«Він блискучий парламентер»: Іван Єгоров довірив «КамГЕС» висуванця Ільшата Фардіева

17.09.2018

Кадрова чехарда в компанії, що побудувала КАМАЗ і Набережні Челни: призначений п'ятий за п'ять років генеральний директор

Сьогодні рада директорів «Камгесенергостроя» прийняв рішення затвердити на посаді гендиректора компанії Даміра Сафіулліна - вихідця з енергетичної галузі Татарстану. Раніше Сафіуллін не мав ніякого відношення до будівництва, однак був притягнутий Ільшата Фардіевим в «Татенерго» з прокуратури РТ для наведення порядку і структурних реформ. По всій видимості, «КамГЕС» тепер теж чекає розчищення завалів.

Дамір Сафіуллін Фото: kpfu.ru

НЕСПОДІВАНА ФИГУРА

Сьогодні стало відомо про те, що рада директорів АТ «Камгесенергострой» прийняв рішення затвердити на посаді генерального директора компанії Даміра Сафіулліна. До цього моменту відчуває далеко не кращі свої часи підприємство протягом п'яти місяців в статусі виконуючого обов'язки гендиректора очолював екс-головний інженер Едуард Идрисов. Його призначили в квітні цього року, відразу після того, як компанію покинув Рустем Лихачов.

Відзначимо, що радою директорів «Камгесенергостроя» гендиректором компанії буде призначений саме Сафіуллін, «БІЗНЕС Online» повідомили власні джерела в «Ак Барс Холдингу» ( «КамГЕС» входить в його структуру) ще пару днів назад. Сьогодні Ідрісова, як інформують наші джерела всередині холдингу, було оголошено подяку та запропонована посада першого заступника гендиректора. Окремо було відзначено, що за недовгий час керівництва компанією йому вдалося закрити всю заборгованість по заробітній платі та зменшити практично в півтора рази кредиторську заборгованість. Крім цього, в заслугу і. о. віднесені і кілька виграних судів в арбітражі, в тому числі банкротних, якими останнім часом торпедують холдинг контрагенти. До речі, за збігом обставин, саме сьогодні стало відомо про 10 нових позовах, пред'явлених «КамГЕСу» виконкомом Набережних Човнів в рамках земельних суперечок.

Кадрова чехарда в «КамГЕСе», триває вже п'ять років: генеральні директори змінюють один одного з калейдоскопічною швидкістю. Крім того, в кінці червня змінився голова ради директорів компанії. Замість Ірека Файзуллина, міністра будівництва архітектури та житлово-комунального господарства РТ, був призначений його заступник - Юрій Аляшев.

Призначення Сафіулліна виглядає дещо несподіваним. Він за освітою юрист, довго працював в енергетиці, не має досвіду роботи на такій посаді в будівельній галузі. Однак йому не раз доводилося працювати в проблемних умовах. Як розповідають наші джерела, в 90-е, коли Сафіуллін ще був старшим слідчим відділу прокуратури з розслідування вбивств і бандитизму, на нього звернув увагу Ільшат Фарда, в ту пору глава Альметьевска. Сафіуллін тоді яскраво проявив себе на ниві приборкання криміналу в нафтовій столиці РТ. Незабаром Фарда зайняв пост гендиректора «Татенерго» і запросив Сафіулліна на посаду начальника юрвідділу компанії. Можна сказати, що зірка менеджера зійшла в цей момент. У 2003 році його призначають заступником гендиректора ВАТ «Татенерго» з корпоративної політики та управління власністю. Він став одним з ключових членів команди Фардіева і відігравав важливу роль в реформах, які тоді йшли в «Татенерго». Нагадаємо, що в той період за ініціативою Анатолія Чубайса, який очолював РАО «ЄЕС Росії», йшов розділ енергокомпаній на генеруючі і мережеві. У Татарстані і Башкортостані цей процес був запущений пізніше і супроводжувався затяжними і складними переговорами з федералами. Як зазначив у розмові з кореспондентом «БІЗНЕС Online» головний редактор ІА «Девон» Анвар Маліков, саме в той період за Сафіулліним закріпилася репутація «блискучого парламентера».

Знаючі Сафіулліна люди характеризують його як надзвичайно грамотного юриста, відзначаючи, що на цій позиції він зміг вибудувати розрізнені, що не координували свою діяльність структури в філіях компанії в жорстку вертикальну структуру, що складається з правового управління і функціонально підлеглих йому юридичних відділів, груп і юрисконсультів в підрозділах . Він також вважається, по суті справи, творцем енергетичного третейського суду, який отримав сертифікат російського центру сприяння третейським судам за номером 7, - один з найбільших в Росії і за кількістю організацій, що використовують третейське застереження, і за кількістю звернень.

