Вплив рівня освітленості робочих приміщень на продуктивність праці
- Освітленість - найважливіший фактор комфортної виробничого середовища
- портативний люксметр ЛМ-12 - професійний прилад для вимірювання рівня освітленості різнопланових...
Ірина Смирнова
Освітленість - це світлова величина, яка визначає кількість світла, що падає перпендикулярно на певну площу поверхні тіла. Одиниця виміру освітленості в системі міжнародних одиниць засобів вимірювальної техніки - люкс (лк), рівний відношенню 1 люмена до 1 квадратному метру площі поверхні.
Освітленість - найважливіший фактор комфортної виробничого середовища
Відмінна зорова працездатність і максимальна продуктивність праці залежать від правильно організованого виробничого освітлення.
Основоположні вимоги освітлення робочого простору незалежно від джерела світла:
- достатність освітлення, тим самим формуються сприятливі умови для високої працездатності і оптимальні рівні яскравості для функціонування зорового аналізатора;
- гарантія безпеки виробничої діяльності;
- рівномірність освітлення в часі і просторі. Предмети і об'єкти, що мають різну відбивну здатність і значну яскравість, повинні сприйматися очима в повному обсязі.
Наслідком роботи людини в умовах незадовільного або надлишкового освітлення, а також в результаті перевтоми, коли додаються додаткові зусилля для впізнання нечітких або сумнівних об'єктів і сигналів з'являється: зорова і емоційна втома, знижується працездатність, прогресують офтальмологічні захворювання (міопія і гіперметропія), зростає потенційна небезпека помилкових дій і нещасних випадків.
портативний люксметр ЛМ-12 - професійний прилад для вимірювання рівня освітленості різнопланових приміщень
На початку 2018 року провідний російський виробник і розробник високотехнологічної контрольно-вимірювальної техніки АТ «ЕКСІС» оголосив про старт продажів нової розробки - портативного люксметра ЛМ-12 , Використовуваного для вимірювання освітленості, створюваної природним і штучним світлом в діапазоні від 1 до 200 000 лк у видимій області спектра (380 ... 780) нм. Джерела освітлення можуть розташовуватися довільно щодо вимірювального датчика приладу.
Основні характеристики приладу ЛМ-12:
пластмасовий ергономічний корпус, РК-дисплей;
виносної фотометричний вимірювальний датчик;
діапазон виміру освітленості від 1 до 200 000 лк у видимій області спектра (380 ... 780) нм;
постійна робота приладу не менше 8 год .;
USB-порт;
робота від вбудованих акумуляторних батарей.
Комплект поставки люксметра ЛМ-12:
прилад з фотометричним перетворювачем
елемент живлення 3,7 В (встановлені в прилад)
зарядний пристрій
РЕ і паспорт
за додаткову плату: повірка, ПО, пакувальний чохол.
В даний час моніторинг освітленості приміщень виконується за допомогою люксметра. До 2012 року в РФ діяв ГОСТ 24940-96 - міждержавний стандарт вимірювання освітленості.
У 2012 році Росія розробила і ввела в дію ГОСТ Р 54944-2012 - національний стандарт вимірювання освітленості, яким керуються при проведенні вимірювань природного та штучного освітлення різних приміщень. Отримані показники оцінюються, і порівнюються з встановленими нормативами, потім заповнюється оціночний протокол, який оформляється для кожного окремого приміщення або території, так і для всього об'єкта.
Відповідно до ГОСТ Р 54944-2012 контроль штучної освітленості і пульсації здійснюється:
при введенні в експлуатацію нових і реконструйованих будівельних об'єктів;
при атестації виробничо-офісних приміщень;
в муніципальних, освітніх, дошкільних та медичних установах; в перукарнях і салонах краси; в торгово-розважальних центрах; на підприємствах громадського харчування.
Норми освітлення різних об'єктів:
- офіси, оснащені комп'ютерними пристроями, а також виробничі приміщення, де працівникам не потрібно розглядати дрібні предмети - 300 лк;
- робочі приміщення конструкторських і технологічних бюро, офіси з великою площею - 700 лк;
- архівні фонди - 75 лк;
- конференц-зали - 200 лк;
- продуктові торгові відділи, примірочні в торгових центрах - 300 лк;
- торгові зали в магазинах самообслуговування - 400 лк;
- торгові відділи будматеріалів, сантехніки, спорттоварів - 200 лк;
- медичні установи: кабінети лікарів-фахівців, операційні, пологові зали, лабораторії - 500 лк;
- групи для заняття музикою і ігрові кімнати в дитячих дошкільних установах; класи для занять і лабораторії в школах - 400 лк.
В рамках чинного законодавства РФ, кожен роботодавець зобов'язаний надати своїм співробітникам комфортні та безпечні умови праці, зокрема, забезпечити достатню освітленість робочого простору. Норми освітленості викладені у СанПіН 2.2.4.3359-16 «Санітарно-епідеміологічні вимоги до фізичних факторів на робочих місцях» і обов'язкові для всіх приміщень з постійним перебуванням людей. Систематичний контроль якості освітленості приміщень спрямований на захист здоров'я персоналу. Згідно СанПіН 2.2.4.3359-16 моніторинг дотримання стандартів освітленості повинен проводитися щорічно, а також після ремонту або реконструкції.
Вимірювання освітленості виробничо-офісних приміщень за допомогою люксметра ЛМ-12 - запорука створення комфортних і безпечних умов праці та забезпечення здоров'я персоналу!