З двох зол. Як голосував звільнений Сєвєродонецьк
Нинішня адміністративна столиця Луганській області, невелике місто Сєвєродонецьк, зустрічає нас розбитими мостами. Це саме кидається в очі нагадування про часи "правління" ЛНР. Місту пощастило - бойові дії на його території не велися, а 22 липня він був звільнений силами української армії.
Незважаючи на те, що Сєвєродонецьк давно контролюється українською владою, поїзди сюди не ходять, а дістатися до кордону міста можна тільки на маршрутці від найближчих міст - Слов'янська, Лисичанська, Рубіжного.
- Ось ця вулиця - уздовж тролейбусних ліній - це центр, - пояснює нам адміністратор готелю "Центральний" Світлана. - А ось тут, якщо пройдете через приватний сектор, вийдете до річки. Там дуже красиво, - розповідає вона і тут же попереджає: туди краще не ходити, можуть бути розтяжки. За річкою стоїть українська армія.
- Нам до річки не потрібно, нам би на вибори ваші потрапити, - відповідаю я. - Ось ви, де будете голосувати?
- А ми не будемо, - обурено відповідає співрозмовниця. - Це не наші вибори.
- Як "не ваші"?
- А ось так. Нас центральна влада не поважає, а чому і за що ми її повинні поважати?
У Світлани є аргументи на будь-який мій відповідь. Корінна жителька Сєвєродонецька при словах "громадянський обов'язок" махає рукою і демонстративно утикається в карту міста. Здається, в цій карті вона намагається розглянути його майбутнє.
Між минулим і минулим
По карті Сєвєродонецька легко зрозуміти політичний ландшафт. Більшу частину його території займає "Азот" - одне з найбільших підприємств хімічної галузі в Східній Європі. Три роки тому його купив олігарх Дмитро Фірташ, бізнес-партнер нинішнього лідера "Опозиційного блоку" Юрія Бойка.
Кандидат від "Опозиційного блоку" в Сєвєродонецьку - колишній глава "Нафтогазу України" Євген Бакулін - старий приятель і Бойко, і Фірташа. У березні нинішнього року проти нього було порушено кримінальну справу за завдання збитків державі в розмірі $ 4 млрд. Затримання Бакуліна проходило з помпою - десятки телевізійних камер, інвалідна коляска, народні депутати від БЮТ.
В кінці квітня він був звільнений Печерським райсудом під заставу. Сума застави при цьому була знижена з 1,5 млрд гривень до 10 млн. Незабаром після цього Бакулін виїхав на лікування до Ізраїлю, а в вересні нинішнього року вирішив балотуватися в народні депутати. В останній тиждень виборів проти нього було відкрито ще дві кримінальні справи за фактами підкупу виборців .
Всі ці факти не перешкодили Бакуліну з самого початку кампанії стати головним претендентом на перемогу.
На плакатах, розклеєних на стовпах уздовж дороги, строгий Бойко потискує руку задуманому Бакуліну. У обох цілком конкретні завдання. Першому - потрібно завести в парламент якомога більше колишніх однопартійців, другого - отримати депутатську недоторканність, щоб уникнути в'язниці.
Стратегія виборчої кампанії Бакуліна проста: маніпуляція і підкуп. За три тижні до виборів в місті пустили слух про те, що завдяки Бакуліну була запущена робота місцевої ТЕЦ. Хоча, за словами губернатора Луганської області Геннадія Москаля, заслуги Бакуліна в цьому не було ніякої - ТЕЦ запустила місцева влада. Паралельно з цим агітатори кандидата організовували зустрічі з пенсіонерами. На них, за словами глави Луганського обласного комітету виборців Олексія Свєтікова, виборцям роздавали по 200 гривень.
Скупка голосів викликала в місті ажіотаж, і жителі навіть кілька разів шикувалися в черги за грошима. "Юридично ні до чого не підкопаєшся - з пенсіонерами складався договір про те, що вони нібито волонтери", - пояснює експерт.
Другий кандидат, у якого також були високі шанси на победу- уродженець Стаханова Сегей Шахов. У минулому році українські ЗМІ писали, що Шахов близький до "Сім'ї" Януковича і заробляв на операціях з конвертацією.
За словами Святкові, команда Шахова робила ставку на те, щоб домовитися з членами виборчих комісій. До того ж Шахов всіляко намагався показати, що його кандидатуру по округу підтримує сам президент Петро Порошенко.В візуальній рекламі команда Сергія Шахова не соромилася використовувати кольори і меседжі Блоку Петра Порошенка.