Співрозмовники «БІЗНЕС Online» в управлінні «Татенерго», де колись працював Сафіуллін, пам'ятають його як одного з кращих керівників як з точки зору відносин з підлеглими, так і з точки зору ділових якостей. «Він дуже справедливий і при цьому небагатослівний, говорить завжди по суті, - зазначає один із співрозмовників. - Дамір Харуновіч швидко вникає в суть справи, при цьому може працювати без паперів - він має здатність запам'ятовувати і утримувати в пам'яті масу інформації. Виділяючи головне, він дуже чітко ставить завдання підлеглим, вміючи зажадати і терміни, і якість виконання ». А з точки зору людських якостей співробітниці-жінки відзначають його уважність і тактовність, і ніхто не може згадати, щоб він зірвався на грубість чи неввічливість. Особливо відзначають і його обов'язковість: «Про що домовилися - неодмінно зробить».

В результаті цієї роботи Сафіулліна в 2008 році довірили пост гендиректора Мережевий компанії, тим самим Фарда зберігав неформальний контроль за структурами, що виникли після виділення мереж з «Татенерго». У 2012 році, коли міністерство енергетики РТ було розформовано, Мережну компанію очолив уже сам Ильшат Шаеховіч, а Сафіуллін перемістився на посаду заступника генерального директора по корпоративній політиці генеруючих компаній. В цей час він обирається депутатом Держради РТ по Леніногорського одномандатному округу, а в травні 2014 року його призначають на посаду заступника міністра промисловості і торгівлі РТ, після чого приймає рішення скласти з себе депутатські повноваження. Через два роки Сафіулліна запрошують зайняти пост начальника корпоративного управління власністю та інвестиціями Таїф, на якому йому, судячи з усього, і надійшла пропозиція, від якої він не зміг відмовитися.

БЕЗ ДИВИДЕНДОВ, ЗАТЕ З КРЕДИТОМ

Яке ж господарство дісталося Сафіулліна? В якомусь сенсі ситуація нагадує момент його приходу в «Татенерго»: підприємство завалено позовами, йде ліквідація ряду підрозділів. Якщо проаналізувати фінансові дані Стройхолдінг, то можна побачити, що планомірно погіршуватися стан економіки компанії початок з 2013 року, коли її покинув Олександр Євдокимов, який працював ще в команді легендарного Євгена Батенчука. На посаду гендиректора тоді призначили Раміля Шайдуллін - вперше біля керма холдингу стала людина, не був вихідцем з самого «КамГЕСа». Він так і не зміг забезпечити достатній портфель замовлень і після півтора років роботи покинув холдинг. За офіційною версією, Шайдуллін був звільнений з посади за власним бажанням і планував почати розвивати власний бізнес. Але, за відомостями з неофіційних джерел, його «пішли» після виявило зловживань.

У квітні 2015 року рішенням ради директорів «КамГЕСа» і. о. генерального директора компанії був призначений Ільдар Шагітов, з 2006 року працював в компанії директором з підготовки виробництва. Але за час його керівництва показники холдингу впали ще значніше. У липні 2017 року кадрова чехарда продовжилася призначенням міноритарного акціонера Ак Барс Банку, співвласника ТОВ «Інвестиції і Консалтинг» та керівника НПП «Казаньнефтехімінвест» Рустема Лихачова, якого вважають довіреною особою глави «Ак Барс холдингу» Івана Єгорова. Але і він протримався недовго: в квітні рада директорів підприємства достроково припинив його повноваження. Після чого виконуючим обов'язки гендиректора «КамГЕСа» став Едуард Идрисов.

Ще після приходу Шайдуллін стало зрозуміло, що «КамГЕС» піде з Набережних Човнів, де до цього завжди базувався головний холдинг. На той час все керівництво компанії перемістилося в Казань, ближче до материнського «Ак Барс Холдингу». І тепер «КамГЕС» активно позбавляється від свого майна в Автоград. На початку цього року, наприклад, була запущена масовий розпродаж виробничих і адміністративних об'єктів в Набережних Челнах. Загальна площа виставлених на продаж об'єктів нерухомості становить майже 120 тис. Кв. м, а землі під ними - понад 300 тис. кв. метрів. Крім того, на початку грудня 2017 року всі електромережеве господарство дочірньої компанії «КамГЕСа» - «Підприємства електричних мереж» (ВЕЗ) - було продано Мережевий компанії. За нашою інформацією, за актив, який забезпечував практично 3/4 промислових підприємств автограду електроенергією (за винятком КАМАЗа, у якого є власний підрозділ «КАМАЗ-Енерго»), «Ак Барс Холдинг» як головний бенефіціар підприємства виручив майже 650 млн рублів.

