення шляхової документації;
  • послідовний алгоритм дій при ДТП ;
  • правила надання долікарської допомоги потерпілим.

Б) передрейсовий - проводиться у разі відправлення водія по новоствореному маршруту, перевезення великовагових, небезпечних або великогабаритних вантажів. До його складу входять такі положення як:

  • наявність небезпечних ділянок на маршруті;
  • місця для можливого відпочинку на маршруті;
  • кількість і розташування пунктів технічної допомоги на маршруті;
  • правила безпечного проходження важких і небезпечних ділянок (затяжних спусків / підйомів; ж / д переїздів та ін.);
  • алгоритм дій при виникненні позаштатної ситуації.

В) сезонний - проводиться не рідше одного разу на півроку, на рубежі зміни періодів осінньо-зимового на зміну весняно-літнього або навпаки. Його мета - підготувати шоферів до експлуатації автомобіля в попередній період. Повинен включати в себе аналіз ДТП, що відбуваються в аналогічні періоди раніше.

Г) спеціальний - проводиться в таких випадках як:

  • в силу вступили закони, що безпосередньо впливають на діяльність водіїв;
  • змінений маршрут;
  • сталася ДТП з людськими жертвами або великим матеріальним збитком;
  • надійшла інформація про терористичну загрозу
  1. Проведення стажувань для новоприбулих шоферів і для тих, які рік і більше не виконували обов'язків водія по яким би то не було причин.
  2. Ведення журналу випуску на лінію справних транспортних засобів і не допущенню до роботи технічно не справних ТЗ.
  3. Допускати до керування автомобілем шоферів, які пройшли стажування і мають кваліфікацію, відповідну характером роботи
  4. Стежити за виконанням режиму роботи і відпочинку , Щоб працівники, які не виконують даний режим, не були допущені до роботи.
  5. Шукати і усувати причини порушення ПДР або виникнення ДТП
  6. Організовувати проведення щоденного медичного огляду Передрейсовий медичний огляд водіїв
  7. Підтримувати в справності, а при відсутності оснастити автомобілі засобами технічного контролю, реєструючими швидкісний режим, маршрут авторуху і кількість відпрацьованих годин водієм.

Права і обов'язки роботодавця та спеціаліста по забезпеченню БДР

Фахівцю із забезпечення БДР заборонено:

  1. Давати допуск до керування автомобілем водіям, які не мають або з закінченим терміном водійського посвідчення, в якому відбито наявність відповідної категорії
  2. Примушувати шоферів порушувати ПДР або заохочувати дані дії.

У межах чинного положення про БДР, можливо встановити свої спеціальні правила для дотримання БДР і вимагати їх дотримання від підлеглих.

Підприємство в свою чергу, повинно забезпечувати:

  1. Паркувальним місцем для паркування транспортних засобів , Які належать компанії Парковка транспортних засобів організації
  2. Обладнанням і приміщеннями для техобслуговування і проведення ремонтних робіт або мати діючий договір з організаціями, що надають послуги для стоянки, техобслуговування або займаються ремонтом транспортних засобів.
  3. Умови для проведення передрейсового огляду транспортних засобів.

Відповідальний за безпеку дорожнього руху повинен знати:

  1. Трудове законодавство або його основні положення.
  2. Закони, які націлені на БДР.
  3. Основні техніко-економічні показники транспортних засобів та їх призначення.
  4. Основні правила і норми технічного використання транспортних засобів.
  5. Способи обліку і планування автомобільних перевезень.
  6. Методи організації перевезень, що забезпечують виконання норм праці та відпочинку водіїв та інших працівників, які забезпечують справну експлуатацію транспортних засобів.

Повинен вміти:

  1. Проводити аналіз причинно-наслідкових зв'язків порушення ПДР, скоєння ДТП водіями, надавати звіт про заходи, проведених за фактом скоєння дорожньо-транспортної пришестя і про вжиті заходи.
  2. Перевіряти і звіряти дані по ДТП, учасником якого був автотранспорт компанії, з даними ГИБДД.
  3. Доносити інформацію до водіїв, інженерно-технічних працівників і керівництва організації про причини дорожньо-транспортних пришестя і про аварійну обстановку в цілому по підприємству.
  4. Встановлювати обставини і причини ДТП, з'ясовувати якісь пункти правил були порушені і які причини недотримання вимог ПДР.
  5. Проводити заходи, спрямовані на попередження ДТП і порушень ПДР. Проведення заняття для водіїв
  6. Розробляти проекти, що забезпечують БДР при перевезенні людей, небезпечних і великогабаритних вантажів.
  7. Здійснювати контроль за тим, щоб водії керували транспортним засобом відповідної категорії, яка дозволена для управління його ВУ.
  8. Здійснювати контроль за проходженням шоферами щоденного медичного огляду.
  9. Проводити заняття для водіїв, роз'яснюючи їм особливості управління автотранспортом і обслуговування авто в різних погодних умовах.
  10. Організовувати стажування новоприбулих працівників і тих, у кого перерву роботі склав більше 12 місяців.
  11. Стежити за дотриманням персоналом компанії трудового режиму і відпочинку.
  12. Стежити за дотриманням плану з навчання персоналу основам БДР.

При дотриманні всіх прищепив і рекомендацій, можливо досягти безаварійної роботи підприємства або звести її до мінімуму. Це підвищить ваш рейтинг в порівнянні з конкурентами. І дозволить збільшити прибуток і добробут ваше і ваших працівників.

Чи потрібен у вашій організації людина відповідальна за безпеку дорожнього руху?