З передвиборних бігбордів, виконаних в стилістиці президентського блоку Шахов закликав виборців "Будемо єдині" і повідомляв, що він підтримує Блок Петра Порошенка.
Ще два кандидати, які мали шанси потрапити в парламент, - депутат міськради Сергій Самарський і місцевий бізнесмен Михайло Ивонин. Обидва вони по-різному завойовували симпатії виборців. Самарський проводив зустрічі з жителями у дворах. Ивонин - облагороджував місто, висаджуючи троянди, і відвідував проукраїнські мітинги. На відміну від "гастролерів" Бакуліна і Шахова, обидва вони - жителі Сєвєродонецька.
Основна боротьба, як не дивно, розгорнулася саме між Бакуліним і Шаховим. Герої минулого билися інструментами минулого.
Театр виборних дій
У місто ми приїхали о 9:00 ранку неділі, 26 жовтня. Через півгодини місцеві активісти повідомили нам про підозрілу заміні членів виборчих комісій на дільниці №192.
Начальник ділянки, Тетяна Петрівна, помітно нервувала, коли розповідала, як в 7:45 ранку невідомі молоді люди привезли два пакети наочної агітації по самовисуванцям і стопку бейджів для членів виборчої комісії. "Я спочатку подумала, що три зайвих прізвища, на які були виписані свідоцтва - помилка. Але о пів на дев'яту прийшли молоді люди, і заявили, що вони нові члени комісії", - ділиться вона.
Тетяна Петрівна - жінка небоязкого десятка - відправила "студентів" у штаб, звідки прийшли. Відбивши, як вона каже, "рейдерську атаку".
А ось її колезі з сусідньої ділянки №191 - Надії Білоусової - не вдалося цього зробити. До моменту, коли ми прибули на дільницю, Надія Петрівна дописувала заяву про передачу повноважень. На зміну їй прислали 22-річного Олександра Касьяненко, а разом з ним - ще дев'ять чоловік нового складу комісії.
Жоден з новопризначених членів виборчої комісії раніше не брав участі у виборчому процесі. Спроби вступити з ними в діалог перервав один з кандидатів в депутати.
Михайло Ивонин увірвався в кімнату, де проходила передача справ від старої команди - нової зі словами: "Хлопці, ви взагалі розумієте, що за фальсифікацію виборів вам загрожує кримінальна відповідальність?" Молоді люди застигли на місці, На обличчі Надії Петрівни, нарешті, з'явилася схвальна усмішка.
Ивонин енергійно приводив молодь до тями: "Ви заяви написали ?! Присягу прийняли ?! Розписалися в тому, що отримали свідоцтва членів виборчої комісії ?! Ви взагалі, в курсі, що ви повинні робити ?!"
Трохи пізніше він пояснив нам причину своєї емоційності. "Це у мене з ранку вже четвертий ділянку, де я молоді пояснюю, що все це серйозно! На двох ділянках мені вдалося відговорити нових членів", - зривається на крик Ивонин. Він пояснює нам, що рішення Окружної виборчої комісії було прийнято вночі напередодні, а дізнався він про нього тільки вранці.
Слідом за Івонін, на проблемну ділянку прибув голова Окружної виборчої комісії Юрій Мар'яна, щоб підтримати молодь. На відміну від підставних членів він не виглядав розгубленим. "Кандидати в депутати подали заяви на заміну членів виборчої комісії. А ми виконуємо те, що повинні робити за законом", - відбивався Мар'яна.
Пізніше Свєтіков пояснить нам, що глава ОВК не вчинив нічого незаконного. Крім того, що через пізнє засідання, кандидати в депутати не змогли оскаржити рішення по заміні членів комісії.
"Ті, хто бере участь у виборах, можуть подати в суд, якщо вибори проведені з порушеннями", - пропонує вихід з ситуації Мар'яна.
Ивонин дивиться на годинник. 11:45. "Зараз вибори можуть визнати за результатами однієї ділянки, а на інших вони будуть сфальсифіковані або не визнає легітимними", - говорить підприємець. Його помічник повідомляє, що на сусідніх ділянках така ж ситуація - членів виборчих комісій замінюють на молодих і недосвідчених хлопців.
Мир і війна
Від новоприбулих "членів виборчої комісії" ми дізнаємося, що їх штаб знаходиться в готелі "Мир".
Туди ми вирушаємо разом з проукраїнської активісткою Вікторією Микільської. Напередодні вона організувала мітинг проти нечесної кампанії, яку вів кандидат Бакулін. Це не єдина її акція - раніше Микільська організовувала в місті проукраїнські мітинги. До тих пір, поки це не стало дуже небезпечним заняттям. За проукраїнську позицію Микільська та її близькі були занесені в "списки ворогів" банди Болотова.
