Журнал обліку товарно-матеріальних цінностей МХ-2. Зразок і бланк

  1. Термінологія
  2. На підставі яких паперів формується
  3. Складові частини
  4. нюанси заповнення
  5. На які закони посилається
  6. терміни

В організаціях, які активно користуються складськими ресурсами, природним чином виникає необхідність вести облік матеріальних цінностей. Останні надходять і вибувають зі складу або іншого місця зберігання. Для такого обліку дуже зручний спеціальний журнал обліку товарно-матеріальних цінностей, зданих на зберігання, за формою МХ-2.

ФАЙЛИ
Завантажити порожній бланк журналу обліку товарно-матеріальних цінностей форми МХ-2 .xls Завантажити зразок журналу обліку товарно-матеріальних засобів за формою МХ-2 .xls

Цей документ систематизує інформацію про всім русі товарів. Звірка з ним в змозі вирішити спірні моменти при роботі, що стосуються вступу або вартості ресурсів.

Термінологія

Той, хто розміщує що-небудь на зберігання, називається в журналі поклажедателем. Причому це може бути як окрема особа, так і ціла організація. Поміщати і приймати матеріальні цінності в цьому випадку можуть різні особи. Головне, щоб вони були співробітниками цієї організації і мали відповідні повноваження або доручення. Приймаюча і повертає товарно-матеріальні цінності особа найчастіше одне і те ж - комірник.

ВАЖЛИВО! Журнал передбачає можливість взаємодії і з іншим співробітником при поверненні.

Таким чином, здійснювати прийняття і повернення можуть різні співробітники. Якщо вони мають на це право, вносять свої дані і розписуються за здійснення будь-якої операції, то вона відбувається легально. У будь-якому випадку вестися папір повинна тільки матеріально відповідальною особою.

На підставі яких паперів формується

Для коректного заповнення журналу знадобиться інформація з акту прийому-передачі товарно-матеріальних цінностей на зберігання за формою МХ-1. Цей первинний документ стане підтвердженням достовірності даних. Також для журналу буде потрібен акт про повернення товарно-матеріальних засобів, зданих на зберігання (форма МХ-3).

Даних, отриманих на підставі цих документів, буде досить, для того щоб заповнити графи журналу з другої по восьму. Інші пункти заповнюються безпосередньо під час прийому і передачі, після звірки та перерахунку товарів (за потребою).

Складові частини

Журнал ведеться тільки в паперовій формі, так як в ньому повинні ставити свої підписи матеріально відповідальні особи. Документ включає в себе:

  • обкладинку;
  • парний бік;
  • непарну сторону.

Обкладинка докладно описує організацію, яка займається зберіганням. Зокрема, вона повинна містити її повне найменування, форму ОКПО, вид діяльності по ОКДМ, вид здійснюваних нею операцій, адреса, факс і контактний телефон, при наявності - структурний підрозділ, в якому заводиться журнал.

Документ для кожного окремого підрозділу або складу заводиться індивідуально.

Парна сторона містить сама назва паперу, опис періоду (з якою по яку дату ведеться або вівся журнал), посада і підпис з розшифровкою матеріально-відповідальної особи, яка веде журнал.
Парна сторона містить сама назва паперу, опис періоду (з якою по яку дату ведеться або вівся журнал), посада і підпис з розшифровкою матеріально-відповідальної особи, яка веде журнал
Широка таблиця, в яку заноситься необхідна інформація, розташовується на непарній стороні і може тривати по необхідності довго. Якщо журнал роздруковується більше, ніж на трьох аркушах, то всі наступні парні сторінки повторюють зміст першої парній, а всі наступні непарні - першої непарній.
Стовпці повинні містити таку інформацію:

  • перший - порядковий номер ведення запису;
  • другий - коли відбулася фактична передача майна, число;
  • третій - ПІБ того, хто віддає його на зберігання (якщо він робить це від імені будь-якої компанії, то згадка про неї в цій графі також обов'язково);
  • четвертий - якого виду майно передається, а також вид упаковки (наприклад, цукерки «Оленка» в картонних коробках);
  • п'ятий - одиницю виміру товару (г, кг, тонн);
  • шостий - його кількість і масу (або тільки вага);
  • сьомий - вартість;

перший - порядковий номер ведення запису;   другий - коли відбулася фактична передача майна, число;   третій - ПІБ того, хто віддає його на зберігання (якщо він робить це від імені будь-якої компанії, то згадка про неї в цій графі також обов'язково);   четвертий - якого виду майно передається, а також вид упаковки (наприклад, цукерки «Оленка» в картонних коробках);   п'ятий - одиницю виміру товару (г, кг, тонн);   шостий - його кількість і масу (або тільки вага);   сьомий - вартість;

  • восьмий - ціну;
  • дев'ятий - опис приміщення зберігання, включаючи адресні дані та контактний телефон;
  • десятий і одинадцятий - номер і дату паперів про прийом;
  • далі три стовпці складають опис прийняття на зберігання: якого числа це сталося, підпис з розшифровкою матеріально відповідальної особи за цю операцію;
  • стовпчики з п'ятнадцятого у вісімнадцятий відповідають за опис повернення (заповнюється поле перевірки товарів за кількістю і якістю), що включає ПІБ повертає, його підпис з розшифровкою, а також номер і дату документа про повернення;
  • стовпчики з дев'ятнадцятого по двадцять перше створені для постановки ПІБ, дати і підпису поклажедателя після отримання, що свідчать про те, що ТМЦ отримані в повному обсязі і претензій до процесу зберігання він не має.

Деякі стовпці при відсутності даних допускається залишати порожніми. Також можна ставити прочерки.

нюанси заповнення

Підпис (з розшифровкою) в журналі обліку поклажедателя при поверненні товарно-матеріальних цінностей є, крім іншого, ще й відмовою від претензій.

Перед тим як розписатися в документі, поклажодавець зобов'язаний перевірити те, що він забирає, на відповідність кількості, якості та ін.

Якщо є які-небудь претензії за цими складовими (наприклад, вважає, що при зберіганні частина товарів була певним чином пошкоджена), то він має право не підписувати останній рядок журналу. Для вирішення подібного роду питань складається акт про приймання товарів за кількістю і якістю. Тільки так можна застрахувати себе в ході можливого судового розгляду.

На які закони посилається

Журнал має код форми по ОКУД 0335002. На самому початку його говориться про те, що ця форма була затверджена Постановою Держкомстату РФ від 09.08.1999 року №66. Однак з 2013 року саме такий бланк, як і багато інших первинні документи, став не обов'язковою, а лише рекомендаційною для заповнення формою. Для видання власних форм знадобляться вагомі підстави і численні згадки в установчих документах.

терміни

Якщо поклажодавець перевищив обумовлений в попередніх час зберігання, то відмітка про цей факт обов'язково має бути присутня в журналі. Допустима позначка про це в одній з граф про повернення.

Зазвичай документ щомісяця передається в бухгалтерію підприємства для звірки та контролю за рухом товарно-матеріальних засобів. Кожна організація має право самостійно визначати частоту такої передачі.