Минулий рік для компанії був непростим. Як на зборах акціонерів у червні озвучував Идрисов, обсяг будівельно-монтажних робіт по генпідряду знизився з 7,4 млрд рублів в 2016 році до 4,8 млрд в 2017 році. Виручка склала трохи більше 5 млрд рублів, що на 34% нижче, ніж в попередньому році, а чистий прибуток - 108,5 млн руб (в 2016 році - 142 млн рублів). Сталося також зниження прибутку від продажів на 197 млн ​​рублів, або на 40% у відносному вираженні, рентабельність продажів знизилася з 6 до 5,8%. Прибуток до оподаткування знизився на 88 млн рублів, що становить 46%. Основними причинами зниження фінансових показників в компанії називали скорочення будівельного ринку РФ і, як наслідок, скорочення фінансування держконтрактів. На тих зборах було вирішено дивіденди акціонерам не виплачувати, причому вже другий рік поспіль.

Тим часом скорочується число дочірніх підприємств «КамГЕСа». Так, в червні нинішнього року «Камгесенергострой» вийшов із засновників ТОВ «Ак Барс Метал», в статутному капіталі якого частка підприємства становила 8,1%. Єдиним засновником компанії тепер залишається ВАТ «Холдингова компанія" Ак Барс "». Припинила компанія свою участь в капіталі ТОВ «Гідпромжілстрой», де «КамГЕСу» належало 80%.

Ще одна з «дочок» - компанія «Строй-Кран» - зараз проходить процедуру банкрутства. Вона була реорганізована в ТОВ «СУМ», а перед працівниками залишалися борги із зарплати. «Камгесенергострой» також прийняв рішення ліквідувати ТОВ «Спецбуд» - в минулому одне з найбільших підрозділів холдингу, яке спеціалізувалося на земляних роботах. Зараз компанія входить в список боржників з податків і зборів. Крім того, Арбітражний суд РТ ввів процедуру спостереження відносно ще однієї "дочки" ПАТ «Камгесенергострой» - «КамГЕС-Стройград». Позовна заява подало ЧОО «КамГес-Охорона», перед яким у компанії утворився борг близько 1,4 млн рублів.

Постійно лихоманить і іншу «дочку» «Камгесенергостроя» - «КамГЕС-мерз». У січні податкова інспекції зверталася в Арбітраж з позовом про визнання компанії банкрутом через несплачені борги в 56,5 млн рублів. У підсумку справа закінчилася мировою угодою. Але історія запам'яталася завдяки в тому числі і словами мера автограду Наиля Магдеева, які він сказав в інтерв'ю газеті «Челнінскіе известия»: «Думаю, що компанія" КамгесЗЯБ "або перенесе завод, або закриє його. Напевно ця територія буде затребувана для подальшого житлового будівництва. ЗІЛ адже знесли - і нічого: країна пішки не ходить. І з "Москвичем" та ж історія. На цій території в Москві тепер прекрасні житлові комплекси. Прибрали два заводи в центрі міста - і нічого. Одним заводом бетону більше, одним менше. В сьогоднішніх умовах це сильно не відчується, зате місто матиме можливість розвиватися далі. На території заводу пористих бетонів можна будувати гарне житло, об'єкти соцкультпобуту ».

Крім того, в липні повідомлялося , Що земельне управління Нижнєкамська стягнуло з «КамГЕСа» 3,5 млн рублів боргів по оренді землі та 1,9 млн неустойки. Щоб поповнити оборотні кошти, ПАТ взяло кредит в Ак Барс Банку на суму 150 млн рублів. АТ «Агропромисловий парк" Казань "» тим часом судиться з холдингом, вимагаючи зобов'язати компанію безоплатно усунути недоліки, допущені при виконанні держконтракту 2011 року.

В Арбітражному суді, до речі, регулярно реєструються позови на банкрутство самого «Камгесенергостроя». Наприклад, в грудні 2017 року така вимога висунула КК «Техстройконтракт». Сума вимог становить 1,3 млн рублів. До цього в різний час позови на банкрутство ПАТ «Камгесенергострой» подавали ТОВ «РАРІТЕК-Технології» (борг в 7,9 млн рублів), ТОВ «ЕвроДізайнСтрой» (борг в 1,2 млн рублів), співвласник ТОВ «Хліб» Олександр Кокуркін (борг в 11,4 млн рублів). Крім того, виконком Казані вимагав від «КамГЕСа» 108 млн рублів невідпрацьованого авансу за ЖК «Салават Купера». В остаточному ж рішенні арбітражу значиться сума в 36,7 млн ​​необгрунтованого збагачення.

Незважаючи на все вищезазначене, «Камгесенергострой» як і раніше є флагманської для Набережних Човнів організацією. У топ-50 найбільших компаній автограду за версією «БІЗНЕС Online» холдинг займає досить високе 7-е місце.