Ми їдемо в готель "Мир", щоб з'ясувати, хто відправляє молодих членів виборчих комісією на ділянки. Там, на четвертому поверсі готелю розмістився штаб кандидата Шахова. У ньому повним ходом йде інструктаж кількох десятків молодих людей.
Чоловік, який за секунду до нашого приходу малював схеми на фліп-чарті, помітивши нашого фотографа, вимагає від нього негайно припинити зйомку. Ми наполягаємо на тому, щоб викликати міліцію, але замість неї приїжджають бійці батальйону "Айдар". Трохи пізніше з'ясовується, що за допомогою до них звернувся кандидат Самарський.
Сергій Самарський і Михайло Ивонин
Через кілька хвилин Івонін передзвонює сам Шахов. "Ви що там з Самарським влаштували ?! Чому заважаєте працювати моїй команді", - лається він в трубку. Ивонин на всі претензії відповідає з іронією "Ми втомилися ганятися за твоїми по всьому місту. Ось і приїхали накрити вулик".
Напружену розмову між двома кандидатами закінчується нічим. Ивонин і Самарський роз'їжджаються по виборчих дільницях контролювати виборчий процес.
Між минулим і майбутнім
"Ви знаєте, а я ось думаю, може, даремно ми Шахову заважаємо? - питання задає одна з місцевих активісток, що її запідозриш в продажності. - Якщо вибирати між Шаховим і Бакуліним, то нехай краще не пройде Бакулін".
Я прошу дівчину пояснити, чому вона так вважає.
"Розумієте, - один краде в великих масштабах, інший - в менших. Тому краще вибрати того, хто завдасть меншої шкоди. Те, що обидва вони не принесуть ніякої користі, - це, звичайно, абсолютно очевидно", - пояснює мені вона.
А ось Вікторія Микільська віддала свій голос одному з місцевих кандидатів. Постаралася переконати своїх знайомих вчинити так само.
"У нашому регіоні проводити вибори рано, нам потрібна просвітницька кампанія. Люди, які голосували вчора за ЛНР, сьогодні не можуть приймати відповідальні рішення за майбутнє України", - вважає вона. Нікольська каже, що близько третини жителів чекає, коли в місто повернеться ЛНР. "Ватніческіе настрою нікуди не поділися", - запевняє Микільська.
Ми їдемо на місцевий ринок. На вході зустрічаємо бійців батальйону "Золоті ворота", з якими сперечається місцева продавщиця. Жінка ставить військовим два питання: "Навіщо Україні знадобився Євросоюз?" і "Чому Донбас бомбить українська армія?"
Бійці у відповідь тільки жартують. Вікторія, підключившись до розмови, терпляче нагадує співрозмовниці, з чого почалася війна в їхньому місті. Через півгодини аргументованого розмови жінка погоджується з багатьма фактами і вже не вважає українських військових варварами і мародерами.
"Розумієте, про що я говорю? - питає мене Микільська. - З жителями Сєверодонецька треба говорити. А сюди, після звільнення так і не приїхав жоден політик".
Знайома всім і заяложена фраза "Почути голос Донбасу" насправді означає - "Поговоріть з Донбасом".
"Розумієте, люди тут себе почувають непотрібними і не важливими для центру, - пояснює кандидат Сергій Самарський, з яким ми зустрічаємося в виконкомі. - Участь у референдумі" за "ЛНР - це форма протесту. А вибір Бакуліна - це протест проти того, що з дня звільнення до нас так і не доїхав жоден кандидат з центру ".
Бакуліну така позиція тільки в плюс. Станом на 20:00 він лідирує по округу в Сєвєродонецьку з результатом в 45% . Жителі звільненого Сєвєродонецька, швидше за все, подарують йому імунітет від арештів і переслідувань правоохоронних органів на найближчі п'ять років. Втім, Михайло Ивонин і Сергій Самарський з таким станом справ не згодні - вони об'єдналися, щоб опротестувати вибори по мажоритарному округу № 106.
Ось ви, де будете голосувати?Як "не ваші"?
Нас центральна влада не поважає, а чому і за що ми її повинні поважати?
Присягу прийняли ?
Розписалися в тому, що отримали свідоцтва членів виборчої комісії ?
Ви взагалі, в курсі, що ви повинні робити ?
Жінка ставить військовим два питання: "Навіщо Україні знадобився Євросоюз?
Quot; і "Чому Донбас бомбить українська армія?
Quot;Розумієте, про що я говорю?